Dziś mamy 1 września 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

01 września 2024

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości wojewódzkie

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP i Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP i Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku #województwa Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski uczestniczyli w obchodach 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wojewódzkie uroczystości odbyły się w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 w Toruniu.

- Przyszło oddać Wolność, tutaj w Toruniu po zaledwie 20 latach. W jakże brutalny sposób zostaliśmy ukarani za próbę odbudowania po dziesięcioleciach germanizacji za próbę odbudowy własnego państwa  - mówił marszałek Piotr Całbecki podczas uroczystości rocznicowych. -  Polska jest rzeczą święta, nie da się jej dzielić,nie da się jej w żaden sposób zawłaszczyć. Chwała bohaterom, cześć pamięci wszystkim ofiarą drugiej wojny światowej. Chwała Rzeczpospolitej, abyśmy „Gloria victis” nigdy nie musieli powtarzać ale - Gloria vivat Polonia.

Mszę świętą w katedrze śś. Janów poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki przy alei Jana Pawła II i pod tablicą NSZZ Solidarność przy ulicy Piekary. Po nabożeństwie zebrani przeszli do Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna z okolicznościowymi wystąpieniami i Apelem Pamięci.

Bydgoskie uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów na cmentarzu na Wzgórzu Wolności. W południe w kościele garnizonowym NMP Królowej Pokoju odbyła się msza święta, a tuż po niej uroczystość pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej na Starym Rynku. W godzinach wieczornych kino plenerowe: godz. 17 „Jutro idziemy do kina”, ok. godz. 18.45 „Pianista”.

Wywołana przez hitlerowskie Niemcy druga wojna światowa (1939-1945) była najbardziej krwawym konfliktem zbrojnym w historii świata – zginęło 60 mln ludzi, 20 mln zmarło w wyniku związanych z wojną chorób i głodu. Liczbę polskich ofiar szacuje się na 6 mln (16 proc. populacji!). Nasz kraj został też potwornie zniszczony.

Na Pomorzu pierwsze miesiące wojny wiązały się z przeprowadzonymi przez najeźdźców czystkami etnicznymi, określanymi jako zbrodnia pomorska – w ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy, zginęło co najmniej 30 tysięcy osób. Zobacz Zbrodnia pomorska – pamiętamy

Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 stanął w toruńskim Parku Pamięci w 2018 roku. Prosta bryła odwołuje się do wyobrażenia zburzonego przez pociski domu. Pod pomnikiem umieszczono ziemię ze wszystkich, blisko 400, znanych miejsc kaźni z jesieni 1939 i początków 1940 roku. Znajdują się tu także m.in. płyty upamiętniające zamordowanych w 1939 roku nauczycieli, harcerzy i duchownych, kamień poświęcony pamięci Józefa Władysława Bednarza, nazywanego pomorskim Korczakiem psychiatry i dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu, a także pomnik pamięci chłopów i ziemian. W tym roku p oraz drugi będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. Uchwałą sejmową data została wyznaczona na 2 października.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Budowa magazynów
Rejestracja BDO
500PLN
KOBIZE
500PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Konstrukcje stalowe
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

Pierwsze dni wojny w regionie. Wspomnienia sprzed 85 lat

5 września 1939 roku do Bydgoszczy wkroczyli żołnierze #należący do 50 Dywizji Piechoty.

(czytaj więcej)
0

Nawłoć kandyjska to IGO. Wygląda pięknie, ale zagraża innym roślinom

Nawłoć kanadyjska kwitnie od lipca do #października, najbardziej intensywnie od połowy sierpnia do końca września. Występuje na terenie niemal całego kraju. Chociaż w lecie kwiaty nawłoci kanadyjskiej wyglądają pięknie, to jest gatunkiem inwazyjnym, który zagraża gatunkom rodzimym.

(czytaj więcej)
0

85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Atak z wody, lądu i powietrza

1 września 1939 r. hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę#. Atak nastąpił z wody, lądu i powietrza.

(czytaj więcej)
0

Kontrola jakości przetworów zbożowych. Zastosowano sankcje

Wyniki kontroli jakości #przetworów zbożowych. Co piąta skontrolowana partia przetworów zbożowych była niewłaściwie oznakowana.

(czytaj więcej)