Heroiczna walka powstańców. Wystawka w czytelni
fot. GBP Sadki
Dokładnie 80 lat temu, 1 sierpnia o godz. 17.00 w Warszawie rozpoczęła się# heroiczna walka powstańców z hitlerowskim okupantem, która trwała do 2 października 1944 r.
Powstanie Warszawskie było największą bitwą, stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Powstańcy walczyli w nim bowiem przeciwko regularnym formacjom niemieckim, bez ciężkiego uzbrojenia, samolotów, dział i czołgów. Walki, zaplanowane pierwotnie tylko na kilka dni, trwały finalnie aż 63 dni. Powstanie, choć nie osiągnęło założonych celów ani wojskowych, ani politycznych, było fenomenem w skali całej okupowanej Europy. Dla kolejnych pokoleń Polaków stało się jednak symbolem męstwa w walce o niepodległość.
Pamiętamy!
O powstaniu powstało wiele książek i opracowań, które są dostępne również w zbiorach Gminnej Biblioteki Publicznej w Sadkach. Niektóre z nich posłużyły do wykonania powstańczej wystawki, którą można obejrzeć na miejscu w czytelni w Sadkach, do czego serdecznie zapraszamy.
Materiał: Anna Maria Leppert / GBP Sadki
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Szymon Springer w Australii. Podróżnik na najsłynniejszej plaży
- „Majdyny” i nie tylko. Spacer południowo-zachodnią częścią Nakła
- Spotkanie w klimacie PRL-u. Dopisała pogoda i zwiedzający
- Kreatywne warsztaty w Broniewie. Sploty prezentują się okazale
- Dyskusja nad powieścią autorstwa Anny Szczęsnej. Spotkanie w bibliotece
Żołnierze 8.K-PBOT pomagają na południu kraju. Minął miesiąc działań
Minął miesiąc od rozpoczęcia wspólnej operacji #5 Rodzajów Sił Zbrojnych RP we współdziałaniu z pozostałymi służbami mundurowymi i organami samorządowymi pk. „FENIKS”. Operacja ma na celu szeroko pojęte działania na rzecz usuwania tragicznych skutków powodzi oraz niesienie wsparcia poszkodowanym. Od początku biorą w niej udział żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT).
(czytaj więcej)Zauważyłeś odpady w lesie? Zgłoś naruszenie środowiskowe
Sezon na grzybobranie w Polsce trwa, a spacerując po lesie, można# natknąć się nie tylko na borowiki czy podgrzybki, ale niestety również na porzucone śmieci. Jeśli podczas zbierania grzybów zauważymy odpady lub inne zanieczyszczenia środowiska, można je od razu zgłosić w aplikacji mObywatel. A zgłoszenie może być anonimowe.
(czytaj więcej)Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych
Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.
(czytaj więcej)Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach
Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.
(czytaj więcej)