Dziś mamy 10 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

04 sierpnia 2022

Plac Wolności i rondo zyska zieleń. Ile to będzie kosztowało?

fot. powierzone

fot. powierzone

Budowa ronda na skrzyżowaniu ulic 5 Stycznia, Łabędzkiego, Łobżenickiej oraz pl. Wolności w # Mroczy zakończyła się rok temu. Od tego czasu poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego uległ w tym miejscu znacznej poprawie, a samo rondo zyskało nawet swojego patrona – ppor. Franciszka Borzycha. Po upływie tylu miesięcy lokalna społeczność zaczynała coraz częściej dopytywać o kwestię upiększenia skrzyżowania oraz samego placu wolności poprzez nowe nasadzenia w postaci drzewek, krzewów czy kwiatów, których obecnie w tym miejscu próżno szukać. Okazuje się, że już niebawem się to zmieni!

Z uwagi na trwające wiele miesięcy prace na terenie wspomnianego skrzyżowania oraz na samym pl. Wolności istniejąca tam wcześniej roślinność najnormalniej w świecie przestała istnieć. Obecnie na tym terenie znajduje się zaledwie kilka małych trawników, co nie do końca wszystkim się podoba. – Uważam, że ten teren ma potencjał i można go odpowiednio upiększyć poprzez posadzenie różnych roślin. Dość już mam patrzenia na to, jak wszędzie wylewany jest beton. Może warto dodać w tej Mroczy odrobinę zieleni w dosłownym tego słowa znaczeniu? To chyba nie są jakieś wielkie nakłady finansowe, a od razu dzięki temu pl. Wolności zyskałby na atrakcyjności pod kątem wizualnym. Na samym rondzie też można by coś postawić, żeby nie kusiło ono co niektórych po nocach do przejazdu po jego środku, bo jest to po prostu niebezpieczne. Możliwości jest wiele, tak samo jak pracowników w mroteckim urzędzie. Liczę, że zaprojektują oni coś ładnego – powiedziała nam pani Marzena, rodowita mieszkanka Mroczy.
W tym miejscu należałoby sobie zadać jednak pytanie, czy gmina planuje w ogóle w jakikolwiek sposób zagospodarować pl. Wolności oraz samo rondo im. ppor. Franciszka Borzycha?

– Oczywiście, że na tym terenie pojawi się więcej zieleni. Już nawet zaczęliśmy robić pierwsze zakupy w postaci ziemi i podłoża do ściółkowania. Czekamy jednak na jakąś korzystniejszą pogodę, bo nie będziemy nic sadzić podczas upałów, ponieważ mija się to z celem, bo wówczas trzeba byłoby co chwilę chodzić tam z konewką i podlewać wszystkie rośliny, żeby przetrwały one te wysokie temperatury powyżej 30 stopni. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to nasadzenia rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu (lipcu). Zamierzamy zagospodarować cały ten teren od ronda do pl. Wolności. Jeśli chodzi o konkrety, to planujemy posadzić głównie krzewy oraz drzewa iglaste, ale posadzimy także parę sztuk drzew liściastych. Na środku ronda nie planujemy niczego stawiać ani sadzić, pozostanie to bez zmian, gdyż jest to tzw. rondo przejezdne, które umożliwia bezpieczny przejazd tym większym pojazdom. Nasadzenia będą dotyczyć przyległych do ronda pasów zieleni – powiedział kierownik referatu obsługi komunalnej w mroteckim ratuszu Paweł Górecki.

Ponadto jak poinformował kierownik Górecki, obecnie nie da się jeszcze oszacować całkowitych kosztów planowanych nasadzeń. Należy się jednak spodziewać, że wyniosą one najwyżej kilkanaście tysięcy złotych.

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Bogdan, w dniu 04-08-2022 22:47:44 napisał:

  Najnormalniej w świecie doskonały artykuł.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Mroczanka, w dniu 05-08-2022 15:07:15 napisał:

  Powiem szczerze, że teraz można jechać spokojnie i autem i rowerem, bez obawy że nie będziemy nic widzieli w tym starym lustrze. Nawet na pieszo można iść spokojnie, bo zrobione są nowe przejścia. Naprawdę to rondo poprawiło ruch w tym miejscu.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Diuna , w dniu 05-08-2022 21:52:01 napisał:

  Przydałyby się drzewa, które dają cień. Obecnie w upalne dni jest w koło ronda jak na patelni. Na środku ronda też można postawić donicę z drzewem.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  mrocza, w dniu 09-08-2022 07:52:25 napisał:

  bądą tylko zarastać chodnik już zarasta w stronę dworca jeszcze trochę chodnika nie będzie widać

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Ramki ślubne
39,90PLN
0

Wakacje. Czy to dobra pora na początek inwestycji?

W kontekście inwestowania w nieruchomości nie istnieją takie pojęcia# jak lepszy i gorszy czas. Rynek ulega pewnym prawom sezonowości, ale wszystko zależy od tego, czy inwestor dostrzega szansę na zysk. Kiedy pojawia się okazja, trzeba ją wykorzystać. Czasem jest to szczęśliwe zrządzenie losu, ale doświadczeni inwestorzy nieustannie pracują nad tym, aby nic im nie umknęło. Perełka inwestycyjna nie będzie czekać na niezdecydowanego kupca, a szansa często jest tylko jedna. I w żadnej mierze nie wynika z sezonu czy pory roku, a przynajmniej nie dosłownie. Wakacje to tak samo dobry moment na świetną inwestycję, jak okres zimowy czy wiosenny. Jeżeli inwestor nie czuje się pewnie na rynku nieruchomości, ma do wyboru także inne, ciekawe opcje.

(czytaj więcej)
0

Zaprowadź dziecko na bilans zdrowia. Czy badanie jest obowiązkowe?

Bilans zdrowia to okresowe profilaktyczne badanie przeprowadzane na# różnych etapach życia. Pozwala sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo oraz wcześnie wykryć wady rozwojowe i choroby.

(czytaj więcej)
0

Obcokrajowcy w Polsce. W czerwcu do ubezpieczeń zgłoszono ponad 1 mln cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do# ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec czerwca br. wyniosła ponad 1 mln, w województwie kujawsko-pomorskim było to ponad 36 tys.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)