Dziś mamy 3 marca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

09 lutego 2024

Impreza na 75 osób się nie odbyła. Z jakiego powodu?

fot. archiwum

fot. archiwum

Polityka dzieli się m.in. na tę w dużej i mniejszej skali. Wyraźnie można# się o tym przekonać analizując ostatnie wydarzenia, do których doszło na terenie gminy Sadki. Teoretycznie ma chodzić o imprezę, której nie było.

W czwartek, 25 stycznia odbyła się sesja Rady Gminy w Sadkach. Standardowo, podejmowano uchwały, przedstawiano sprawozdania, był także czas na interpelacje, zapytania i wolne wnioski. Radni tej gminy, co należy im oddać są wyjątkowo aktywni, nie boją się wyrażać swojego zdania, często zadają wójtowi niewygodne pytania, potrafią wyrazić to, co im się nie podoba, patrzą wójtowi na ręce. To jest zresztą ich obowiązek. Dlatego też, obrady tej rady są często burzliwe, nie brakuje ożywionej dyskusji. Nie inaczej było także w czasie ostatnich obrad.

Radny, a jednocześnie sołtys Dębowa Michał Olejniczak poruszył dość ważny dla pewnej grupy osób temat zaplanowanej zabawy karnawałowej, do której ostatecznie nie doszło. W skrócie chodziło o to, że jako sołtys nie dopełnił on wymaganych formalności dotyczących komercyjnego wynajmu świetlicy pod imprezę. To miało być powodem tego, że Urząd Gminy w Sadkach nie udostępnił mu świetlicy jako organizatorowi wydarzenia. Przy czym Michał Olejniczak przyznał się, że popełnił błąd, ponieważ nie złożył wniosku, ale jednocześnie stwierdził, że to brak dobrej woli wójta doprowadził ostatecznie do tego, że ludzie którzy chcieli się pobawić, dowiedzieli się w ostatniej chwili, że nie ma gdzie zorganizować imprezy, bo gmina świetlicy nie wynajęła. Może wójt mógł pójść organizatorowi "na rękę" i zgodzić się nieformalnie na wynajem, na przysłowiową gębę. Gorzej jednak, jeżeliby w czasie tej imprezy doszło do jakiegoś zniszczenia sprzętu czy na przykład niebezpiecznego, a nawet tragicznego zdarzenia. Kto wówczas brałby za to odpowiedzialność? Zarządcą obiektu jest, o czym zresztą wspominano włodarz gminy, czyli wójt Dariusz Gryniewicz.

Oświadczenie za oświadczenie
Pomijając dyskusję na sesji, w której nie brakowało złośliwości, wójt opublikował również swoje oświadczenie, które było odpowiedzią na oświadczenie Michała Olejniczaka. Zarówno wójt jak i radny, po wymianie oświadczeń nie pozostawali sobie dłużni i dalej brnęli w dyskusję, pełną wzajemnych oskarżeń. Wójt stwierdził, że to co przekazuje Michał Olejniczak odbiega od prawdy. – To próba zrzucenia odpowiedzialności za nieudolność i brak kompetencji – stwierdził Dariusz Gryniewicz, który dodał, że sołtys Dębowa został poinformowany o tym, że aby móc wynająć świetlicę powinien złożyć wniosek i napisać do wójta pismo o załatwienie sprawy w trybie pilnym. – Od początku wyraziłem dobrą wolę, aby wydać pozytywną decyzję w kwestii wynajmu – zapewnił wójt.

Sołtys Dębowa nie złożył jednak pisma do wójta, więc siłą rzeczy zgoda na wynajem nie została udzielona. – Nigdy nie zdarzyło się, żebym nie chciał sprawy załatwić "od ręki". Pierwszy raz spotkałem się z taką postawą i brakiem odpowiedzialności organizatora za tych zaproszonych ludzi – stwierdził wójt. Dodał, że w dniu kiedy sołtys był w urzędzie w sprawie imprezy, był w pracy, chociaż później.– Wychodziłem z urzędu o godzinie 14.09 licząc na to, że "chłop się ogarnie" bo tam ludzie czekają na zabawę. Niestety się nie doczekałem – stwierdził z przekąsem wójt. Michał Olejniczak odpowiedział na to, że pracownica urzędu nie poinformowała go o tym, żeby dzwonił do wójta, czy składał do niego jakieś pismo. – Wystarczyła tylko pana dobra wola i wystarczyło tylko przekazać, tak jak pan to zawsze robił, do referatu organizacyjnego, czy do osoby, która się zajmuje, żeby zezwolić podpisać umowę. Ja się przyznałem do tego, że nie dopełniłem terminu – przekazał Michał Olejniczak i jednocześnie podniósł kwestię obecności wójta na zebraniu sołeckim w Dębowie, w czasie którego wójt przedstawił prezentację na temat gminnych inwestycji. – Czyżby to była już kampania? Chociaż wie pan, że nie może – skomentował radny.

