Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

22 września 2021

Przebudowa drzewostanów. To jedno z ważniejszych zadań

fot. Paweł Dobies

fot. Paweł Dobies

Jednym z najważniejszych zadań przed którym stoi# ówczesne leśnictwo jest przebudowa drzewostanów.

Leśnicy od wieków dbali o powierzone im lasy, zgodnie ze sztuką leśną i posiadaną wiedzą. Współczesne leśnictwo wyróżnia jednak szczególna dbałość o różnorodność i wielofunkcyjność lasów. Mimo, że produkcyjność drzewostanów jest i będzie ważnym zadaniem gospodarki leśnej, to realizowany przez nas model leśnictwa stawia za cel nadrzędny stabilność lasów oraz podnoszenie ich odporności biologicznej na działanie niekorzystnych czynników środowiska. Przebudowa drzewostanów oznacza zmianę obecnego składu gatunkowego na taki, który w pełni dostosowany jest do warunków siedliskowych.

Minęły czasy optymalizacji produkcji leśnej, wyrazem czego są wszechobecne monokultury sosnowe i świerkowe. Gatunki iglaste, szybciej niż liściaste, osiągają wiek rębności, czyli czas, kiedy może zostać wycięty. W przeszłości wykorzystywano ten fakt głównie dla zaspokojenia potrzeb przemysłu. Dziś wiadomo, że zdrowy i wielofunkcyjny ekosystem leśny jest różnorodny, a występujące w nim gatunki muszą być dostosowane do występującego w danym miejscu siedliska.

Naszym celem jest znalezienie skutecznych przyrodniczo i akceptowalnych ekonomicznie sposobów przebudowy drzewostanów w takim kierunku, by dostosować ich składy gatunkowe do warunków siedliskowych. Aby osiągnąć ten cel leśnicy stosują szereg rębni, których głównym zadaniem nie jest wcale jak nazwa wskazuje wyrąb drzewostanu ale stworzenie jak najdogodniejszych warunków dla rozwoju młodego pokolenia lasu. Każda rębnia została stworzona w oparciu o procesy naturalnie zachodzące w przyrodzie.

Większość wykonywanych przez nas zrębów ma charakter zabiegów złożonych, to znaczy że w istniejących monokulturach tworzymy środowisko dogodne dla wzrostu szeregu gatunków liściastych. Przebudowa składu gatunkowego jest pracochłonnym i długotrwałym procesem. Nawałnica, która w 2017 r. wyrządziła niespotykane dotąd straty w ekosystemie leśnym paradoksalnie przyspieszyła proces intensywnej przebudowy gatunkowej. Wielohektarowe powierzchnie klęskowiska zostały obsadzone różnorodnymi gatunkami lasotwórczymi. W maksymalnym stopniu wykorzystaliśmy potencjał siedliskowy, tworząc uprawy gatunków liściastych.

W Nadleśnictwie Szubin przeważają słabe gleby zaliczane do siedlisk borowych, stąd mniej wybredne gatunki takie jak sosna czy brzoza nadal będą królować w naszych lasach. Jednak przy zakładaniu uprawy, wykorzystaliśmy nawet niewielkie fragmenty żyźniejszych siedlisk stąd udział gatunków liściastych sięga nawet 30-40 procent. W wyniku klęski z 2017 r. część drzewostanów została doszczętnie zniszczona a pozostałe w mniejszym lub większym stopniu przerzedzone. Przebudowę realizujemy również w drzewostanach częściowo uszkodzonych, poprzez wprowadzanie podsadzeń bukowych oraz dębowych. Kilku- bądź kilkunastoarowe luki stworzyły natomiast dogodne warunki wzrostu między innymi dla lipy, jawora czy graba.
W każdym podejmowanym przez nas działaniu staramy się podpatrywać przyrodę. Zwracamy uwagę na wykorzystanie w gospodarce leśnej naturalnych procesów rozwojowych, jakie w niej zachodzą. Powierzchnie klęskowiska, na których zaobserwowaliśmy rozwój młodego pokolenia z obsiewu gatunków rodzimych są przez nas objęte szczególną troską. Tam gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo powstania odnowienia naturalnego, pomagamy przyrodzie poprzez odpowiednie przygotowanie gleby.

Nasza praca jest zarówno romantyczna i piękna jak i absorbująca i często niewdzięczna. Z jednej strony mamy szczęście obcowania z przyrodą, z drugiej jednak, nigdy nie będzie nam dane ocenić efektów naszej pracy. Drzewa, które dziś sadzimy będą podziwiać nasze dzieci i wnuki.

Robimy wszystko by sadzony przez nas las był zdrowy, różnorodny i stanowił doskonałe świadectwo naszej ciężkiej pracy.

Materiał: Paweł Dobies - Nadleśnictwo Szubin

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 6 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)