Dziś mamy 26 października 2024, sobota, imieniny obchodzą:

22 października 2024

Spotkanie z Tomaszem Ceranem i Mieczysławem Górą. Zbrodnia pomorska

fot. KP

fot. KP

W poniedziałek 21 października 2024 r. w Centrum Akceptacji# i Aktywności Społecznej w Paterku miało spotkanie z dr. Tomaszem Ceranem z Instytutu Pamięci Narodowej Bydgoszcz i prokuratorem Mieczysławem Górą z Referatu Śledczego IPN w Bydgoszczy, które poświęcone było zbrodni pomorskiej z 1939 roku.

Spotkanie zorganizowano w tzw. Białej Szkole w Paterku - obecnie jest to Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej. Właśnie tam jesienią 1939 r. Niemcy z organizacji Selbstschutz Westpreussen uwięzili i torturowali Polaków, często swoich sąsiadów! Uwięzionych następnie Niemcy wymordowali na terenie niedalekiej żwirowni. O wydarzeniach tych informuje pamiątkowa tablica wmurowana w ścianę budynku, pod którą przed rozpoczęciem spotkania zapalono znicze.

Wydarzenie to było częścią obchodów 85. rocznicy zbrodni pomorskiej na terenie gminy Nakło (wcześniej, 12 października ulicami Paterka przeszedł marsz milczenia). Na poniedziałkowym spotkaniu zaprezentowano zdjęcia z ekshumacji zamordowanych w Paterku oraz pogrzebu ofiar.

Celem spotkania, którego organizatorem było Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią było przedstawienie najnowszych ustaleń dotyczących zbrodni pomorskiej. Warto podkreślić, iż termin zbrodnia pomorska 1939 wprowadził do historiografii w roku 2017 dr Tomasz Ceran. Termin ten określa politykę eksterminacji prowadzaj przez Niemcy w okupowanej Polsce, na terenie przedwojennego województwa pomorskiego. Do tej pory odnaleziono ponad 400 miejsc kaźni Polaków, Żydów i osób psychicznie chorych, których Niemcy zamordowali jesienią 1939 r. Jeszcze podczas wojny szacowano liczbę ofiar na 20 tys. do 50 tys. Obecnie szacuje się na co najmniej 16 tys. pomordowanych, często w bestialski sposób. Trudno ustalić liczbę ofiar, gdyż Niemcy jeszcze w czasie wojny wydobywali zwłoki i palili je – aby zatrzeć ślady zbrodni. Z tego też względu jak wskazał prokurator Mieczysław Góra trudno przeprowadzić klasyczny proces sądowy (sprawcy i świadkowie już w większości nie żyją). Próby pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności były podejmowane w latach 50-tych. Niestety, później komunistyczne władze „odpuściły” (przestały interesować się nawet własnymi wysłanymi do Niemiec wnioskami).

Podczas spotkania zaprezentowana została książka dr Tomasza Cerana „Zbrodnia pomorska 1939 Początek ludobójstwa niemieckiego w okupowanej Polsce”, którą można było zakupić.

Oceń artykuł: 10 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (10)

    Demaskuj łgarstwo, w dniu 22-10-2024 15:03:39 napisał:

    Czyli-prywata,autopromocja w godzinach pełnienia urzędu.Karygodne i do społecznego potępienia zachowanie.

    odpowiedz

    • -7 (13)

    Eichman, w dniu 22-10-2024 15:40:23 napisał:

    Jeżeli macie pomysł zbudować tu ośrodek dla uchodźców to spalimy go razem z waszymi chałupami.

    odpowiedz

    • 0 (6)

    ja, w dniu 22-10-2024 18:38:13 napisał:

    Mam pytanie Pani sołtys istnieje Nic nie słychac widac cisza Może napisałaby na co przekazany został budżet nic nie wiadomo

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Korzystanie ze środowiska
500PLN
Konstrukcje stalowe
Rejestracja BDO
500PLN
Budowa hal
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
0

Operacja pk. "Feniks". Wysiłek żołnierzy i potężna operacja logistyczna

Trwająca od 23 września operacja pk. Feniks to wysiłek #żołnierzy, ale również potężna operacja logistyczna. Żołnierz najedzony, wypoczęty i zaopatrzony w suchy, czysty mundur to żołnierz skuteczny. Właśnie dlatego logistycy przyjeżdżają pierwsi i po zakończeniu operacji wyjadą ostatni. Jest to wspólny wysiłek 5 rodzajów Sił Zbrojnych RP.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wystarczy zmiana nawyków

Ponad połowa Polaków powyżej #15 r.ż. ma nadwagę. Prawie co czwarty jest otyły. Każdy z nich ryzykuje rozwój nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i wielu innych schorzeń. Otyłość przyczynia się też do pogorszenia jakości i skrócenia długości życia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)