To pan nie wie co w tej sytuacji zrobić? Organizuje pan pierwszy raz imprezę? Niech pan jak mężczyzna wstanie i przyzna - Tak, po całości jest to moja wina. Nie odbyła się zabawa w Dębowie, ponieważ nie dopełniłem formalności. Czas dorosnąć. Zadzwonił pan do mnie? No nie. Pan chce koniecznie udowodnić, że to wina wójta. Nie, to jest wina organizatora. To jest wynajem komercyjny. Gdybyśmy robili wspólnie z GOK-iem jakąkolwiek imprezę i ona by się nie odbyła, wtedy jest wina wójta, dyrektora GOK-u – odpowiedział wójt.

Oświadczenie wójta Dariusza Gryniewicza
W związku z pomówieniami dotyczącymi mojej osoby, jakoby ponoszę odpowiedzialność za to, że dnia 20 stycznia 2024 r. nie odbyła się „Zabawa Karnawałowa” w świetlicy wiejskiej w Dębowie. Oświadczam, że w całości odpowiedzialność ponosi organizator – Pan Michał Olejniczak (sołtys Dębowa).

Za powyższym oświadczeniem stoją następujące fakty:
1. Planowana impreza, nie miała charakteru imprezy gminnej, tylko komercyjnej. Co za tym idzie charakter wynajmu był prywatny. W takim przypadku osoba/podmiot chcąca dokonać wynajmu, zobowiązana jest zgłosić ten fakt, najpóźniej 14 dni przed planowanym wynajmem.

2. Pan sołtys dokonał zgłoszenia dnia 19 stycznia 2024 r. około godziny 9:00. Dodam, że pracownik urzędu, poinstruował Pana sołtysa, co należy uczynić w takim przypadku. Należało skontaktować się zarządcą nieruchomości, z racji pełnionej funkcji wójtem lub złożyć pismo o „załatwienie” sprawy w terminie błyskawicznym, czyli w dniu 19.01.2024 r. do godz. 14:00.

3. Ja, wyraziłem od początku dobrą wolę, by wydać pozytywną decyzję w kwestii wynajmu. Jednak Pan sołtys – organizator imprezy tego dnia nie złożył pisma w tej sprawie, ani nawet nie skontaktował się chociażby telefonicznie.
4. W związku z zaistniałą sytuacją, nie miałem żadnych podstaw ani przesłanek by wydać decyzję w przedmiotowej sprawie w dniu 19.01.2024 r.

Podsumowując, w związku z zaistniałą sprawą, dziwi postawa organizatora, który postanawia wynająć sale na ostatni dzień przed wydarzeniem. W świetle zdarzeń, które miały miejsce kilka dni wcześniej przy ustalaniu terminarza zebrań sołeckich, gdzie Pan M. Olejniczak oprotestował proponowany termin zebrania sołeckiego w miejscowości Dębowo z uwagi na zbyt krótki termin do poinformowania mieszkańców (tj. 6 dni a nie 7) powołując się na zapisy w statucie gminy.
Dodam tylko, że z poszanowaniem protestu Pana sołtysa termin został przesunięty na późniejszy.
Na koniec pragnę podkreślić, że w trakcie 9-letniej służby na stanowisku wójta, takich przypadków miałem kilkadziesiąt. Nigdy nie zdarzyło mi się, żebym nie chciał sprawy załatwić „od ręki”. Natomiast pierwszy raz spotkałem się z taką postawą organizatora.

Oświadczenie Michała Olejniczaka
Jako sołtys w Dębowie, byłem zmuszony odwołać dzień przed planowanym terminem zabawę karnawałową, która miała się odbyć w sobotę, 20 stycznia w świetlicy wiejskiej w Dębowie. Dlaczego? Ponieważ pan wójt Dariusz Gryniewicz nie podpisał ze mną umowy. W moim odczuciu było to zagranie stricte polityczne i złośliwe z jego strony.

Świadczą o tym następujące fakty. W piątek, 19 stycznia br. udałem się do Urzędu Gminy celem złożenia informacji i podpisania umowy na wynajem świetlicy w Dębowie.

Po przybyciu do Urzędu pani w kancelarii poinformowała mnie, że sołectwo nie będzie zwolnione z kaucji za wynajem świetlicy, a we wcześniejszych ustaleniach miało być, ponieważ sołtys nie złożył 14 dni wcześniej prośby do pana wójta. Poinformowałem pracownicę, że to nie problem i że mogę taką kaucję zapłacić i możemy podpisać umowę. Niestety, w tym dniu o godz. 9.00 w pracy jeszcze nie było pana wójta, a więc sekretarka skontaktowała się z wójtem telefonicznie przekazując zaistniałą sytuacją. Sekretarka po zakończonej rozmowie z panem wójtem poinformowała mnie, że umowa nie będzie podpisana, gdyż Wójt nie wyraził zgody powołując się na zapis zarządzenia odnośnie wynajmu świetlicy, że Sołtys nie złożył informacji 14 dni wcześniej.

