W Paulinie też nie chcą biometanowni. Zebrano podpisy
fot. powierzone
Do naszej redakcji zwrócił się oburzony mieszkaniec #naszego powiatu, który nie kryje zaniepokojenia planowaną budową biometanowni w okolicach Pauliny.
Jak podkreśla, sprzeciw wobec inwestycji wyrażają również mieszkańcy Pauliny, Józefkowa i Kowalewka Folwark, którzy rozpoczęli działania mające na celu zablokowanie przedsięwzięcia.
Poniżej treść nadesłanej wiadomości.
Mieszkańcy Pauliny, Józefkowa oraz Kowalewka Folwark rozpoczęli działania przeciwko planowanej budowie biometanowni o mocy przekraczającej 3 MW. Ich celem jest zablokowanie inwestycji w proponowanej lokalizacji. Zbiórka podpisów pod petycją, pokazała ,że prawie wszyscy mieszkańcy popierają protest przeciwko budowie biometanowni.
Pierwszym krokiem było spotkanie przedstawicieli mieszkańców z burmistrzem Kcyni. Podczas rozmowy przedstawiono argumenty przemawiające – zdaniem mieszkańców – przeciwko realizacji inwestycji w wybranej lokalizacji. Zwrócono uwagę zarówno na kwestie środowiskowe, jak i na potencjalny wpływ inwestycji na codzienne życie okolicznych mieszkańców.
Jednym z najważniejszych argumentów podnoszonych przez mieszkańców jest położenie planowanej inwestycji na obszarze związanym z Głównym Zbiornikiem Wód Podziemnych nr 138. GZWP to strategiczne zasoby wody pitnej, objęte szczególną ochroną w polskim systemie gospodarowania wodami. podkreślamy, że każda inwestycja mogąca wiązać się z magazynowaniem dużych ilości substratów organicznych, pofermentu czy innych substancji wykorzystywanych w procesie technologicznym powinna zostać szczegółowo przeanalizowana pod kątem ewentualnego ryzyka dla jakości wód podziemnych. Ich zdaniem konieczne jest wykazanie, że przedsięwzięcie nie stworzy zagrożenia dla jednych z najcenniejszych zasobów naturalnych regionu.
Przepisy Prawa wodnego oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku nakładają obowiązek uwzględnienia wpływu inwestycji na wody powierzchniowe i podziemne, zwłaszcza gdy przedsięwzięcie realizowane jest na terenach szczególnie chronionych.
Kolejnym elementem budzącym niepokój mieszkańców jest bliskość obszarów objętych europejską siecią Natura 2000. Celem tej formy ochrony jest zachowanie cennych siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt o znaczeniu europejskim.
Mieszkańcy podkreślają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każda inwestycja mogąca potencjalnie oddziaływać na cele ochrony obszarów Natura 2000 powinna zostać szczegółowo oceniona. W ich ocenie analiza powinna obejmować nie tylko etap budowy, ale również wieloletnie funkcjonowanie instalacji, w tym emisję hałasu, zwiększony ruch pojazdów oraz wpływ na lokalny krajobraz.
Jednym z najczęściej powtarzających się argumentów jest przewidywany wzrost ruchu samochodów ciężarowych. Biometanownie wymagają regularnych dostaw substratów oraz wywozu produktów procesu fermentacji, co może oznaczać znaczące zwiększenie liczby przejazdów pojazdów o dużej masie.
Zdaniem mieszkańców może to prowadzić do:
- zwiększenia hałasu komunikacyjnego,
- pogorszenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów,
- przyspieszonego niszczenia lokalnych dróg,
- wzrostu emisji spalin i pyłów,
- obniżenia komfortu życia mieszkańców okolicznych miejscowości.
Podkreślają oni, że obecna infrastruktura drogowa nie była projektowana z myślą o intensywnym ruchu ciężkich pojazdów.
Duże emocje budzi również kwestia odorów. Mieszkańcy obawiają się, że transport oraz magazynowanie substratów wykorzystywanych w produkcji biogazu, a także przechowywanie pofermentu, mogą powodować uciążliwości zapachowe odczuwalne nawet w znacznej odległości od instalacji.
Jak wskazują, problem odorów jest jednym z najczęściej zgłaszanych przez mieszkańców terenów sąsiadujących z podobnymi obiektami w różnych częściach kraju. W ich opinii nawet zastosowanie nowoczesnych technologii nie eliminuje całkowicie ryzyka występowania takich uciążliwości.
Mieszkańcy podkreślają, że ich działania wynikają przede wszystkim z troski o przyszłość swoich rodzin oraz zachowanie spokojnego charakteru okolicy. Wskazują na możliwość pogorszenia jakości życia poprzez zwiększony hałas, intensywny ruch pojazdów, uciążliwości zapachowe oraz zmianę charakteru otoczenia.
Podnoszą również argument dotyczący możliwego spadku atrakcyjności terenów mieszkalnych i wartości nieruchomości które w ostatnim czasie stały się miejscem zwiększenia inwestycji mieszkalnictwa jednorodzinnego.
Społeczność lokalna przygotowała petycję zebrała podpisy . Przedmiotowe pismo zostanie skierowane do organów prowadzących postępowanie administracyjne. Ilość zebranych podpisów świadczy o prawie 100% poparciu inicjatywy mieszkańców. Jeżeli ich argumenty nie zostaną uwzględnione, zapowiadają organizację różnych form protestu.
