Dziś mamy 6 grudnia 2023, środa, imieniny obchodzą:

17 marca 2023

Na przedszkolaków czekały wyzwania. Stoliki pełne atrakcji

fot. GOK Sadki

fot. GOK Sadki

W czwartek, 16 marca rano wspólnie z Panią Moniką Mitek z Gminnej Biblioteki Publicznej #w Sadkach odwiedziłyśmy dwie najmłodsze grupy z przedszkola „Dobre Ludki”. Wspólnie z paniami przygotowałyśmy 4 stoliki, przy których działy się różne ciekawe rzeczy!

Na początku Pani Monika rozruszała trochę dzieci na dywanie. Ich zadaniem było wykonywanie czynności wyczytywanych przez bibliotekarkę z bajki ruchowej.

Następnie wszystkie „Pszczółki” i „Biedronki” zleciały się do stoliczków, gdzie czekało nie kilka wyzwań.

Przy pierwszym stanowisku przedszkolaki ćwiczyły szycie. Oczywiście nie miały do czynienia z prawdziwymi igłami, tkaninami, czy maszyną do szycia, ale na dobry początek za pomocą włóczki i plastikowych igieł przeszywały kartonowe, podziurkowane marchewki. Kolejność nie miała znaczenia, ważne było, żeby trafić w dziurkę i przewlec pomarańczową wełnę nadając marchewce odpowiedniego koloru.

Drugi stolik do dyspozycji miał drewniane patyczki laryngologiczne oraz karty z wzorami geometrycznymi. Zadaniem dzieci było wybranie sobie dowolnej karty i odwzorowanie kształtu za pomocą patyczków. Trzeba przyznać, że radzili sobie z tym świetnie!
Trzeci stolik miał typowo domowe obowiązki do wykonania… Na blacie ustawione zostały linki do prania, pralka wypełniona kolorowymi skarpetkami w różnorakie wzory oraz klamerki. Przedszkolaki miały za zadanie odszukać pary i zawiesić je na linkach za pomocą klamerek. Świetnie im to wychodziło- istnieje ryzyko, że jak rodzice zobaczą nasze zdjęcia to ciężko będzie im się wymigać od parowania prawdziwych skarpetek w swoich domkach! 

Ostatnie stanowisko to stolik magicznej mikstury. Tam pod czujnym okiem pani Moniki dzieci zapoznawały się z nietypowym płynem… a może masą? Mowa oczywiście o cieczy nienewtonowskiej, która przeczy prawom fizyki i zachowuje się w nietypowy sposób- pozostawiona bez ruchu ma właściwości płynu, natomiast ugniatana, czy chwytana w dłonie zamienia się w ciało stałe. Oczywiście wszystko było bezpieczne dla dzieci- mogły ją śmiało dotykać, wąchać i obserwować z bliska, gdyż w całości składała się z 2 w 100% naturalnych składników- skrobi ziemniaczanej oraz wody.

Przedszkolaki były zachwycone nietypowym gniotkiem, który rozpływał się i przelatywał miedzy palcami zaraz po otwarciu dłoni.
Jak zawsze w gościnnych progach naszego przedszkola było miło i radośnie. Mamy nadzieję, że przedszkolaki były zadowolone z zajęć i jeszcze nas kiedyś zaproszą!

Dziękujemy Pani Ewie, Magdzie, Irence oraz Gosi za pomoc i zaangażowanie w przebieg zajęć.

Materiały do zajęć zapewnił Gminny Ośrodek Kultury w Sadkach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach, a przeprowadziły je: Monika Mitek bibliotekarka GBP oraz Magdalena Sobiecka animator kultury GOK.

Materiał: Magdalena Sobiecka 

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.

(czytaj więcej)