Międzynarodowy Konkurs Historyczny. Uczennice Krzywoustego finalistkami

fot. powierzone
Zuzanna Mazur i Julia Sadowska# z I LO finalistkami Międzynarodowego Konkursu Historycznego „Polska- Szwecja, między rywalizacją i współpracą”
Uczennice Krzywoustego zostały finalistkami IX edycji Międzynarodowego Konkursu Historycznego „Polska - Szwecja, między rywalizacją i współpracą”. Celem konkursu jest zapoznanie uczniów z dziejami stosunków polsko-litewsko-szwedzkich oraz promocja wiedzy na temat historii tych państw bałtyckich. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Ambasada Królestwa Szwecji w Warszawie. Zawody, skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych z Polski, Litwy i Szwecji, przeprowadzono w trzech kategoriach: praca pisemna, prezentacja multimedialna i praca plastyczna.
Zuzanna Mazur z klasy III humanistycznej przygotowała pracę pisemną o charakterze badawczym pod tytułem „Polityka zagraniczna Władysława IV Wazy”. Uczennica ze źródeł historycznych czerpała inspirację do opisania i oceny stosunków polsko-szwedzkich za panowania Władysława IV Wazy. Natomiast Julia Sadowska z klasy II angielsko-geograficznej wykonała pracę plastyczną przedstawiającą portret Anny Wazówny.
Uczestniczki zawodów przygotowywały się do udziału w rywalizacji międzynarodowej pod kierunkiem Violetty Hejzy – nauczycielki historii. Laureaci konkursu uzyskali indeksy uczelni wyższych i nagrody rzeczowe, a finaliści okazjonalne dyplomy. Gratulujemy tak wysokiej lokaty wśród kilkuset uczestników i życzymy kolejnych sukcesów.
Materiał: Ilona Świder / I LO w Nakle
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Sezon na szpinak. Zielona bomba dla zdrowia

Wiosna i wczesne lato to idealny czas, by sięgnąć po świeży#, młody szpinak. Od kwietnia do czerwca trwa jego naturalny sezon – wtedy smakuje najlepiej, jest najtańszy i najzdrowszy. Znajdziemy go na targach, w warzywniakach i coraz częściej – prosto z lokalnych upraw. Ale szpinak to nie tylko zielony dodatek do obiadu – to prawdziwy superfood, który zasługuje na miejsce w każdej kuchni!
(czytaj więcej)Critical Knowledge Exchange. Szkolenie z udziałem ponad 100 żołnierzy

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej trwa obecnie# kurs Critical Knowledge Exchange organizowany we współpracy z insturktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois. W przygotowanych szkoleniach udział bierze ponad 100 Terytorialsów z terenu całego kraju.
(czytaj więcej)Nie sadź IGO. Postaw na gatunki bezpieczne dla natury

Dzisiaj w naszym mini przewodniku #po świecie bezpiecznego i pięknego ogrodnictwa prezentujemy kolejne, rodzime gatunki, które będą cieszyć Wasze oczy w maju oraz te, których należy za wszelką cenę unikać.
(czytaj więcej)Przygotowania do bezpiecznych wakacji. Nie zabraknie kontroli

W siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej# w Bydgoszczy odbyła się narada pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej pionu higieny dzieci i młodzieży w województwie kujawsko-pomorskim. Spotkanie miało na celu omówienie przygotowania służb do sezonu wakacyjnego. Pracownicy, jak co roku, będą realizować kontrole zorganizowanych form wypoczynku dzieci, młodzieży i dorosłych oraz obiektów użyteczności publicznej.
(czytaj więcej)