Mieszkańcy zaznaczają, że nie są przeciwnikami odnawialnych źródeł energii. Uważają jednak, że rozwój nowoczesnej energetyki powinien odbywać się z poszanowaniem prawa, ochrony środowiska oraz interesów lokalnych społeczności. Ich zdaniem inwestycje o tak dużej skali powinny być lokalizowane w miejscach, gdzie nie będą stwarzały ryzyka dla cennych zasobów przyrodniczych ani powodowały nadmiernych uciążliwości dla mieszkańców.
W tym należy przypomnieć wszystkim, że po wybudowaniu biometanowni przeznaczonej do wytwarzania biogazu z pozostałości roślinnych łatwo jest zmienić decyzję dotyczącą wsadu np. na pochodzenia zwierzęcego takie jak pozostałości poubojowe, szlam z jelit przywożony do Polski z Europy zachodniej. Szanowni mieszkańcy oby nie było za późno.
Internauta
Czytaj również
- O szpitalu raz jeszcze. "Nie wolno udawać, że nic się nie dzieje"
- "Jak tu przejść?". Mieszkaniec apeluje o interwencję
- "Akurat wtedy, gdy za chwilę ruszą żniwa". Podwyżka oburzyła rolników
- Mieszkaniec apeluje. "Nie stawiajmy zapalonych zniczy w taki upał" (film)
- "Popada w ruinę". Co dalej z opuszczonym budynkiem?
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. "Nie czekaj"
Wirusowe zapalenie wątroby może przez długi #czas nie dawać wyraźnych objawów. Dlatego nie czekaj, aż organizm zacznie alarmować!
(czytaj więcej)Skarbnica witamin. Maliny - wyjątkowy smak lata
Rozpoczął się sezon na maliny# – jedne z najbardziej wyczekiwanych owoców lata. To doskonała wiadomość dla miłośników świeżych, soczystych i aromatycznych owoców. Właśnie teraz maliny są najsmaczniejsze, a ich dostępność sprawia, że można cieszyć się nimi każdego dnia. To idealny moment, aby włączyć je do swojej diety i korzystać z ich licznych właściwości zdrowotnych.
(czytaj więcej)Wypełniają słowa przysięgi. Oddali krew potrzebującym
W dniu 23 lipca Centrum Szkolenia# Wojsk Obrony Terytorialnej po raz kolejny wykazało się postawą godną naśladowania. Zgodnie ze słowami roty przysięgi wojskowej: „…w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić…” żołnierze oddali krew dla osób najbardziej jej potrzebujących.
(czytaj więcej)Kultowe kompoty i ogórki. W latach 90. zakład tętnił życiem
Bydgoskie Zakłady Przemysłu# Owocowo-Warzywnego Fordon. Zakład słynął z przetwarzania owoców i warzyw dostarczanych przez tysiące okolicznych plantatorów. Produkował m.in. kultowe kompoty (np. z wiśni i truskawek), dżemy, marmolady, soki, koncentraty pomidorowe oraz bardzo popularne ogórki konserwowe i kiszone.
(czytaj więcej)
Komentarze (33) Zgłoś naruszenie zasad
.on. , w dniu 24-07-2026 22:23:22 napisał:
odpowiedz
Jan , w dniu 24-07-2026 22:40:51 napisał:
odpowiedz
Władany, w dniu 24-07-2026 22:51:49 napisał:
odpowiedz
Ciemnynarod , w dniu 24-07-2026 22:51:52 napisał:
odpowiedz
Anaflabeta, w dniu 24-07-2026 23:12:17 napisał:
odpowiedz
Adam, w dniu 24-07-2026 23:58:50 napisał:
odpowiedz
Nakielanka, w dniu 25-07-2026 00:39:15 napisał:
odpowiedz
Eko, w dniu 25-07-2026 04:47:23 napisał:
odpowiedz
Obserwator , w dniu 25-07-2026 07:54:23 napisał:
odpowiedz
Niusiek, w dniu 25-07-2026 10:59:47 napisał:
odpowiedz
Ostatnio kiepskie notowania masz , w dniu 25-07-2026 12:07:55 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec, w dniu 25-07-2026 16:10:07 napisał:
odpowiedz
stan, w dniu 25-07-2026 16:20:06 napisał:
odpowiedz
Stasiu, w dniu 25-07-2026 17:32:04 napisał:
odpowiedz
Łukasz Sz, w dniu 26-07-2026 04:11:25 napisał:
odpowiedz
Alunia matiego, w dniu 26-07-2026 04:42:41 napisał:
odpowiedz
Włóczykij , w dniu 26-07-2026 10:16:16 napisał:
odpowiedz
Włościanka, w dniu 26-07-2026 11:21:18 napisał:
odpowiedz
Do wloscianki, w dniu 26-07-2026 12:41:58 napisał:
odpowiedz
Ziemianin , w dniu 26-07-2026 14:00:02 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 26-07-2026 14:42:41 napisał:
odpowiedz
Włościanka, w dniu 26-07-2026 16:52:16 napisał:
odpowiedz
Ziemianinnn, w dniu 26-07-2026 19:00:25 napisał:
odpowiedz
do ziemianina, w dniu 26-07-2026 22:21:27 napisał:
odpowiedz
Sarmata złodziej włości, w dniu 26-07-2026 22:55:57 napisał:
odpowiedz
Włościanka, w dniu 27-07-2026 01:39:11 napisał:
odpowiedz
Włościanka, w dniu 27-07-2026 01:50:17 napisał:
odpowiedz
Włościanka, w dniu 27-07-2026 01:58:46 napisał:
odpowiedz
chacik, w dniu 27-07-2026 07:59:23 napisał:
odpowiedz
wkurwiony, w dniu 28-07-2026 12:22:57 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!