Dziś mamy 26 października 2024, sobota, imieniny obchodzą:

23 października 2024

Wymiana polsko-niemiecka. Doskonalenie umiejętności językowych

fot. powierzone

fot. powierzone

W I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się #po raz kolejny polsko-niemiecka wymiana młodzieży w ramach współpracy z Elsterschloss – Gymnasium Elsterwerda. W projekcie wzięło udział 32 uczniów z Polski i Niemiec. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania była międzynarodowa integracja pod hasłem „Tolerancja i przyjaźń bez granic”.

Wspólnie spędzony czas był niepowtarzalną okazją do doskonalenia umiejętności językowych, przełamywania stereotypów, a także do rozwijania kompetencji interpersonalnych w międzynarodowej grupie rówieśniczej. Podczas spotkania uczniowie uczestniczyli w  wielu atrakcyjnych zajęciach.

Pierwszego dnia odbyły się warsztaty teatralne, które gościnnie przeprowadził pan Dawid Kartaszewicz - polski aktor znany z takich telewizyjnych produkcji jak: „Czas Honoru”, „Barwy szczęścia”, a także z serialu Netflixa „Otwórz oczy”. Spotkanie okazało się nie tylko niecodzienną formą integracji grupy, ale również nauką pracy z głosem oraz świadomości ciała i ruchu.

Podczas pobytu gości z Niemiec nie zabrakło także czasu na aktywność sportową. Dzięki uprzejmości pana Piotra Zwolińskiego oraz klubu tenisowego TENISOWO uczniowie mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w treningu tenisowym. Dla wielu z nich była to pierwsza lekcja gry w tenisa. Sądząc jednak po zadowoleniu uczestników oraz po poziomie przeprowadzonych zajęć, nie było to ich ostatnie spotkanie na korcie. Takie promujące aktywność fizyczną zajęcia okazały się dla wielu uczestników zachętą do uprawiania tej dyscypliny sportowej.

Spotkania międzynarodowe to również okazja do pokazania naszego pięknego kraju. W tym roku uczestnicy wymiany odwiedzili Toruń oraz Bydgoszcz. Atrakcją w grodzie Mikołaja Kopernika była gra miejska oraz wizyta w Planetarium. W Bydgoszczy czekała na uczniów zabawa w „escape room”. Były to rozrywki wymagające pracy zespołowej oraz umiejętności działania pod presją czasu.

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, pani Aleksandra Białka, oraz koordynatorki wymiany: pani Katarzyna Łapińska oraz pani Katarzyna Pawlak-Marosz serdecznie dziękują rodzicom, którzy przyjęli gości z Niemiec, za poświęcony czas i zaangażowanie w realizację projektu.

Dziękujemy również Powiatowi Nakielskiemu, Radzie Rodziców I LO, panu Piotrowi Zwolińskiemu, panu Dawidowi Kartaszewiczowi, pani Justynie Misterkiewicz oraz Piekarni Karolczak za wsparcie finansowe oraz pomoc przy organizacji zajęć.

Materiały: koordynatorki wymiany Katarzyna Łapińska, Katarzyna Pawlak-Marosz

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Operacja pk. "Feniks". Wysiłek żołnierzy i potężna operacja logistyczna

Trwająca od 23 września operacja pk. Feniks to wysiłek #żołnierzy, ale również potężna operacja logistyczna. Żołnierz najedzony, wypoczęty i zaopatrzony w suchy, czysty mundur to żołnierz skuteczny. Właśnie dlatego logistycy przyjeżdżają pierwsi i po zakończeniu operacji wyjadą ostatni. Jest to wspólny wysiłek 5 rodzajów Sił Zbrojnych RP.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wystarczy zmiana nawyków

Ponad połowa Polaków powyżej #15 r.ż. ma nadwagę. Prawie co czwarty jest otyły. Każdy z nich ryzykuje rozwój nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i wielu innych schorzeń. Otyłość przyczynia się też do pogorszenia jakości i skrócenia długości życia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)