Szkolenia na poligonach. Duże wyzwanie logistyczne
fot. powierzone
Żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej #(8.K-PBOT) są w trakcie 14-dniowych szkoleń zintegrowanych na poligonach. Tego typu zgrupowania są podsumowaniem rocznego etapu szkolenia żołnierza terytorialnej służby wojskowej (TSW).
W tym roku terytorialsi realizują je daleko od domu, na Ośrodku Szkolenia Poligonowego (OSPWL) Wędrzyn oraz na największym w tym roku zgrupowaniu poligonowym w całych Wojskach Obrony Terytorialnej prowadzonym na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych (CPSP) Ustka. Łącznie szkoli się ponad 700 żołnierzy.
Chcieć to móc
Szkolenie zintegrowane i wyjazd na poligon to najważniejsze przedsięwzięcie szkoleniowe w roku. Postawienie obozowiska dla ponad 500 osób, ich żywienie oraz szkolenie jest jedocześnie dużym wyzwaniem logistycznym. Wymaga poświęcenia i zaangażowania sztabu ludzi, którzy odpowiadają za to aby całe przedsięwzięcie odbyło się w sposób zorganizowany, zgodny z przepisami i programami szkoleń oraz co najważniejsze bezpieczny. Pobudka o godz. 5.30 i capstrzyk o 21.30 przez 2 tygodnie normują porządek dnia żołnierzy. Kadra, która przygotowuje szkolenie jest w nie często zaangażowana kilka tygodni przed i po poligonie.
- Poligony w Ustce i Wędrzynie są kontynuacją oceny poziomu wyszkolenia pododdziałów Brygady. Jest to już 4 termin w tym roku, kiedy żołnierze 8.K-PBOT wyjechali na poligony. Obecnie szkoli się ponad 700 żołnierzy. Dzięki kilku terminom jesteśmy w stanie przeszkolić cały stan osobowy brygady, jednocześnie wykonując nasze pozostałe obowiązki - powiedział Szef Sekcji Szkoleniowej 8.K-PBOT cz.p.o. kpt. Krystian Plichta.
Dobór zajęć jest kluczowy
WOT jest tworzony dla ludzi, którzy stawiają się na szkolenie przez 2 dni w miesiącu. Szkolenie zintegrowane po roku zajęć w takim systemie jest utrwaleniem zdobytych umiejętności. Stąd kluczowym elementem jest dobór zajęć i maksymalne wykorzystanie czasu szkoleniowego. Żołnierze odbywają szereg strzelań zgodnych z nowym programem strzelań z broni strzeleckiej (PSBS), w tym również nocnych z wykorzystaniem optoelektroniki. Strzelanie na kierunku morskim podnosi atrakcyjność zajęć i pozwala sprawdzić się w nowym terenie. Nie ma tu ograniczenia wałami jak na strzelnicy garnizonowej co pozwala na przeprowadzenie zajęć z kierowania ogniem do oddalonych od siebie celów.
- Szkolenie zintegrowane na bazie zgrupowania poligonowego na CPSP jest elementem podsumowującym roczny cykl szkoleniowy mojego Batalionu. W oparciu o bazę szkoleniową poligonu żołnierze doskonalili swoje rzemiosło poprzez realizację m.in. szkoleń ogniowych w warunkach dziennych i nocnych, kierowania ogniem, zajęć taktycznych. W mojej ocenie cele szkoleniowe postawione przed zgrupowaniem zostały osiągnięte a żołnierzom mi podporzadkowanym chciałbym podziękować za wysiłek i determinację - podsumowuje Dowódca 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu ppłk Marek Batrkowiak.
Następca RPG-7 już w 8.K-PBOT
Prawie dokładnie rok temu, 7 września 2023 r. odbyło się pierwsze w Polsce strzelanie bojowe z granatnika M72. Uzbrojenie norweskiego producenta jest już na wyposażeniu terytorialsów z województwa kujawsko-pomorskiego. Podczas trwających w Ustce i Wędrzynie zgrupowań poligonowych żołnierze szkolenia specjalistycznego na etacie celowniczego wykonali pierwsze strzelania z zestawów ćwiczebnych. Teraz mają otwartą drogę do strzelań bojowych, które są planowane na przełom października i listopada. Granatnik jednorazowy M72 EC MK1 jest bronią lekką, ergonomiczną i celną. Przygotowanie do strzału i sam strzał są wykonywane przez jednego żołnierza, a nie jak miało to miejsce przy RPG-7 przez dwóch. M72 jest przeznaczony do prowadzenia ognia przeciwpancernego, niszczenia wozów bojowych i czołgów. Dzięki tym cechom jest doceniany przez żołnierzy lekkiej piechoty, którzy większość oporządzenia przenoszą własnymi siłami.
- Jest to skuteczna broń w walce z opancerzonymi celami na krótkim dystansie, idealna do zadań związanych z niszczeniem pojazdów opancerzonych, bunkrów czy innych umocnień. Zastosowanie tego granatnika w sytuacjach bojowych wymaga jednak odpowiedzialności i świadomości jego możliwości. Taki cel przyświecał nam podczas zajęć z użyciem tego rodzaju uzbrojenia będącym na wyposażeniu WOT - zwraca uwagę st. szer. spec Michał Kwiatkowski, instruktor strzelania z granatnika M72 .
Walka w mieście i w okopach
Blisko 200 żołnierzy szkoli się również na terenie OSPWL Wędrzyn. W tym miejscu żołnierze korzystają z pełni możliwości jakie daje ośrodek zurbanizowany i szkolą się z walki w mieście oraz w okopach. W pierwszej kolejności przeszli przez tor wstępny uczący pokonywania przeszkód jakie można spotkać w mieście na terenie konfliktu zbrojnego. Największy tego typu obiekt w Polsce daje niepowtarzalną szansę podnoszenia umiejętności w zakresie tzw. czarnej taktyki i pierwszej pomocy przedmedycznej na polu walki.
Egzamin z WF w WOT po nowemu
Poligon jest również miejscem, gdzie żołnierze WOT zaliczają roczny egzamin z wychowania fizycznego. Zmieniły się zasady oceniania sprawności fizycznej terytorialsów i od tego roku podchodzą do takiego samego egzaminu jak żołnierze zawodowi. Ocena z egzaminu jest wystawiana już po pierwszym etapie szkolenia i jest brana pod uwagę przy rocznym opiniowaniu żołnierzy. Terytorialna służba wojskowa wiąże się z poświęceniem czasu prywatnego ochotników i sporym wysiłkiem fizycznym, jednak coraz więcej osób w województwie kujawsko-pomorskim decyduje się na tę formę służby. 84 batalion lekkiej piechoty we Włocławku powstał rok temu a jest już ukompletowany osobowo na poziomie zbliżonym do pozostałych 3 w Toruniu, Inowrocławiu i Grudziądzu. 8.K-PBOT liczy ponad 2100 żołnierzy TSW. Kolejne w tym roku wcielenie do służby odbędzie się 11 października.
Materiał: kpt. Paweł Banasiak
Galeria
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
Józek, w dniu 06-09-2024 13:45:42 napisał:
odpowiedz
Rozum, w dniu 06-09-2024 15:21:14 napisał:
odpowiedz
jarząbek, w dniu 06-09-2024 15:38:34 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 06-09-2024 15:44:02 napisał:
odpowiedz
On, w dniu 06-09-2024 17:07:43 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 07-09-2024 11:06:06 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!