Straszy i zasłania."Po co ten budynek stoi?"
fot. pow.
W Jadwiżynie, przy przejeździe kolejowym, znajdują #się budynki należące do Polskich Kolei Państwowych. Wśród nich znajduje się budynek mieszkalny oraz nieużywany od lat budynek poczekalni. Mieszkańcy od dłuższego czasu oczekują, że ten budynek zostanie rozebrany.
Budynki przy torach, należące do spółki PKP w Jadwiżynie, stoją od lat nieużywane. Mieszkańcy wsi korzystając z pociągów, nie mogą korzystać z poczekalni. Jest ona zamknięta, a miejsca, w których były okna i drzwi, zostały zabite płytami. O ponownym otwarciu poczekalni nie ma mowy. Już kilka lat temu planowano rozbiórkę, której domagali się mieszkańcy. Budynek poczekalni znajduje się w takim miejscu, że zasłania widoczność.
– Mimo wniosków nie udało nam się doczekać rozbiórki budynku poczekalni – przyznał w czerwcu były sołtys Jadwiżyna, Marek Borzych. Mieszkańcy nadal oczekują, że PKP rozbierze budynek. – Skoro fizycznie nie możemy z niej korzystać, bo jest zamknięta i zabarykadowana, to po co ten budynek stoi? Żeby tylko zasłaniać widoczność? Nikt z nas nie chce żadnej tragedii – dodał podczas czerwcowego zebrania z mieszkańcami. Dlaczego do dzisiaj budynki stoją?
Rozbiórka zaplanowana
Jeszcze w czerwcu skontaktowaliśmy się w tej sprawie z PKP. Dopiero w ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy odpowiedź od tej spółki. W odpowiedzi poinformowano nas, że rzeczywiście gmina apelowała o rozbiórkę budynku, a pewne procedury w tej sprawie ruszyły kilka lat temu. Dlaczego do tej pory budynki stoją przy przejeździe? – W 2022 roku ujęto wyburzenie wspomnianych nieruchomości w planach spółki dotyczących zbędnych obiektów budowlanych, uruchamiając procedurę likwidacji. Było to jednak prowadzone przy uzgodnieniach ze spółkami kolejowymi oraz innymi instytucjami. Z uwagi na trwającą wówczas pandemię demontaż budynków i innych budowli PKP S.A. był ograniczony. Obiekty te zostały jednak zabezpieczone przed dostępem osób postronnych – wyjaśnił Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A. Mimo to obiekty mają zostać rozebrane. Czy wiadomo, kiedy? – Wyburzenie jest planowane na 2025 rok. Będzie to mogło nastąpić po zakończeniu nowych uzgodnień i uzyskaniu pozwoleń – poinformował rzecznik Stilger.
Źródło:
nr 46/2024
Czytaj również
- 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu.Pamiętamy o ofiarach!
- W 105. rocznicę powrotu Nakła do macierzy. Na Rynku złożono kwiaty
- Na gruntowe drogi zawsze mało. Ile przeznaczono środków w 2025?
- Mieszkańcy zgłaszają. Przydałyby się ławki na ścieżce
- Za nieruchomości więcej. Wyższy podatek od stycznia
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!