Pierwszy realny sprawdzian. Bezzałogowy statek powietrzny
fot. kpt. Paweł Banasiak
System FlyEye 3.0 został wdrożony do użytku #w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) w 2019 r. Obsługą zestawu zajmują się piloci bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy I z Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO), którzy do tej pory wykonali na nim ponad 700 h godzin nalotu. Bezcenne doświadczenie zdobyli podczas monitorowania szczelności wschodniej granicy RP, wskazywania zagrożeń związanych z falą powodziową na Odrze w ramach operacji pk. Feniks oraz licznych ćwiczeń na poligonach i terenach cywilnych.
Pierwszy realny sprawdzian
Bezzałogowy statek powietrzny klasy mini, jakim jest FlyEye 3.0, umożliwia prowadzenie obserwacji w dzień oraz z wykorzystaniem termowizji w nocy. Start "z ręki" oraz lądowanie bez konieczności wykorzystania pasa startowego w połączeniu z jego zdolnościami obserwacyjnymi stanowią atuty, dzięki którym z powodzeniem służy przy monitorowaniu wschodniej granicy RP. Obserwacja w czasie rzeczywistym pomaga zapobiegać jej nielegalnym przekroczeniom o każdej porze doby.
Rozpoznanie obrazowe z wykorzystaniem BSP FlyEye 3.0 prowadzone w rejonie granicy państwowej pozwoliło pilotom BSP klasy I z 8.K-PBOT zdobyć bezcenne doświadczenie. Podobne zadania rozpoznawcze na korzyść wojsk własnych byłyby przez nich wykonywane w warunkach potencjalnego konfliktu zbrojnego.
GRO 8.K-PBOT w operacji pk. Feniks
Na samym początku sytuacji kryzysowej związanej z ostatnią powodzią żołnierze 8.K-PBOT zostali skierowani na południe Polski wraz z zestawem FlyEye. Do ich zadań należała m.in. kontrola stanu wody wraz z przemieszczaniem się fali powodziowej i wskazywanie miejsc potencjalnie zagrożonych zalaniem. Byli również odpowiedzialni za monitorowanie z powietrza stanu wałów przeciwpowodziowych. Obraz z tego zadania był przesyłany w czasie rzeczywistym do sztabu kryzysowego, co umożliwiało sprawne wypracowanie decyzji. Było to szczególnie ważne na początku operacji, ponieważ pozwalało na szybkie kierowanie sił i środków do miejsc, którym groziło np. przerwanie wałów.
FlyEye 3.6 coraz bliżej
Jeszcze w 2024 r. 8.K-PBOT spodziewa się dostawy najnowszej wersji FlyEye od polskiego producenta WB Electronics. W porównaniu do obecnie użytkowanego zestawu została w nim poprawiona m.in. kamera termowizyjna oraz wzmocniono poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo zapewniono integrację BSP ze Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem (ZZKO) Topaz.
- "zestaw BSP FlyEye 3.0 umożliwia nam m.in. wskazywanie celów dla ognia artylerii, oraz kierowanie ogniem na podstawie informacji o miejscach uderzeń pocisków przekazywanych artylerzystom. Regularnie bierzemy udział we wspólnych ćwiczeniach, również międzynarodowych." - wskazuje Inspektor Bezpieczeństwa Lotów 8.K-PBOT.
Do czasu przyjęcia nowego zestawu i uzyskania uprawnień do jego wykorzystania, GRO 8.K-PBOT będzie cały czas aktywnie użytkować wersję 3.0.
Materiał: kpt. Paweł Banasiak
Galeria
Czytaj również
- Jubileuszowa wędrówka. Radość towarzyszyła wszystkim uczestnikom
- Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
- Nie przechowuj potraw zbyt długo. Mogą ulec zepsuciu nawet w lodówce
- Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
- Pomarańcze i mandarynki na stołach. Warto po nie sięgnąć?
Dodaj komentarz
Jubileuszowa wędrówka. Radość towarzyszyła wszystkim uczestnikom
Na jubileuszowej, czterdziestej wędrówce z cyklu #"Po bezdrożach" wszystko dopisało.
(czytaj więcej)Żywność mrożona. Czy warto uwzględnić ją w diecie?
Żywność mrożona może być elementem zdrowej diety. Wprowadzenie mrożonek# na listę zakupów to wygodny sposób na włączenie do menu produktów z wielu grup spożywczych: warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, ryb czy owoców morza.
(czytaj więcej)Co zrobić z choinką po świętach? Masz kilka możliwości
Święta i Nowy Rok już dawno za nami, choinka wygląda coraz marniej#, a jej igły zaczynają sypać się na podłogę. Dlatego najwyższy czas się jej pozbyć. Jak to zrobić, żeby było ekologicznie i bez szkody dla środowiska?
(czytaj więcej)"Nie taki straszny wilk". Podróżnik Michał w nakielskiej gminie
Przez teren nakielskiej gminy przeszedł podróżnik# Michał - społecznik i założyciel Fundacji Równe Moce.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 04-12-2024 11:19:10 napisał:
odpowiedz
Miś, w dniu 04-12-2024 18:04:55 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 05-12-2024 09:24:08 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!