Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic". W jakich dniach?
fot. freepik
20 grudnia 2024 roku ZUS wypłaci kolejne transze #świadczenia „Aktywnie w żłobku”, natomiast 30 grudnia nastąpi wypłata świadczeń „Aktywni rodzice w pracy” oraz „Aktywnie w domu”.
- Warto przypomnieć rodzicom i opiekunom o terminach składania wniosków o świadczenia w ramach programu „Aktywny Rodzic”. Należy również pamiętać, że świadczenia te są wypłacane w danym miesiącu za miesiąc poprzedni, a nie zawsze przysługuje wyrównanie. Kluczowa jest data złożenia wniosku – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Wniosek o świadczenie „Aktywnie w żłobku” można złożyć najwcześniej w dniu, w którym dziecko rozpocznie uczęszczanie do żłobka lub klubu dziecięcego, bądź gdy trafi pod opiekę dziennego opiekuna. Jeśli rodzic złoży wniosek w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli najpóźniej do 2 stycznia 2025 roku, prawo do świadczenia uzyska od 1 października 2024 roku, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów. Od 3 stycznia rodzice będą zobowiązani do przestrzegania nowych terminów składania wniosków o świadczenie „Aktywnie w żłobku”. Wniosek powinni złożyć w ciągu 2 miesięcy, od kiedy dziecko zaczęło uczęszczać do placówki. Jeśli wniosek zostanie złożony w tym terminie, świadczenie przysługuje od dnia, w którym maluch rozpoczął pobyt w żłobku. Jeśli wniosek o świadczenie „Aktywnie w żłobku” zostanie złożony po upływie dwóch miesięcy od daty rozpoczęcia uczęszczania dziecka do żłobka, świadczenie zostanie przyznane jedynie od miesiąca, w którym wniosek został złożony. W takim przypadku za wcześniejsze miesiące świadczenie nie przysługuje.
Aby rodzice mogli otrzymać świadczenie „Aktywnie w żłobku” z wyrównaniem od października
2024 roku, powinni złożyć wniosek najpóźniej do 2 stycznia 2025 roku. Jeśli nie dotrzymają tego terminu, ZUS przyzna świadczenie od miesiąca, w którym wniosek został złożony, co oznacza brak wyrównania za wcześniejsze miesiące.
Nie wszyscy rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka złożyli wniosek o nowe, wyższe świadczenie „Aktywnie w żłobku”. Część z nich w dalszym ciągu otrzymuje dofinansowanie w wysokości do 400 zł miesięcznie. Do czasu złożenia nowego wniosku ZUS będzie wypłacał świadczenie w niższej wysokości.
Przykład 1:
12 grudnia 2024 r. ojciec złożył wniosek o świadczenie „Aktywnie w żłobku” na córkę, która chodzi do żłobka od 7 października 2024 r., czyli po 2 miesiącach, od kiedy córka zaczęła chodzić do żłobka, ale w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie w ustawy (1 października 2024 r.). W takim przypadku ojcu przysługuje świadczenie od 7 października 2024 r.
Przykład 2:
7 stycznia 2025 r. matka złożyła wniosek o świadczenie „Aktywnie w żłobku” na syna, który chodzi do żłobka od 1 września 2024 r. ZUS przyzna świadczenie od 1 stycznia 2025 r., czyli od miesiąca, w którym złożyła wniosek. Gdyby matka złożyła wniosek o świadczenie w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 2 stycznia 2025 r., wtedy świadczenie przysługiwałoby jej od października 2024 r.
Przykład 3:
7 marca 2025 r. ojciec złożył wniosek o świadczenie „Aktywnie w żłobku” na córkę, która chodzi do żłobka od 7 stycznia 2025 r. Ojcu przysługuje świadczenie od 7 stycznia 2025 r., czyli od miesiąca, w którym maluch poszedł do żłobka, ponieważ rodzic złożył wniosek w ostatnim dniu, w którym upływa 2 miesięczny termin na jego złożenie. Gdyby ojciec złożył wniosek jeden dzień później, czyli 8 marca 2025 r. świadczenie „Aktywnie w żłobku” ZUS przyznałby od 1 marca, ponieważ rodzic nie zmieściłby się już w terminie 2 miesięcy od dnia pójścia dziecko do placówki.
„Aktywni rodzice w pracy" i „Aktywnie w domu"
Świadczenia „Aktywnie w domu” oraz „Aktywni rodzice w pracy” nie przysługują za okresy wcześniejsze niż miesiąc od złożenia wniosku. O świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” należy ubiegać się w miesiącu, w którym rodzice są aktywni zawodowo, a dziecko kończy co najmniej 12 miesięcy życia. Z kolei wniosek o świadczenie „Aktywnie w domu” również powinien być składany w miesiącu, w którym dziecko kończy co najmniej 12 miesięcy życia.
Rodzic ubiegając się o świadczenie „Aktywnie w domu” oraz „Aktywni rodzice w pracy” nie musi czekać do ukończenia pierwszego roku życia dziecka. Wniosek można złożyć już pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia.
Przykład 1:
1 października 2024 r. matka złożyła wniosek o świadczenie „Aktywnie w domu” na syna, który 15 października 2024 r. kończy 12 miesięcy. ZUS przyzna świadczenie od 1 października 2025 r., czyli od miesiąca, w którym matka złożyła wniosek, do 35. miesiąca życia dziecka.
Przykład 2:
20 grudnia 2024 r. matka złożyła wniosek o świadczenie „Aktywnie w domu” na syna, który 15 października 2024 r. ukończył 12 miesięcy. ZUS przyzna świadczenie od 1 grudnia 2024 r., czyli od miesiąca, w którym matka złożyła wniosek. Świadczenie zostanie więc przyznane na okres od 14. do 35. miesiąca życia dziecka.
Przykład 3:
1 października 2024 r. matka złożyła wniosek o świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” na córkę, która 25 października 2024 r. kończy 15 miesięcy. W miesiącu złożenia wniosku oboje rodzice byli aktywni zawodowo. ZUS przyzna świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” od 1 października 2025 r., czyli od miesiąca, w którym matka złożyła wniosek. Świadczenie zostanie więc przyznane na okres od 15. do 35. miesiąca życia dziecka.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania świadczeń w ramach programu Aktywny Rodzic można znaleźć m.in. na stronie internetowej www.zus.pl.
Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
- Z Betlejem do Bydgoszczy. "Chrześcijanie z Palestyny potrzebują pomocy"
- Czego nie wolno przechowywać w piwnicach? Obowiązki użytkowników
- Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Obchody wojewódzkie
- Biskup erygował Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. Nabór do 2 marca
- W diecezji otwarto studio nagrań. Przestrzeń do ewangelizacji
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!