Dziś mamy 21 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

08 lipca 2024

Prace i badania konserwatorskie w kcyńskich kościołach. Realizacja zadań

fot. Urząd Miejski w Kcyni

fot. Urząd Miejski w Kcyni

W kcyńskich kościołach trwa realizacja zadań# z Polskiego Ładu. Edycja: Rządowy Program Odbudowy Zabytków.

Trwa realizacja zadania pn. "Przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich ambony w kształcie łodzi z żaglem (z ok. 1787 r.) z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Kcyni", na które Gmina Kcynia otrzymała dofinansowanie z funduszu Polski Ład. Parafia otrzymała 150 000 zł wsparcia, z czego 147 000 zł to Polski Ład, pozostała kwota to wkład własny gminy. Aktualnie we wnętrzu kościoła pw. WNMP w Kcyni  przeprowadzane są prace konserwatorskie i restauratorskie ambony w kształcie łodzi z żaglem (z ok. 1787 r.). Prace wykonuje mgr Solida Lim Pracownia Konserwacji I Restauracji Dziel Sztuki Lim z Torunia.

Drugim zadaniem jest "Przeprowadzenie badań konserwatorskich w zakrystii i pomieszczeniu przyległym do zakrystii w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Kcyni", na które Gmina Kcynia również otrzymała środki z funduszu Polski Ład. Wsparcie dla Parafii wynosi 150 000 zł.

Zakończyły się już prace polegające na remoncie więźby dachowej z wymianą pokrycia dachu budynku klasztoru w Kcyni – etap II. Zadanie sfinansowane zostało z dotacji celowej udzielonej przez gminę Kcynia. O środki na realizację zadania Gmina Kcynia wystąpiła do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, pozyskując z sukcesem 500.000 zł.

Materiał: Anna Duda-Nowicka / Urząd Miejski w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Kontrola importowanego materiału siewnego. Co jest sprawdzane?

Materiał siewny roślin pochodzący z państw trzecich #może być sprowadzony i dopuszczony do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli został wyprodukowany i oceniony zgodnie z systemem inspekcji polowych Unii Europejskiej oraz spełnia wymagania zdrowia roślin. Równoważność systemu produkcji i oceny jest analizowana przez Komisję Europejską i stwierdzana we właściwym wspólnotowym akcie prawnym.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Kontrola jakości mięsa, wędlin i serów. Zakwestionowano blisko 50 % towarów

Przeprowadzone przez IJHARS kontrole mięsa, wędlin i serów #sprzedawanych bez opakowania wykazały, że błędy najczęściej dotyczą oznakowania, zakwestionowano aż 46,6% towarów.

(czytaj więcej)