Tematem zajęć była "pasja". Prelekcja, quiz i pamiątkowe dyplomy
fot. powierzone
W tym tygodniu, w czwartek. będziemy obchodzić Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego#. My postanowiliśmy poświęcić obchodom cały tydzień.
Chcemy zwrócić uwagę na te obszary, które są ważne w życiu i które często pomagają w utrzymaniu zdrowia psychicznego. Czy się z nami zgodzicie? Jesteśmy ciekawi.
Kolorem poniedziałkowych zajęć był kolor pomarańczowy, który się nam kojarzy z ciepłem i radością. W tym kolorze uczestnicy od samego rana przygotowywali witaminowy sok. Był przepyszny.
Tematem zajęć była "pasja", a naszym gościem była Aleksandra Ćwikła - pasjonatka przyrody i fotografka. Dziękujemy Oli, że zgodziła się i w "zastępstwie" Dawida Kilona spotkała się z nami. Można mieć wiele pasji, można mieć jedną. Jest tyle fajnych rzeczy, które mogą umilać nam życie... , nadawać jemu sens albo być odskocznią od codziennych obowiązków... Pasją naszej dzisiejszej prelegentki jest Przyroda i Fotografia.
Ola opowiedziała nam historię żurawi, które jako dziecko 9-letnie zobaczyła i które ją zachwyciły swoim wyglądem, głosem jaki wydawały i sposobem poruszania się. Od tamtej pory zaczęła zagłębiać świat ptaków i przy okazji, innych zwierząt.
Dowiedzieliśmy się, że dwa razy do roku w Polsce odbywają się obozy ornitologiczne. Na takich obozach łapie się ptaki w sieci, następnie osoba obrączkująca waży, mierzy takiego ptaka, sprawdza w jakim jest wieku, w jakiej jest kondycji, obrączkuje go i wypuszcza. Po co obrączkuje się ptaki? Po to np. żeby poznać trasy ich przelotów.
Aleksandra zwracała uwagę na to jak bardzo świat ptaków jest interesujący i zróżnicowany. W Polsce możemy spotkać ponad 450 gatunków ptaków, niektóre żyją u nas cały rok, niektóre przylatują na lęgi, a część możemy spotkać w czasie przelotów. Wiemy, że najmniejszym ptakiem w Polsce jest mysikrólik, którego rozpiętość skrzydeł wynosi 13 cm, a u bielika naszego największego ptaka wynosi ponad 2 metry (ok 245 cm).
To tylko niektóre ciekawostki, których się dowiedzieliśmy. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani. Zadawali pytania, udzielali odpowiedzi. Mogliśmy też zobaczyć przepiękne pióra różnych ptaków i sprawdzić czym się różnią (np niektóre pióra sowy mają takie haczyki, dzięki którym jej lot jest bezszelestny).
Przedostatnim punktem był quiz z którym poradziliśmy sobie może nie celująco, ale bardzo dobrze.
Po quizie gościni opowiedziała nam o tym jak przygotowuje się na wyjście w teren i co zabiera. Chętni uczestnicy mogli przymierzyć stroje maskujące, zobaczyć jak wygląda świat przez lornetkę. To emocjonujące spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem.
Na sam koniec nie zabrakło podziękowań, indywidualnych rozmów, a każdy z uczestników mógł odebrać pamiątkowy dyplom z osobistą dedykacją. Jeśli jesteście ciekawi zdjęć Oli zapraszamy Was na jej instagrama.
Uczestnikom spotkanie bardzo się podobało, dziękujemy Olu za poświęcony czas i za przekazanie tylu fajnych treści. W czasie zajęć korzystaliśmy też z książki Ptaki Kilona, którą otrzymaliśmy od Mówią, że potrafi rysować. Choć w taki sposób Dawid Kilon był dzisiaj z nami. A pozycję polecamy. Piękne ilustracje i mega dużo gatunków ptaków. Kto wie ile?
Obserwowanie ptaków (i przyrody) może wywierać pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Powstał już taki termin jak "ornitologia terapeutyczna" i w księgarniach znajduje się też książka pod tym tytułem, napisana przez psychiatrę i miłośnika ptaków dr Sławomira Murawiec i prof. Piotra Tryjanowskiego.
Materiał: Martyna Górska
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)