Dziś mamy 29 stycznia 2026, czwartek, imieniny obchodzą:

21 grudnia 2025

Uwaga na kleszcze - nawet w grudniu! Mogą być aktywne

fot. lasy.gov.pl

fot. lasy.gov.pl

Choć w kalendarzu jest już grudzień, a na drzewach# nie ma liści, kleszcze nadal mogą być aktywne. Sprzyjające warunki pogodowe – przede wszystkim dość wysokie temperatury jak na tę porę roku – powodują, że pajęczaki te nie zapadają jeszcze w głęboki sen zimowy. Nadal polują na żywicieli w lasach, parkach i na łąkach.

Kleszcza zaobserwowali leśnicy z Nadleśnictwa Garwolin. Obejrzyj nagranie na stronie facebookowej nadleśnictwa. 

Kiedy kleszcze są aktywne?

W klasycznym sezonie kleszcze są najbardziej aktywne od wiosny do późnej jesieni. Ich aktywność uzależniona jest przede wszystkim od temperatury powietrza i wilgotności. Gdy dobowe temperatury przekraczają ok. 5-7 °C, kleszcze stają się mobilne i zaczynają szukać żywicieli – ludzi i zwierząt. Przy dodatnich temperaturach nawet zimą mogą wychodzić ze ściółki i czaić się na łąkach czy w zaroślach przy ścieżkach leśnych.

Dlaczego warto uważać?

Kleszcze to pajęczaki pasożytnicze, które mogą przenosić groźne choroby, m.in. boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu czy babeszjozę.

Choć większość osób uważa, że ryzyko ukąszenia kończy się jesienią, wyjątkowo łagodne zimy oraz wyższe temperatury wydłużają okres ich aktywności – również na przełomie grudnia i stycznia.

Jak się chronić?

Podczas spacerów po lesie, łące czy nawet w parku warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

- Odpowiedni ubiór. Pamiętaj o długich spodniach i długich rękawach. Jasne kolory ubrań ułatwiają zauważenie kleszczy. Załóż zakryte buty i wysokie skarpety. Najlepiej wpuść nogawki spodni do skarpet

- Zastosuj repelent przeciw kleszczom zgodnie z instrukcją na opakowaniu

- Kontrola po spacerze. Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj ciało – szczególnie okolice pachwin, pach, skóry głowy oraz za uszami. Nie zapomnij sprawdzić również ubrań, które miały kontakt z roślinnością.

Zimą nie wszystkie te porady będą potrzebne, bo zazwyczaj jesteśmy ubrani w odpowiednie buty, długie spodnie, kurtkę i czapkę. Ale po spacerach w lesie czy na łące warto strzepnąć ubranie przed wejściem do domu. Jeśli byłeś na dworze z psem, koniecznie sprawdź, czy po jego futerku nie chodzą kleszcze w poszukiwaniu dogodnego miejsca do wbicia się.

O tym, jak się chronić przed kleszczami, opowiada Maciej w jednym z odcinków „Obliczy lasów”.

Jak usunąć kleszcza

Jeśli znajdziesz kleszcza przyczepionego do skóry, usuń go jak najszybciej specjalną pęsetą lub narzędziem do usuwania kleszczy, chwytając jak najbliżej skóry i wyciągając powoli do góry. Po zabiegu miejsce ukłucia należy zdezynfekować.

O kleszczach w podcaście „Między drzewami” Paulina Król rozmawiała z dr inż. Anną Wierzbicką z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, specjalistką w zakresie akarofauny. Słuchając rozmowy, poznacie mity związane z kleszczami, a także dowiecie się, na co uważać podczas spacerów, jak kleszcze na nas „polują” i w jaki sposób się przed nimi zabezpieczyć.

Materiał: lasy.gov.pl

Oceń artykuł: 20 19
Pliki do pobrania
kleszcze-cechy-charakterystyczne.jpg

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -3 (5)

    Bonjour, w dniu 22-12-2025 07:18:59 napisał:

    Tak to jest jak się zabroniło wypalać łąki. To samo dotyczy lewactwa.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa hal
Interdruk Pianka Dekoracyjna 8 sztuk Basic – elastyczne arkusze A4
10,99PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szczotka do włosów Idealna – do rozczesywania i stylizacji, miękka, uniwersalna
15,50PLN
Słoiki szklane 900ml 1szt. Bez zakrętki
2,49PLN
Podłoże Uniwersalne z Hydrożelem 50L – Do Ogrodu, Doniczek i Balkonów
26PLN
Cortina Wkład LED do znicza – ciepła biel, realistyczny płomień – 13,8 cm – 1 sztuka
14,50PLN
0

Jedno z najlepszych miejsc na regenerację. Wykorzystaj ten czas

Drzewa przyprószone śniegiem, cisza i #spokój - słychać jedynie skrzypienie śniegu pod butami - zima w lesie ma swój bajkowy urok.

(czytaj więcej)
0

Chcesz wzmocnić organizm? Warto sięgnąć po imbir

Zima to czas, kiedy nasz organizm #jest szczególnie narażony na przeziębienia, infekcje i osłabienie odporności. Niskie temperatury, wiatr i brak słońca sprawiają, że łatwiej chorujemy i czujemy się zmęczeni. Warto więc wspierać organizm naturalnymi sposobami - jednym z najlepszych jest imbir.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia poligonowe i specjalistyczne. Podsumowano miniony rok

Rok 2025 był dla 8 K-PBOT okresem konsekwentnej #realizacji zadań szkoleniowych i operacyjnych. Żołnierze Brygady realizowali zadania wynikające z planów szkoleniowych oraz bieżących potrzeb systemu bezpieczeństwa państwa, jednocześnie aktywnie współpracując z innymi jednostkami Wojska Polskiego, administracją publiczną i służbami ratowniczymi.

(czytaj więcej)
0

Dzień Kryptologii. Złamali szyfr niemieckiej Enigmy

Dzień Kryptologii (25 stycznia) #to dzień poświęcony ludziom, którzy wygrywali intelektem — polskim kryptologom z Biura Szyfrów, którzy jako pierwsi złamali szyfr niemieckiej Enigmy.

(czytaj więcej)