Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

30 listopada 2021

„Jak najszerzej wyjść do społeczeństwa". Konsultacje dla mieszkańców

fot. archiwum

fot. archiwum

Konsultacje społeczne to rodzaj dialogu władz z# mieszkańcami. To bardzo ważne narzędzie, które umożliwia mieszkańcom realny wpływ na decyzje dotyczące ich życia w danej gminie. Ostatnio radni gminy Sadki dokonali zmian w zasadach dotyczących przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami. Co się zmieniło?

W czasie październikowej sesji Rady Gminy Sadki radni jednogłośnie przyjęli uchwałę dotyczącą konsultacji społecznych. Konsultacje społeczne przeprowadza się po to, aby zapewnić mieszkańcom możliwość podejmowania decyzji, które w sposób bezpośredni wpływają na jakość życia mieszkańców. Poza tym umożliwiają aktywizację lokalnych środowisk. Konsultacje mogą być przeprowadzane na wniosek rady gminy, z inicjatywy wójta, organizacji pozarządowych oraz grupy co najmniej 100 mieszkańców gminy. Wówczas muszą oni złożyć w urzędzie gminy odpowiedni wniosek o ich przeprowadzenie, z określeniem celu, terminu i ich zasięgu oraz podpisami, przy czym wójt może odmówić ich przeprowadzenia.

Różne formy

Konsultacje można przeprowadzić na kilka sposobów. Sadkowscy radni dali możliwość przeprowadzenia konsultacji w gminie o te, które można przeprowadzać za pomocą środków elektronicznych. – Rozszerzamy możliwość konsultowania ws. strategii gminy, programów realizowanych przez GOPS w Sadkach. Rozszerzamy o środki przekazu działające na odległość. Rozszerzamy ten katalog możliwości, takich jak brak konieczności spotkań. Oczywiście nie będziemy z nich rezygnować, jeżeli tylko obostrzenia na terytorium naszej gminy czy powiatu nie będą tego wymagały. Myślę, że ciekawym rozwiązaniem jest łączenie tych funkcji. Jest grupa osób, która woli przyjść i skonsultować to na miejscu czy na zebraniach, czy na specjalnych spotkaniach. Natomiast szczególnie młodsza część naszego społeczeństwa w gminie jest coraz bardziej przyzwyczajona do działania przez internet. Będziemy starali się jak najszerzej wyjść do społeczeństwa, żeby przygotowywane dokumenty mogły dotrzeć do jak największej grupy mieszkańców. Tak, żeby każdy kto tylko będzie zainteresowany złożeniem wniosku czy zgłoszeniem uwag miał taką możliwość – przekazał podczas sesji sekretarz gminy Sadki Andrzej Wiekierak. Podstawowe formy konsultacji to zebranie uwag na piśmie, ale mogą być one przeprowadzane również w formie badań ankietowych, w tym za pomocą ankiety internetowej. Kolejne z form są otwarte spotkania z mieszkańcami, wysłuchania publiczne, warsztaty czy konsultacje plenerowe, głosowania, czy poprzez zespoły opiniodawczo-konsultacyjne. Od decyzji wójta zależy, jaka forma konsultacji zostanie wybrana. Po przeprowadzeniu konsultacji przeprowadzany jest protokół z ich przebiegu, który jest umieszczany w biuletynie informacji publicznej gminy. Wszelkie koszty przeprowadzania konsultacji pokrywane są z budżetu gminy. Konsultacje zawsze są ważne, bez względu na to, ile osób brało w nich udział. W czasach obecnych, kiedy dostęp do informacji jest tak szeroki, mieszkańcy powinni jeszcze bardziej aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Konsultacje stanowią niezwykle istotne narzędzie, które ma realny wpływ na otaczającą mieszkańców rzeczywistość. Dlatego też nastąpiło rozszerzenie form ich przeprowadzania w gminie.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Maria, w dniu 01-12-2021 09:04:36 napisał:

    Nauczyciel z covid w przedszkolu..... dwoje dzieci na kwarantannie.... a przepraszam te dzieci nie były z innymi dziećmi wspólnie razem w sali.... czy te dzieci będą miały testy? Gdzie sanepid? Czym się zajmuje?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)