Dziś mamy 31 października 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

31 października 2024

Pomoc na inwestycje. Do tej pory złożono blisko 1300 wniosków

fot. pixabay

fot. pixabay

Do 20 listopada 2024 r. można się ubiegać o przyznanie pomocy# na Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. To jedna z nowych interwencji realizowanych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Nabór jest prowadzony za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych – do tej pory złożonych zostało blisko 1300 wniosków.

O wsparcie mogą się starać indywidualni rolnicy oraz ich grupy, składające się z co najmniej trzech osób, które planują inwestycję zbiorową na rzecz swoich gospodarstw. Zawarta przez nie umowa nie może dotyczyć okresu krótszego niż 7 lat (od złożenia wniosku o przyznanie pomocy). Przyszli beneficjenci powinni użytkować nie więcej niż 300 ha, a prowadzona przez nich działalność nie służy wyłącznie celom naukowo-badawczym. Oprócz tego wymagane jest ukończenie specjalistycznego szkolenia prowadzonego przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego lub zobowiązać się do jego ukończenia przed złożeniem wniosku o płatność.

Katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie, choć ma charakter zamknięty, jest szeroki i obejmuje m.in.:

  • budowę lub przebudowę płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych, a także zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych;
  • budowę lub zakup zbiorników i urządzeń do poprawy gospodarowania wodą;
  • zakup programów komputerowych, aplikacji, urządzeń wspierających i optymalizujących proces podejmowania decyzji produkcyjnych;
  • zakup maszyn i urządzeń rolniczych m.in. do: stosowania nawozów mineralnych lub naturalnych, kompostu, produktów pofermentacyjnych; ochrony roślin; siewu; uprawy gleby; pielęgnacji i zbioru biomasy z trwałych użytków zielonych.

Należy wiedzieć, że w przypadku grupy rolników wsparcie może być przyznane wyłącznie na zakup maszyn lub urządzeń rolniczych albo na inwestycje niematerialne, np. nabycie licencji.

Maksymalna wysokość pomocy przysługująca indywidualnemu rolnikowi w całym okresie realizacji PS WPR na lata 2023-2027 wynosi 200 tys. zł. Wsparcie przyznaje się w dwóch formach. W przypadku budowy nowych zbiorników lub płyt do przechowywania nawozów naturalnych jest to ryczałt określany według kosztów jednostkowych. Natomiast przy pozostałych inwestycjach wsparcie ma charakter refundacji części kosztów kwalifikowalnych. Standardowy poziom dofinasowania wynosi do 65 proc. Natomiast grupa rolników może otrzymać zwrot poniesionych wydatków w wysokości nawet 80 proc.

Nabór potrwa do 20 listopada 2024 r. Tak jak w przypadku każdej interwencji z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 nabór jest prowadzony wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – do tej pory złożono blisko 1300 wniosków.

Warto pamiętać, że na tym etapie można się ubiegać o przyznanie 50-procentowej zaliczki.

Więcej informacji – otwórz

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zadaj pytanie
40PLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Budowa magazynów
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
0

Zmiany w prawie oświatowym. Co zakłada przyjęty projekt ustawy?

Rada Ministrów przyjęła 29 października br. przygotowany przez# Ministra Edukacji projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

(czytaj więcej)
0

Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców

W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!

(czytaj więcej)
0

Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych

Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)