Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

18 marca 2024

"Wincenty Witos 1874–1945". Wystawa w Urzędzie Marszałkowskim

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Rok 2024 jest w naszym kraju Rokiem #Wincentego Witosa. Obchodzimy 150. rocznicę urodzin tego wybitnego polityka i przywódcy ruchu ludowego, jednego z ojców odrodzonej w 1918 roku niepodległej Polski. W poniedziałek (18 marca) w Urzędzie Marszałkowskim marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska oraz senator Ryszard Bober otworzyli wystawę „Wincenty Witos 1874–1945”.

„Chłop potęgą jest i basta!” – tak w „Weselu” mówił Stanisław Wyspiański, a Wincenty Witos udowodnił swoim życiem, że chłop potęgą jest – mówiła podczas uroczystego otwarcia wystawy przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

–  Ta ekspozycja poświęcona jest człowiekowi, który dobrze zapisał się na kartach polskiej historii. Ta symboliczna wystawa niech nam przypomni nie tylko postać Wincentego Witosa, ale też sprawę chłopską – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Trzykrotny polski premier urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach w Małopolsce, w niezamożnej rodzinie chłopskiej. Choć nie zdobył formalnego wykształcenia, jeszcze przed wybuchem I wojny światowej stał się jednym z liderów ruchu ludowego, posłem na galicyjski Sejm Krajowy i do austriackiej Rady Państwa (Reichsratu). Nigdy nie odciął się od chłopskich korzeni; uważa się, że to on obudził świadomość narodową polskich chłopów. Do dziś pozostaje niekwestionowanym autorytetem dla związanych w polską wsią działaczy społecznych i polityków.

Zobacz też: Uroczystości pod pomnikiem Wincentego Witosa

Po otwarciu wystawy, na początku dzisiejszej (18 marca) sesji sejmiku, prof. Mirosław Golon z Katedry Historii XIX i XX wieku i Historii Najnowszej na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wygłosił prelekcje „Ojciec niepodległości z polskiej wsi, najwybitniejszy przywódca najliczniejszej grupy społecznej – Wincenty Witos 1874–1945”.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 11 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rejestracja BDO
500PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Budowa hal
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Pogoda wprost wymarzona. Wędrówka wzdłuż meandrującej rzeki

Dzisiejszą 16 kilometrową wędrówkę rozpoczęliśmy# i zakończyliśmy na przystani Powiat Nakielski.

(czytaj więcej)
0

Piękna trucicielka. Konwalię należy trzymać z dala od dzieci

Najpierw z kłącza wyrasta zielona łodyżka, a dopiero później #pojawiają się drobne dzwonki ukryte pomiędzy dużymi, zielonymi liśćmi. Tak rozkwita konwalia majowa, która przyciąga delikatną wonią. Jej piękne, białe kwiaty od wieków są symbolem niewinności. Dziko rosnąca roślina ma wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)