Dziś mamy 18 września 2024, środa, imieniny obchodzą:

10 września 2024

Dzień Recyklingu Baterii. Dlaczego stwarzają zagrożenie?

fot. GDOŚ

fot. GDOŚ

Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez akumulatorów oraz baterii#. Mają one jednak określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem. Nieodpowiednio zutylizowane zanieczyszczają naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin.

W Dniu Recyklingu Baterii, 9 września, przypominamy o konieczności recyklingowania tych specyficznych odpadów i zachęcamy do wdrażania dobrych praktyk w zakresie recyklingu akumulatorów oraz baterii.

Dlaczego baterie stanowią zagrożenie?

  • Zużyte baterie i akumulatory są wyjątkowo niebezpiecznymi odpadami. Zawierają toksyczne pierwiastki, m.in. ołów, kadm, nikiel czy lit oraz żrące kwasy i alkalia.
  • Baterie, które trafiają do zwykłych kontenerów, mogą ulec korozji, co w efekcie doprowadza do rozszczelnienia obudowy i wycieku toksycznych związków.
  • Bateria guzikowa (używana w ręcznych zegarkach) – może zanieczyścić kilkaset litrów wody, a także glebę.

Jak utylizować baterie?

  • Nie wyrzucaj baterii z innymi odpadami komunalnymi.
  • Utylizuj baterie i akumulatory w specjalnych pojemnikach.
  • Zastąp jednorazowe baterie akumulatorami wielokrotnego użytku.
  • Zwracaj zużyte baterie i akumulatory do specjalnych punktów zbiórki.

Jakie korzyści z recyklingu baterii?

  • Ograniczenie kosztów środowiskowych wydobycia i wytworzenia nowych surowców.
  • Ograniczenie kosztów ekonomicznych, np. ograniczenie transportu.
  • Redukcja śladu wodnego i węglowego.
  • Minimalizacja ryzyka skażenia wody i gleby.
  • Rozwiązanie problemu odpadów.
  • Szansa na odzyskanie nawet do 99,5% składników, z których są zbudowane.

Przydatność baterii i akumulatorów w codziennym życiu jest niezaprzeczalna, jednak materiały oraz związki chemiczne stosowane do ich produkcji mogą stanowić poważne zagrożenie dla człowieka i środowiska. Bądźmy tego świadomi i gospodarujmy nimi odpowiedzialnie.

***

Od 2015 roku, 9 września obchodzony jako Dzień Recyklingu Baterii. Datę tę wybrano nieprzypadkowo, bowiem 9 września w 1737 roku urodził się Luigi Galvani, włoski lekarz z Bolonii. Przełomowe prace Galvaniego nad wpływem prądu elektrycznego na reakcję spreparowanych mięśni żab stały się inspiracją dla Alessandro Volty, który w 1800 roku opracował pierwsze ogniwo galwaniczne.

Źródło: GDOŚ

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Ja, w dniu 10-09-2024 13:13:18 napisał:

    Baterie stwarzają zagrożenie i jeszcze do tego produkują ten szajs na baterie jak samochody hulajnogi rowery precz z tymi śmieciami

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Gazeta, w dniu 12-09-2024 08:38:05 napisał:

    A czemu niema pojemnika na te śmieci u centrum miasta tak jak na nakrętki butelek to by ludzie by mieli gdzie składować odpady [ jak baterie].

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Praca na wysokości
60PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zadaj pytanie
40PLN
0

Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"

Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.

(czytaj więcej)
0

Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

(czytaj więcej)
0

85. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Dzisiaj Dzień Sybiraka

17 września – w rocznicę agresji sowieckiej #na Polskę z 1939 r. – przypada Dzień Sybiraka. To wyjątkowe święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu. „Upamiętniamy tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość" – głosi uchwała.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Noteci. "Wiatr nam sprzyjał"

Kolejna wędrówka z cyklu #"Po Bezdrożach" za nami.

(czytaj więcej)