Dziś mamy 21 maja 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

29 kwietnia 2024

Historia Bydgoskiej Kolei Powiatowej. "Ciuchcia" była niezwykłą atrakcją

fot. powierzone

fot. powierzone

Wśród wielu kolei wąskotorowych, jakie pojawiły się w Polsce# pod koniec XIX wieku, jedna w historii wyróżniła się szczególnie. Bydgoska wąskotorówka, przez pasażerów nazywana "ciuchcią", przez długi czas była niezwykłą i znaną w całym kraju atrakcją turystyczną, o której pisała prasa i która znalazła swoje miejsce nawet w literaturze. Wszystko za sprawą trasy Bydgoszcz-Koronowo i tego, co pojawienie się małej kolejki przyniosło w miejscach, którędy jechała.

Tory ciągnęły się urokliwymi, lesistymi terenami wzdłuż rzeki Brdy. Na przystankach, szybko pojawiły się restauracje, kąpieliska i różnego rodzaju miejsca rekreacji, które prześcigały się w oferowaniu co rusz to nowych atrakcji, dzięki czemu przez cały rok chętnie i tłumnie odwiedzali je podróżni nie tylko z Bydgoszczy i okolicznych miejscowości, ale także z odleglejszych zakątków. Sławy Bydgoskiej Kolei Powiatowej, bez wątpienia przysporzyło także znane w całej Polsce sanatorium w Smukale, które uchodziło za jedną z najlepszych tego typu placówek leczniczych. Dojazd do Sanatorium, mającego zresztą własną bocznicę, zapewniała "ciuchcia", dając jednocześnie kuracjuszom różne możliwości wycieczkowe. Tych wycieczek zresztą, właśnie na trasie Bydgoszcz-Koronowo było bardzo dużo. Szczyt popularności rekreacyjnej trasy Bydgoszcz-Koronowo przypadł na lata 30. XX wieku. Organizowano pociągi w nieznane, pociągi specjalne, wycieczki dla całych grup zawodowych, kolonie dla dzieci oraz wycieczki charytatywne. W trakcie takich podróży, jak i u celu na uczestników czekały różnego rodzaju atrakcje i oczywiście pyszne jadło. Pociągi miały specjalne wagony do przewozu kajaków, co przyciągało wodniaków, którzy w dowolnych miejscach mogli rozładować swój sprzęt i kontynuować podróż z nurtem rzeki. Wyjątkową atrakcją był przejazd stalowym mostem pod Koronowem, zawieszonym ponad 20 metrów nad lustrem Brdy. Konstrukcja ta, choć kolei już od dawna tam nie ma, do dziś pozostaje jedną z największych tego typu na świecie. Przełomowym wydarzeniem w historii małej kolejki okazała się inwestycja w wagony motorowe. Było to wówczas absolutne novum, niespotykane nigdzie indziej i przez wszystkich traktowane nieomal jako cud techniki. Od tego momentu Bydgoska Kolej Powiatowa stawiana była za wzór dla innych kolei wąskotorowych, a było ich wtenczas bardzo dużo w całym kraju. Powyższe atuty sprawiły, że bydgoska "ciuchcia", poza tym, że na co dzień spełniała swą tradycyjną funkcję głównego, lokalnego środka transportu osób i towarów, bardzo szybko zyskała miano rozpoznawalnej i obleganej atrakcji turystycznej. Przez pewien czas stanowiła wręcz główne narzędzie promocji lokalnej turystyki. Poznanie tej niezwykle barwnej historii, która niestety przedwcześnie się zakończyła w 1969 roku, umożliwiają dwie książki, które niedawno powstały na ten temat, w tym jedna dedykowana także młodszym odbiorcom. To "Mała kolejka. Trasa Bydgoszcz-Koronowo" oraz "Mała ciuchcia. Wielka przygoda Zuzi i Szymka".

Materiał: Mirosław Rzeszowski

Oceń artykuł: 7 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z HACCP
59PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Rejestracja BDO
500PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

Symbliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)