O Sadkach – pierwsza w tym roku „Ciekawość świata”
Zapraszamy serdecznie na pierwszą w tym roku #"Ciekawość świata". Poświęcimy ją zagadnieniom związanym z historią nieodległych od Kcyni Sadek. Naszym gościem będzie archeolog Robert Grochowski.
Oto jak nasz prelegent zapowiada swój wykład:
Sadki. Niepozorna wieś na zachodnim krańcu województwa kujawsko-pomorskiego, przy trasie krajowej 10 z Bydgoszczy do Piły. Niby nic znaczącego; miejscowość jakich dziesiątki i setki w naszym regionie. Jest jednak zgoła inaczej … Sadki i najbliższa okolica skrywają bowiem fascynującą, a jakże mało znaną wielką historię, przeplataną blaskiem najwyższej klasy obiektów architektury świeckiej i sakralnej. Jednym z takich klejnotów jest kościół parafialny pw. św. Wojciecha w Sadkach. W swej obecnej odsłonie późnobarokowy, wzniesiony staraniem księdza proboszcza Wawrzyńca Brzezińskiego w latach 1748-1767, a ufundowany przez hrabiego Wojciecha Bnińskiego z pobliskiego Samostrzela. Opowiemy o procesie budowy świątyni, której szczegółowy opis szczęśliwym trafem zachowany został w kronice parafialnej (co jest już swoistym ewenementem w skali Polski), o dalszym przebudowanych i stanie współczesnym. Zajrzymy do podziemi, gdzie w krypcie spoczywają doczesne szczątki fundatorów i darczyńców kościoła z rodu Bnińskich. Przy dźwiękach Warszawianki poznamy zawiłe koleje życia wielkiego Polaka, bohatera Powstania Listopadowego 1830 r. i Powstania Wielkopolskiego 1848 r., kawalera Złotego Krzyża Orderu Virtuti Militari z 1831 r. - majora Józefa Bonawentury Garczyńskiego - którego grób, znajdujący się przy prezbiterium kościoła w Sadkach, otwarto w grudniu 2024 r. Na koniec uchylimy rąbka tajemnicy o prowadzonych obecnie przy kościele badaniach archeologiczno – ekshumacyjnych.
Spotkanie odbędzie się 28 stycznia 2025 r. o g. 17.30 w sali nr 1 Urzędu Miejskiego w Kcyni. Serdecznie zapraszamy. Warto być ciekawym świata!
Autor fotografii wykorzystanej na plakacie: Maciej Kulesza
Materiał: Justyna Makarewicz / Urząd Miejski w Kcyni
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)