"Dobrostan rolnika". Promocja zdrowego trybu życia na wsi

fot. KRUS
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego inauguruje # nową kampanię prewencyjną pod nazwą „Dobrostan rolnika”, której celem jest popularyzowanie wśród rolników wiedzy o zdrowiu oraz profilaktyce zdrowotnej.
Aktywność prewencyjna Kasy skoncentruje się w roku 2025 na zachęcaniu do udziału w systematycznych badaniach lekarskich i programach profilaktycznych, obejmujących między innymi choroby nowotworowe, choroby układy krążenia, leczenie depresji i uzależnień.
KRUS będzie zachęcał do aktywności fizycznej i rozwoju własnych pasji, stosowania zasad zdrowego odżywiania i nawadniania organizmu, dobrej organizacji pracy i poszukiwania zdrowego balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem i życiem rodzinnym.
Celem działań prewencyjnych będzie także promocja samokontroli stanu zdrowia, dbałości o właściwe relacje społeczne, stosowania odpowiedniego ubioru i osłon np. przed oddziaływaniem promieniowania UV.
Wagę tych działań podkreśla Dariusz Rohde, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego:
– Ze statystyk i codziennych doświadczeń Kasy wynika, że poza przyczynami technicznymi i organizacyjnymi, istotny wpływ na ryzyko wypadków przy pracy rolniczej ma stan psychofizyczny rolnika i pracownika rolnego – twierdzi prezes KRUS. – Mówiąc o zdrowiu psychicznym mieszkańców wsi, zwracamy więc uwagę na problem o wielkiej wadze społecznej.
Zdaniem prezesa Kasy, ogromne zainteresowanie rentą wdowią na wsi pokazało, jak liczna jest grupa rolników samotnych, oczekujących pomocy. Starzeją się, chorują, opuszczają ich dzieci wyjeżdżające za pracą do miasta, uciekają w autoizolację, nierzadko w alkoholizm. W okresie najbardziej intensywnych prac polowych spędzają samotnie po kilkanaście godzin dziennie w swoim ciągniku lub kombajnie. W samotności przeżywają stres, a ich zdrowie psychiczne – nie tylko dobrostan materialny – rujnuje każdy spadek koniunktury, każda klęska nieurodzaju, suszy lub powodzi.
– Bezpieczeństwu socjalnemu zagraża silna presja konkurencji i napięcia polityczne – dodaje Dariusz Rohde. – Dobrostanowi rolnika nie sprzyja także niski prestiż jego zawodu. Z przykrością można patrzeć na wyniki najnowszego rankingu, w którym zawód rolnika sklasyfikowano dopiero na 19. miejscu listy najbardziej i najmniej prestiżowych profesji. Wyprzedza go murarz, górnik, szewc, a także… pracownik sprzątający. Coraz większe znaczenie dla bezpieczeństwa i efektywności pracy rolników odgrywa zatem poczucie dobrostanu – zadowolenia z własnej pracy, życia rodzinnego, satysfakcji z wyników i miejsca w środowisku społecznym.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego od ponad 30. lat popularyzuje wśród ubezpieczonych i ich rodzin zasady aktywnej ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym, wykorzystując różnorodne działania prewencyjne. Są to między innymi szkolenia, spotkania bezpośrednie z rolnikami, warsztaty, webinaria, konkursy, pokazy i pogadanki. Do działań na rzecz prewencji wykorzystywane są również media społecznościowe oraz strona internetowa KRUS.
Nowa kampania prewencyjna KRUS pod hasłem DOBROSTAN ROLNIKA przyjmuje definicję dobrostanu według WHO – Światowej Organizacji Zdrowia, która określa tym mianem subiektywnie postrzeganie przez człowieka zadowolenia z fizycznego, psychicznego i społecznego stanu własnego życia, a nie tylko oceny na podstawie negatywnych mierników stanu zdrowia typu brak choroby lub niepełnosprawności.
Takiej właśnie idei podporządkowana będzie tegoroczna aktywność prewencyjna KRUS. Udostępnianie informacji na temat zdrowia, diety, profilaktyki zdrowotnej; znaczenia aktywności fizycznej i poszukiwania work-life balance oraz wiedzy o uzależnieniach i problemach ze zdrowiem psychicznym to główny motyw kampanii informacyjnej Kasy.
Według Cezarego Nobisa, dyrektora Bura Prewencji w Centrali KRUS, udział w kampanii oraz innych przedsięwzięciach organizowanych przez Kasę może przyczynić się do zwiększenia poczucia dobrostanu w środowisku wiejskim:
– Z całą pewnością będzie to miało wpływ na częstotliwość występowania wypadków podczas pracy i rolniczych chorób zawodowych. Liczymy na zwiększone zainteresowanie programami profilaktycznymi prowadzonymi np. przez NFZ, chcemy dużo mocniej zaangażować się w promocję zasad zdrowego odżywiania i dbałości o siebie. Działaniom na rzecz naszych kampanii będą sprzyjały również konkursy „Wioski bez troski” skierowane do dzieci i młodzieży. Chcemy promować nowy, zdrowy styl życia na wsi: pełen spokoju, pozytywnej energii, dobrej diety, aktywności fizycznej i postaw prozdrowotnych.
Pierwsze działania w ramach akcji „Dobrostan rolnika” są już za nami. KRUS ogłosił niedawno tematyczne konkursy na rymowankę i prace plastyczne dla dzieci i młodzieży, uruchamiając jednocześnie kampanię informacyjną we własnych social mediach.
materiał: KRUS
Czytaj również
Dodaj komentarz
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!