Dziś mamy 3 lutego 2023, piątek, imieniny obchodzą:

24 stycznia 2023

Na sprzedaż prawie 266 mieszkań. Wykup bez przetargu

fot. archiwum

fot. archiwum

Całkiem niedawno w gminie Nakło opracowano plan zarządzania gminnym zasobem nieruchomości. W ich skład wchodzą #mieszkania komunalne. Informowano o tym, że gmina nie będzie sprzedawać lokali na rzecz ich najemców. Tę zasadę jednak zmieniono, a w planach jest sprzedaż blisko trzystu mieszkań.

Niespełna rok temu pisaliśmy o gminnym planie zarządzania zasobem mieszkaniowym na lata 2022-2026. Informowano w nim o tym, że gmina nie planuje sprzedawać na rzecz najemców mieszkań, których gmina jest właścicielem. W czasie grudniowej sesji Rady Miejskiej w Nakle, jednogłośnie podjęta została kolejna uchwała dotycząca zasad sprzedaży lokali komunalnych oraz bonifikat jakie można uzyskać w związku z ich zakupem przez najemców. Wynika z tego, że mimo zapowiedzi o tym, że gminne lokale nie będą sprzedawane - ponieważ uszczupla to majątek gminy, potrzebne są dochody własne w budżecie, a sprzedaż mieszkań właśnie umożliwia wpływ pieniędzy do gminnego budżetu. W podjętej uchwale zawarto, że na sprzedaż ma zostać przeznaczone 266 mieszkań. Znajdują się one głównie w ścisłym centrum Nakła przy ulicach Dąbrowskiego, Kilińskiego, Sądowej, Staszica, Młyńskiej, Krzywoustego, Kościelnej, Długiej czy Hallera. Mieszkania na sprzedaż poza Nakłem to te, które znajdują się w Potulicach przy ulicy Działkowej, Sucharach, Rozwarzynie, Gorzeniu, Polichnie, Lubaszczu czy Karnowie. Ich powierzchnia jest różna od nieco ponad 10 do prawie 100 metrów kwadratowych. Prawie wszystkie są zamieszkane.

Różna wysokość bonifikat

Lokale mają być sprzedawane na rzecz obecnych najemców, którzy mają podpisaną z gminą umowę najmu na czas nieokreślony. Nie mogą posiadać zaległości w zapłatach czynszu ani innych opłat związanych z użytkowaniem lokalu. Wykup będzie miał formę bezprzetargową. Mimo, że wcześniej informowano o tym, że gmina rezygnuje z udzielania chętnym na zakup lokali bonifikat, takie jednak będą. Z bonifikat będą mogli skorzystać najemcy, którzy zrzekną się roszczenia zwrotu kaucji za lokal. Wówczas, po złożeniu takiego oświadczenia, otrzymają 75% bonifikaty przy jednorazowej zapłacie całej kwoty. Bonifikatę w wysokości 85% będą mogli otrzymać nabywcy lokali w budynkach, w których nie wszczęto jeszcze procedury sprzedaży albo w których powstała wspólnota mieszkaniowa, a sprzedaż wszystkich lokali nastąpi w jednym dniu i za lokal zostanie zapłacone od razu. Ten rodzaj bonifikaty nie dotyczy ostatniego mieszkania w danym budynku. Bonifikata w wysokości 55% będzie przysługiwała tym, którzy zdecydują się na wykup mieszkania w ratach. Ta część, która nie zostanie zapłacona będzie oprocentowana. W przypadku najemców, którzy nie złożyli oświadczenia, że rezygnują z kaucji, wartości bonifikaty będą inne. To 70% przy zakupie od razu, 80% jeżeli mieszkania z budynku będą kupowane w jeden dzień oraz 50% w przypadku zakupów na raty.

Jak widać sprzedaż, a szczególnie zasady udzielania bonifikat są dość skomplikowane, przez co stają się mało przejrzyste i sprawiedliwe dla kupujących. Poza tym wielkość udzielanego upustu może generować sąsiedzkie konflikty, tym bardziej, że do sprzedaży idą w niektórych przypadkach mieszkania w całych kamienicach. Jednak mimo zastosowanych upustów, przychody ze sprzedaży gminnych nieruchomości mogą stanowić pokaźną kwotę, która wpłynie do gminnego budżetu. Jak wiadomo dla zadłużonej gminy Nakło, każda pozyskana przysłowiowa złotówka może być na wagę złota, tym bardziej, że zbliża się rok wyborczy i mieszkańcy będą oczekiwali spełnienia wyborczych obietnic. Wyprzedaż gminnego majątku może okazać się jedną z form na pokrycie przeciągających się od lat inwestycji.

Źródło:  

Oceń artykuł: 8 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (9)

  Nakielanka, w dniu 24-01-2023 15:59:29 napisał:

  Cóż za absurd. Nie stać ludzi na wynajem lub na kredyt na mieszkanie, ale za żeby za gotówkę kupić już mają????? Gdzie ta pomoc gminy dla najbardziej potrzebujących... rodzin z dziećmi itp... Jak w przyszłości planują pomagać??? gdzie teraz będą co sprytniejszym za bezcen darować mieszkania??

  odpowiedz

  • 9 (11)

  kw, w dniu 24-01-2023 16:19:20 napisał:

  Hmmm, ciekawa sprawa. W zeszłym roku umorzyli wszystkim zadłużenia a teraz chcą sprzedawać??!! A druga sprawa jestem ciekaw który z nich wzbogaci się o mieszkanie-jaki prezes???!

  odpowiedz

  • -3 (9)

  Kilińskiego , w dniu 24-01-2023 16:44:02 napisał:

  No i to jest super informacja dbałem, remontowałem, malowałem, wymieniałem,a teraz za 20 procent wykupię, dzięki mogę spać spokojnie

  odpowiedz

  • 8 (16)

  Patrole do ogórków , w dniu 24-01-2023 18:23:14 napisał:

  Ja też dbam, remontuję, maluję, wymieniam... ale kupiłem za własne zarobione pieniądze dom, za 100%. Sytuacja się poprawia, urzedasy nie mają pieniędzy więc sprzedają - biedota wykupi tyle ile może ALE dla kolejnego pokolenia nygusów tych "lokali" już nie będzie w obrocie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 12 (14)

  Heheszki, w dniu 24-01-2023 21:01:14 napisał:

  Hahaha.......gmina potrzebuje kasy na pensje trzech muszkieterów.......

  odpowiedz

  • 4 (4)

  3/4 bańki, w dniu 24-01-2023 21:55:06 napisał:

  To tylko 720 tys rocznie jak nie lepiej

  odpowiedz

  • 2 (2)

  No , w dniu 24-01-2023 22:16:29 napisał:

  ciekawe jak to będzie w wspólnotach może ktoś coś wie

  odpowiedz

  • -1 (9)

  duda2030, w dniu 25-01-2023 08:05:39 napisał:

  Jak kogoś nie stać to pod most! Pasożyty, nieroby! Zmora społeczeństwa! Pomagać tylko chorym, zdolni do pracy albo pracują albo śmierć z głodu - ich wybór!

  odpowiedz

  • 4 (4)

  woźny, w dniu 25-01-2023 08:38:02 napisał:

  Gmina zadłużona po korek, teraz pozostała wyprzedaż sreber rodowych. Sławomir obligacja to nam się trafił finansista, specjalista od ekonomii Argentyńskiej. Słyszę już kolego dzwonek na przerwę, czas opuścić to miejsce.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Jakie zwyczaje ludowe są z tym związane?

Dzisiaj, 2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce ten dzień nazywany jest# Świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

(czytaj więcej)
0

Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)