Dziś mamy 11 września 2024, środa, imieniny obchodzą:

03 sierpnia 2024

Akt o AI wszedł w życie. Stopniowe wprowadzanie

fot. pixabay

fot. pixabay

Już dziś, 1 sierpnia 2024 roku w życie wchodzi Akt o AI #- pierwsza w skali świata kompleksowa regulacja prawna dla systemów i modeli sztucznej inteligencji.  Rozporządzenie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa, przejrzystości i zgodności z wartościami europejskimi w rozwoju i stosowaniu AI. Akt ma formę rozporządzenia, co oznacza, że jego przepisy obowiązują bezpośrednio w całej Unii.

Akt o Sztucznej Inteligencji to pierwsze tego typu na świecie prawo, które w sposób całościowy ma uregulować sektor AI. Regulacja bazuje na podejściu opartym o ryzyko, uzależniając obowiązki dostawców i podmiotów wdrażających modele i systemy AI od potencjalnego ryzyka wyrządzenia szkód obywatelom, społeczeństwom i gospodarkom. Więcej na temat Aktu przeczytasz w artykule ze stanowiskiem Polski dot. Przyjęcia rozporządzenia oraz na portalu sztucznej inteligencji.

Implementacja przepisów rozporządzenia do polskiego prawa

Prace nad dostosowaniem polskiego prawa do przepisów Aktu AI w Ministerstwie Cyfryzacji rozpoczęły się już na początku roku, po tym, jak 13 marca 2024 roku Parlament Europejski zatwierdził nowe rozporządzenie, 02 kwietnia 2024 roku ogłoszone zostały pierwsze konsultacje, podczas których została uzyskana wstępna opinia interesariuszy sektora AI dotycząca kierunków wprowadzania Aktu do polskiego systemu prawnego.

Wdrożenie w Polsce

Ze względu na regulowaną materię kluczowe elementy Aktu o AI, będą wprowadzane stopniowo. Co do zasady, przepisy Aktu będą obowiązywać  po upływie 24 miesięcy od jego ogłoszenia, jednak w przypadku części przepisów te terminy to kolejno 6, 12 i 36 miesięcy.

Już w lutym 2025 r. mocy nabiorą przepisy zakazujące stosowania w całej Unii szczególnie niebezpiecznych systemów AI.

Następnie, w sierpniu 2025 r. w życie wejdą  przepisy kluczowe dla nadzoru nad sztuczną inteligencją dotyczące m.in. określenia organu nadzoru rynku i organu notyfikującego, modeli AI ogólnego przeznaczenia, jak również te dotyczące kar za naruszenia Aktu. 

Jako ostatnie zaczną obowiązywać przepisy, które odnoszą się do systemów AI wysokiego ryzyka  oraz związanych z nimi obowiązków. Ich wejście w życie nastąpi w sierpniu 2026 r. oraz, w przypadku niektórych systemów wysokiego ryzyka będących elementem produktów podlegających osobnym normom, w sierpniu 2027 r.

Oficjalna treść Aktu w języku polskim

Dodatkowe informacje i przewodnik po Akcie w języku angielskim

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 0 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (4)

    Ja, w dniu 04-08-2024 07:56:31 napisał:

    Sztucznej inteligencji niema to wasze chore rozumowanie .Inteligentny jest tylko człowiek dociera .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
0

Dzień Recyklingu Baterii. Dlaczego stwarzają zagrożenie?

Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez akumulatorów oraz baterii#. Mają one jednak określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem. Nieodpowiednio zutylizowane zanieczyszczają naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin.

(czytaj więcej)
0

"Nie wahaj się prosić o pomoc". Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom#. Tegoroczne hasło obchodów to „Zmieniamy narrację na temat samobójstwa. Rozpocznij rozmowę”.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień FAS. Data jest symboliczna

9 września - Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy)#. Data jest symboliczna: dziewiątka jest symbolem 9 miesięcy ciąży, które powinny być wolne od alkoholu.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do grzybobrania? Przestrzegaj ważnych zasad

Choć za oknami jeszcze ponad 20 stopni Celsjusza#, nie da się ukryć, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Coraz częściej wybieramy się do lasu w poszukiwaniu grzybów i wracamy z pełnym koszem.

(czytaj więcej)