Dziś mamy 12 listopada 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

12 września 2023

O losie duchowieństwa w czasie II wojny światowej. Poniedziałkowy wykład

fot. powierzone

fot. powierzone

W ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej - Akcja Katolicka #przy Parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie i Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zaprosili mieszkańców na wykład Ks. dr Pawła Hoppe.

Gospodarzami spotkania była prezes Akcji Danuta Siewkowska i dr Kamila Czechowska z Muzeum. W spotkaniu uczestniczyli duchowni na czele z ks. dziekanem Tadeuszem Lesińskim i ks. proboszczem Jacek Pawelczyk, radni Hanna Adamczewska i Piotr S. Adamczewski oraz mieszkańcy. Prelegent, na co dzień Dyrektor Izby Pamięci Męczenników Diecezji Bydgoskiej, przedstawił "Męczeństwo duchowieństwa polskiego w obozie koncentracyjnym w Dachau". Była mowa o duchownych z Diecezji Bydgoskiej oraz związanych z miastem i gminą Szubin i powiatem nakielskim. Ilustrację do wykładu stanowiła plansza wystawy związanej z II wojną światową i losem duchowieństwa szubińskiego oraz archiwalia (zdjęcia i życzenia) dotyczące ks. Henryka Malaka. Autor publikacji o życiu w obozie w Dachau – ks. Henryk Malak – urodził się w Sadkach i przez całe dorosłe życie przyjaźnił się z Józefem Piaseckim z Szubina. Archiwalia związane z duchownym udostępniła Benigna Olszewska z domu Piasecka. Podczas spotkania można było zapoznać się z prezentowaną w muzeum makietą niemieckiego obozu jenieckiego w Szubinie i wystawą obozowej sztuki.

Spotkanie odbyło się w poniedziałek 11 września 2023 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Materiał: Kamila Czechowska

Oceń artykuł: 9 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    Marta, w dniu 12-09-2023 11:01:34 napisał:

    Bardzo bogaty wykład - dziekujemy

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Pracownik Sklepu, w dniu 13-09-2023 23:25:35 napisał:

    Witam ,Karmicie w stołówce ,a sprawdzacie komu dajecie ? 50% ludzi którzy tam przychodzą to lenie śmierdzące i darmozjady! Przez tą stołówkę jest syf w Szubinie ,do Szubina nawet z Kcyni żule przyjeżdżają ,później atakują pod sklepem Netto i Biedronką ...Mistrzu daj 5zł...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Praca na wysokości
60PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Warto czytać etykiety. Dowiesz się wiele na temat składu

Czy zawsze czytasz etykiety, gdy kupujesz# produkty spożywcze? Warto to robić!

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości

106 lat temu urzeczywistniły się marzenia narodu polskiego o długo wyczekiwanej #wolności po tym, gdy wskutek rozbiorów pod koniec XVIII w. Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów było wynikiem nie tylko sprzyjających okoliczności dziejowych, ale także ofiary krwi, poświęcenia i pracy wielu pokoleń Polaków. O Niepodległą walczyli w wojnach napoleońskich, zrywach narodowowyzwoleńczych i I wojnie światowej, jak również podejmowali codzienny trud zachowania polskiej tożsamości na terenach pod panowaniem zaborców i na emigracji.

(czytaj więcej)
0

Młodość współtwórcy niepodległości. W rodzinie nazywany Ziukiem

Józef Piłsudski wywodził się z rodu szlacheckiego#, osiadłego na Wileńszczyźnie co najmniej od XVII wieku. Urodził się 5 grudnia 1867 r. w majątku Zułów. Był czwartym dzieckiem Józefa i Marii z domu Billewicz. Miał jedenaścioro rodzeństwa. Najbardziej znani byli Bronisław – etnograf, odkrywca Ajnów – autochtonicznego ludu Japonii, i Jan, prawnik, w okresie międzywojennym poseł na Sejm, minister skarbu i wiceprezes Banku Polskiego.

(czytaj więcej)
0

Pogoda sprzyjała wędrówce. Poczęstunek w Polichnie

Dzisiejszą wędrówkę zaczęliśmy w świetlicy wiejskiej #w Polichnie już o godz. 5:00. Zgłosiło się 16 uczestników.

(czytaj więcej)