Dziś mamy 19 marca 2025, środa, imieniny obchodzą:

27 czerwca 2024

Kolejna wycieczka do stolicy. Realizacja projektu "Warszawa dwóch powstań”

fot. Wioletta Ossowska i Michał Wiśniewski

fot. Wioletta Ossowska i Michał Wiśniewski

14 czerwca br. odbyła się kolejna wycieczka #do stolicy w ramach projektu „Warszawa dwóch powstań”, który realizowany jest od połowy kwietnia 2023 roku w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej. Tym razem do uczniów nakielskiej Żeglugi dołączyli uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią.

Celem projektu „Warszawa dwóch powstań” jest zaznajomienie uczniów z przyczyną wybuchu, przebiegiem oraz miejscami upamiętnienia Powstania w Getcie Warszawskim oraz Powstania Warszawskiego poprzez wyjazdy edukacyjne.

Przedwakacyjny wyjazd, który był piątym z kolei zamknął część poświęconą żydowskiej przeszłości Warszawy. Tym razem uczniowie odwiedzili Żydowski Instytut Historyczny i Willę Żabińskich na terenie Ogrodu Zoologicznego. Rekreacyjnym elementem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego.

Żydowski Instytut Historyczny został założony 1 października 1947 roku i jest kontynuatorem  działalności Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej. Siedziba Instytutu znajduje się w odbudowanym gmachu przedwojennego Instytutu Nauk Judaistycznych i Głównej Biblioteki Judaistycznej działającej do wybuchu II wojny światowej przy Wielkiej Synagodze na Tłomackiem.

Zburzenie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem w dniu 16 maja 1943 roku było symbolem ostatecznej likwidacji dzielnicy żydowskiej i upadku powstania w Getcie Warszawskim. Dzisiaj w tym miejscu stoi Błękitny Wieżowiec.

Młodsi uczniowie podczas pobytu w ŻiHu odwiedzili ekspozycję „Mała Synagoga na Tłomackiem”, która przybliża temat synagogi, jej wyposażenie oraz funkcje rabina i kantora.

Uczniowie mięli okazję wysłuchać fragmentu Księgi Rodzaju (Bereszit), opowiadający historię stworzenia świata w języku hebrajskim.

Uczniowie Żeglugi zwiedzili wystawę stałą pt. „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”.

Głównym tematem wystawy jest działalność konspiracyjnej grupy działającej w getcie warszawskim pod nazwą Oneg Szabat oraz losy stworzonego przez nią unikatowego archiwum. Historia zapisana na kartach Archiwum ukazuje też losy jego autorów. Pomysłodawcą i głównym twórcą Archiwum był historyk dr Emanuel Ringelblum.

Wycieczka została dofinansowana z Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii i Uzależnieniom Behawioralnym dla Gminy Nakło nad Notecią. Przed wyjazdem uczniowie realizowali zajęcia profilaktyczne.

Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Iwona Sołdan oraz Wioletta Ossowska.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Millo. Pierwszy singiel solowego projektu Kamila Patera

Dzielimy się pierwszym singlem solowego projektu #MILLO Kamila Patera - muzyka, producenta, kompozytora, współzałożyciela Sadki Rec, który od lat współtworzy nasze muzyczne światy.

(czytaj więcej)
0

Planowana likwidacja zakładu. Rynek pracy w regionie czeka załamanie?

Z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego zarząd # województwa wnosi dziś (17 marca) pod obrady sejmiku projekt stanowiska, apelującego do władz państwa o podjęcie natychmiastowych działań na rzecz uratowania przed likwidacją należącego do firmy Qemetica Soda Polska zakładu chemicznego w Janikowie w powiecie inowrocławskim. Zagrożonych zwolnieniami grupowymi jest kilkuset pracowników fabryki sody, a być może także kilka tysięcy zatrudnionych w przedsiębiorstwach kooperujących, co oznaczałoby załamanie rynku pracy w tym rejonie.

(czytaj więcej)
0

Mama 4 plus. Od marca wzrost wysokości świadczenia

Na koniec 2024 roku w całym kraju „matczyną emeryturę” z # ZUS-u pobierało 59,6 tys. osób, a w województwie kujawsko-pomorskim – ponad 4,1 tys. Maksymalna wysokość tego świadczenia odpowiada gwarantowanej minimalnej kwocie emerytury, która od marca wynosi 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Stypendia dla uczniów. Można otrzymać nawet 5 tys. zł

Nawet 5 tysięcy złotych otrzymają najbardziej # pracowici i utalentowani uczniowie kujawsko-pomorskich szkół w ramach marszałkowskiego programu stypendialnego Prymus Pomorza i Kujaw Plus. Nabór wniosków trwa do 28 marca.

(czytaj więcej)