Dziś mamy 29 września 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

30 sierpnia 2020

Potrójne święto w 8. KPBOT. Delegacja ZS w Szubinie obecna na uroczystościach

fot. A. Bubczyk

fot. A. Bubczyk

Dnia 29 sierpnia br. na zaproszenie Dowódcy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony #Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. "Zo" płk. Krzysztofa Stańczyka, delegacja Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie w osobach Dyrektor Alicja Jaśkowiak oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński - nauczyciel m.in. edukacji wojskowej uczestniczyła w Bydgoszczy w niezwykłej i bardzo rzadko spotykanej podniosłej uroczystości.

Składała się ona z trzech elementów, najważniejszych dla każdej Jednostki Wojskowej - wręczenia sztandaru, przysięgi wojskowej żołnierzy OT oraz drugiego już Święta 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ze względu na pandemię koronawirusa wszystkie przedsięwzięcia realizowano w reżimie sanitarnym. Program uroczystości wręczenia sztandaru obejmował uroczysty apel z okazji wręczenia sztandaru połączony z przysięgą wojskową kolejnych żołnierzy TSW i Świętem Brygady. Na zakończenie odbył się pokaz sprzętu wojskowego i żołnierski poczęstunek.

Sztandar to znak jedności, mocy i siły. To znak, który gromadzi wokół siebie żołnierzy, by służyć Rzeczypospolitej i wykonać zadania. "Bóg Honor i Ojczyzna" to słowa, które na sztandarach armii wolnej, niepodległej, suwerennej Polski wypisane są od wieków, mając swoją wielką moc. Matką chrzestną nowego sztandaru została Dorota Zawacka-Wakarecy - Prezes Zarządu Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu, a ojcem chrzestnym Mikołaj Bogdanowicz - Wojewoda Kujawsko-Pomorski. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Parlamentu, lokalnych władz miejskich, zaprzyjaźnionych Jednostek wojskowych, służb mundurowych Instytucji cywilnych Województwa Kujwsko-Pomorskiego, liczne grono rodzin żołnierzy składających przysięgę oraz pododdziały Brygady 81 blp z Torunia i 82 blp z Inowrocławia.

W imieniu społeczności szkolnej ZS Dyrektor Pani Alicja Jaśkowiak na ręce Dowódcy Brygady płk. Krzysztofa Stańczyka przekazała okolicznościowy grawerton dziękując za zaproszenie oraz dotychczasową współpracę i wsparcie naszej szkoły w realizację dodatkowego przedmiotu w Technikum edukację wojskową. 8. K-P Brygada OT w Bydgoszczy została również Jednostką Patronacką powstałego w ZS z dniem 1 września br. Oddziału Przygotowania Wojskowego.

Materiał: A. Bubczyk

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)