Dziś mamy 4 maja 2024, sobota, imieniny obchodzą:

25 kwietnia 2024

Lekcje związane z akcją Żonkile. "Łączy Nas Pamięć"

fot. SP Kcynia

fot. SP Kcynia

W dniu 24 kwietnia br. odbyły się lekcje #w klasach VII Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, związane z akcją Żonkile. Szkoła od kilku lat bierze udział w akcji, włączając się w ten sposób w ogólnopolskie działania w ramach projektu, którego hasłem jest #łączyNasPamięć.

Wspólnie z młodzieżą obejrzeliśmy tegoroczny film, dotyczący Archiwum Ringelbluma, przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz film poświęcony Markowi Edelmanowi, opracowany na podstawie książki "Zdążyć przed Panem Bogiem".

Porozmawialiśmy na temat motywów, jakie towarzyszyły powstańcom w getcie warszawskim. Dlaczego zdecydowali się na tak nierówną walkę? Poruszyliśmy też temat przywództwa - jakie cechy  powinien mieć prawdziwy lider? Młodzi ludzie dzielili się swoimi refleksjami po obejrzeniu krótkiego materiału filmowego. Chętni mogli przypiąć sobie papierowy żonkil - znak pamięci o tych, którzy walczyli w kwietniu 1943 roku w warszawskim getcie. Do dyspozycji uczniów były także ulotki, opracowane przez Dźwiękowe Archiwum Kcyni, opisujące historię społeczności żydowskiej w Kcyni. Dziękuję pani dyrektor Aleksandrze Doiczman i pani wicedyrektor Natalii Żychlińskiej za pomoc w organizacji lekcji i przychylność do wszelkich działań dotyczących historii lokalnej.

W akcję Żonkile włączyła się także młodsza część społeczności Szkoła Podstawowa im. Jana Czochralskiego w Kcyni.

Uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią Barbarą Piątkowską wykonali własnoręcznie papierowe żonkile – symbol pamięci i dowiedzieli się o tym, co wydarzyło się w kwietniu 1943 roku w warszawskim getcie.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN co roku przygotowuje materiały dydaktyczne dostosowane do wieku odbiorców, w tym także młodszych uczniów.

Bardzo się cieszę, że w akcję pamięci włączają się kolejne grupy uczniów. Gratuluję inicjatywy!

Materiał: Justyna Makarewicz

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

233. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Święto Narodowe

Ustawa Rządowa z 3 Maja 1791 roku była pierwszą #w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po Stanach Zjednoczonych - konstytucją. Uchwalona przez Sejm Czteroletni miała zapewnić Polsce niezależność oraz umożliwić rozwój polityczny, społeczny i gospodarczy. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była ogromnym osiągnięciem narodu polskiego.

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Wspomnienie św. Floriana. Oddał życie za wiarę

4 maja kościół katolicki wspomina św. Floriana#, patrona strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy, oraz Krakowa, Chorzowa, Bystrzycy Kłodzkiej, Żnina oraz Górnej Austrii i Linzu. Według tradycji był rzymskim oficerem, który stanął w obronie prześladowanych chrześcijan.

(czytaj więcej)
0

Ocena jakości powietrza w naszym regionie. Raport za miniony rok

Wypełniając obowiązek wynikający# z art. 89 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. 2024 poz. 54), Główny Inspektor Ochrony Środowiska wykonał ocenę jakości powietrza za rok 2023 i na jej podstawie dokonał klasyfikacji stref w województwie kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)