Dziś mamy 26 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

10 lipca 2024

Spotkanie z Agnieszką Kłopotek. Parlamentarzystka odwiedziła powiat

fot. powierzone

fot. powierzone

Poniedziałkowy (8.07.2024r) „dyżur poselski” Agnieszki Kłopotek #w powiecie nakielskim to dwa kameralne spotkania w Nakle oraz jedno duże w Starym Jarużynie, gmina Szubin.

W Nakle parlamentarzystka poznała wymagającą interwencji sprawę kcyńskiego przedsiębiorcy (przewlekłe postępowanie odszkodowawcze) oraz usłyszała od grupy naszych rolników o ich największych problemach, a także oczekiwaniach wobec państwa i wobec właściwych ministerstw (rolnictwa i środowiska).

W wieczornym spotkaniu w Starym Jarużynie oprócz Agnieszki Kłopotek i jej męża Eugeniusza wzięli udział: wójt gminy Sadki Michał Piszczek, była wojewoda Ewa Mes, radni Rady Powiatu Nakielskiego Tomasz Miłowski i Ryszard Bagnerowski, radny Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią Krzysztof Ksobiak, członkowie Zarządu Powiatowego PSL w Nakle, kandydaci z okręgu Szubin w ostatnich wyborach samorządowych (otrzymali podziękowania za reprezentowanie Trzeciej Drogi), goście z Jadwiżyna walczący o przywrócenie zamkniętego przejazdu kolejowego, inni członkowie i sympatycy Stronnictwa, w tym gospodarze Joanna i Stanisława Rygielskie.

Tomasz Miłowski podsumowując wiosenne wybory do samorządu powiatowego, podkreślił, że wynik PSL i Trzeciej Drogi na poziomie 18,25% przyniósł wprawdzie tylko 3 mandaty, ale w powiecie zagłosowało na naszych kandydatów 5324 uprawnionych mieszkańców. (Odpowiednio na PIS 7327, na KO 8537, na Razem dla Powiatu Nakielskiego 7808, na komitet Porozmawiajmy o Nakle 183 osoby. Taka jest niestety metoda D”Hondta). To zobowiązuje do zaangażowania w rozwiązywanie problemów naszej powiatowej społeczności.

W przekazanym pani poseł piśmie z podtytułem „tematy  do interwencji” zasygnalizowano m.in. kwestię rewitalizacji linii kolejowych (Poznań-Wągrowiec-Gołańcz-Kcynia-Nakło); w ramach rozmów o przyszłości potrzebę posiadania koncepcji budowy obwodnic Nakła i Paterka, Kcyni i Szubina oraz planu budowy ścieżek rowerowo – pieszych łączących Nakło, Szubin, Kcynię, Mroczę i Sadki. Alarm dla pieczy zastępczej, to natomiast konieczność natychmiastowego uruchomienia środków budżetowych na budowę lub modernizację budynków dla nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych (tzw. „czternastek”).

Nie zabrakło dyskusji o przyszłości PSL, w tym o warunkach i efektach współpracy z Polską 2050 w ramach Trzeciej Drogi, a także o działaniach w ramach koalicji rządowej.

Duże wrażenie na uczestnikach spotkania zrobił też pokaz prezentacji o historii Starego Jarużyna. Zachowanie tradycji, znaczenie „lokalności” i generalnie wszystkich szczebli samorządu, również sołeckiego, są tak samo ważne i wymagające pogłębionej dyskusji, jak problemy o randze krajowej czy europejskiej.

Materiał: Tomasz Miłowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 24 26

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)