"Podróże z klasą". Uczniowie Czwórki w województwie lubelskim
fot. powierzone
W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pod nazwą# "Podróże z klasą", w dniach 23-27.09.2024r. odbyła się wycieczka uczniów z klas 7-8 naszej szkoły. Kierownikiem i pomysłodawczynią wyjazdu była pani Dorota Kamińska, a opiekunami panie: Iwona Koniec, Małgorzata Kwaśniewska i Lucyna Wojciechowska.
Głównym celem podróży było poznanie regionu i szeroko pojętej kultury takich miejsc jak Kazimierz Dolny i Lublin, a także Nałęczów i Puławy.
Już w pierwszym dniu zwiedzano Muzeum Przyrodnicze Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, mieszczącym się w budynku dawnego spichlerza zbożowego z XVI w., do budowy którego użyto opoki, najtwardszej ze skał wapiennych, z której zbudowana jest większość zabytkowych budynków Kazimierza Dolnego. Podczas lekcji muzealnej uczniowie poznali historię i przekrój królowej rzek Polski - Wisły wraz z jej fauną i florą. Tam też mogli zobaczyć dioramę wąwozu lessowego, rekonstrukcję morza kredowego, szklany ul z pszczelą rodziną oraz wiele wypreparowanych zwierząt, których zazwyczaj nie można obejrzeć z bliska. Spacer z przewodnikiem po najciekawszych miejscach Kazimierza Dolnego dopełnił pierwszy dzień wycieczki.
Drugi dzień obfitował w zwiedzanie Zespołu Pałacowo - Parkowego rodziny Zamoyskich w Kozłówce oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Uczniowie zostali zaproszeni również do miejsca, gdzie narodziło się polskie muzealnictwo - Kompleksu Parkowo- Pałacowego w Puławach książąt Czartoryskich wraz ze świątynią Sybilli i jej założycielką, księżną Izabelą z Flemmingów Czartoryską. Następnie spacerowali po Parku Zdrojowym w Nałęczowie i zwiedzili Muzeum Bolesława Prusa. Po przejażdżce po Kazimierzu Dolnym elektrycznymi busami mogli obejrzeć miasto z innej perspektywy oraz odbyć spacer przepięknym wąwozem Korzeniowy Dół.
W czwartym dniu wycieczki zwiedzano z przewodnikiem miasto Lublin wraz z Muzeum Narodowym oraz tereny byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Ostatni dzień wycieczki "Podróże z klasą" to odwiedziny w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Tam uczniowie mieli okazję poznać życie i twórczość renesansowego poety, a tym samym uczniowie klas ósmych przypomnieć w ramach powtórki przed egzaminem takie utwory jak: pieśni, fraszki i treny, które są w kanonie lektur obowiązkowych.
Należy nadmienić, iż noclegi oraz smaczne posiłki miały miejsce w przepięknie położonym Ośrodku "Biały Lew" w Romanówce. Tam też wieczorami odbyły się gry i zabawy integracyjne, dyskoteka z ogniskiem. Dodatkową atrakcją była możliwość skorzystania na miejscu z basenu oraz ZOO z licznymi zwierzętami, w tym też egzotycznymi.
Uczniowie wrócili z wycieczki wzbogaceni w nową wiedzę i ciekawe doświadczenia.
Materiał: Dorota Kamińska
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)