Dziś mamy 5 grudnia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 października 2022

Zajęcia w obserwatorium. Uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę

fot. powierzone

fot. powierzone

Głównym celem wyjazdu do Niedźwiad uczniów # klasy 1 angielsko-geograficznej A I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią było poznanie wszechświata z perspektywy obserwatorium astronomicznego.

W poniedziałek 3 października 2022 r. młodzież pod opieką wychowawczyni Joanny Adamczewskiej i nauczyciela geografii Andrzeja Kindermana poznała działanie zainstalowanych w obserwatorium specjalistycznych teleskopów systemu Newtona o średnicach 250 mm i 400 mm i największego w Polsce amatorskiego teleskopu Newtona o średnicy 600 mm na montażu paralaktycznym.

Po części praktycznej w sali wykładowej obserwatorium młodzież wysłuchała prelekcji multimedialnej astronoma Marka Nikodema – prezesa Pałucko – Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno – Ekologicznego. Profesjonalny, a jednocześnie barwny i bardzo przystępny wykład obejmował zagadnienia z zakresu powstania i ewolucji wszechświata, miejsca Układu Słonecznego w Galaktyce Mleczna Droga, powstania i budowy Układu Słonecznego, powstania i zróżnicowania planet oraz miejsca Ziemi w Układzie Słonecznym. Wszystkie poruszone zagadnienia z astronomicznych podstaw geografii znacząco poszerzyły i ugruntowały wiedzę uczestników tego wydarzenia.

Zajęcia w obserwatorium astronomicznym wpłynęły na skuteczną integrację młodego zespołu klasowego, przejawiającą się usprawnieniem współpracy i przezwyciężeniem barier komunikacyjnych.

Lekcja astronomii w Niedźwiadach odbyła się w ramach realizacji projektu zajęć pozalekcyjnych pn. „Moja geografia w Krzywoustym” finansowanego przez samorząd Powiatu Nakielskiego.

materiał: Justyna Michalska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)