Szanowni Państwo zgadza się to i potrafię się do tego przyznać, że termin złożenia informacji o wynajmie świetlicy nie został przeze mnie zachowany. Jak długo jestem sołtysem, a minęło już 5 lat, termin z w/w zarządzenia nie był respektowany przez pracowników gminy. Zapytałem się pani sekretarki co w takiej sytuacji mam zrobić? Odpowiedziała mi, że ze względu na niespełniony warunek terminu pan Wójt nie wyraził zgody na podpisanie umowy. Pani sekretarka ani słowem nie wspomniała o innych rozwiązaniach. W oświadczeniu wójta Gminy Sadki napisane jest ewidentne kłamstwo jakoby moja osoba miała być poinformowana, że mam wystosować kolejne pismo albo, że mam zadzwonić do pana Wójta z prośbą o załatwienie sprawy „od ręki”. Zabawa nie była organizowana przeze mnie jako osobę prywatną, ale przez sołtysa i Radę Sołecką wsi Dębowo, a więc charakter wynajmu świetlicy nie był prywatny. Pan wójt Dariusz Gryniewicz nie wyraził dobrej woli.

W związku z informacją złożoną przeze mnie w dniu 19 stycznia br. wójt miał przesłanki by wydać decyzję przychylną, ale złośliwość i złe nastawienie do mojej osoby zaślepiły włodarza Gminy, przez co 76 osób które miały się bawić na zabawie musiały zostać przeze mnie poinformowane o jej odwołaniu. Pan wójt Dariusz Gryniewicz często manipuluje informacjami tak, aby były mu przychylne, ale tutaj ewidentne widać, że zabrakło dobrej woli.

Sołtys wsi Dębowo Michał Olejniczak


 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (16)

  Roman, w dniu 09-02-2024 12:16:22 napisał:

  Panie Michale...trochę pokory....pan chyba życia nie zna.... nie spełnił Pan warunków otrzymania zgody to odrazu pyskuje pan jak obrażone dziecko które nie dostało to co chciało.... arogancja i butność wychodzi z Pana....oj nie ładnie Panie Radny

  odpowiedz

  • 6 (16)

  Rrr, w dniu 09-02-2024 12:37:11 napisał:

  Kampania wyborcza na całego szczerze panie Michale szkoda Pana czasu i pieniędzy na kampanie wyborcza i tak pan mię zostanie wójtem

  odpowiedz

  • 1 (11)

  Mieszkanka gminy Sadki, w dniu 09-02-2024 14:12:34 napisał:

  Będą wybory i każdy mieszkaniec gminy odda głos na kandydata.Niekiedy trzeba wybrać lepsze zło.Szkoda...Ake trzeci raz pomylić się nie można.Ja tego nie zrobię. Wybory ,to nie tylko oddanie głosu.To nasza przyszłość.Mam nadzieję że Nowy Wójt będzie godny nas mieszkańców reprezentować i opiekować się nami i naszymi rodzinami.

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Chleba nie igrzysk, w dniu 09-02-2024 14:26:20 napisał:

  Ludzie w gminie mają większe problemy niż ten śmieszny dla mnie niby problem. Problemem są wysokie podatki lokalne, cena woda i śmieci w naszej gminie. O wysypisku nie wspomnę. Wygląda mi na to , że ta sprawa może wypromować i spolaryzować kampanię. Od niezależnych mediów oczekuje większego zaangażowania w sprawy mieszkańców, bo zaczynam mieć wątpliwości kto jest właścicielem ich Spieszcie się czytać ten komentarz bo może być usunięty lub artykuł szybko trafi na kolejne strony aktualności.i

  odpowiedz

  • 1 (9)

  Bezradny, w dniu 09-02-2024 15:03:31 napisał:

  Rada nie wojt podnosi podatki i oplaty

  odpowiedz

  • 2 (10)

  Tik tak, w dniu 09-02-2024 15:49:38 napisał:

  Prokuratura powinna zbadać okoliczności sprzedaż y wysypiska. Uważam, że w tak ważnej sprawie trzeba wyjaśnić skąd wziął się inwestor, czy gmina poczyniła starania by zapobiec ewentualnym zagrożeniom. A jeszcze proszę o informacje kto wnioskował o zmianę nośności drogi powiatowej

  odpowiedz

  • -1 (5)

  Obserwator, w dniu 09-02-2024 23:01:37 napisał:

  Zastanawia mnie to po co poraz kolejny sadki 24 wstawiają ten sam artykuł Panowie wydali swoje oświadczenia i tyle w temacie .Zaczyna to się robić nudne .Jest wiele innych ciekawych tematów na przyklad afera z wysypiskiem śmieci ,jednego dnia Wójt Gryniewicz wydaje oświadczenie że wszystko jest wporzadku a następnego dnia dochodzi do zatrzymań przez policję. Ciekawa sprawa .Czy ktoś ma z tego jakieś korzyści????

  odpowiedz

  • 0 (8)

  Wyborca Dębowa , w dniu 10-02-2024 06:34:19 napisał:

  Szkoda że nie ma wspomniane jak Pan Olejniczak potraktował rodziców z SP Dębowo.....My rodzice 7 kwietnia też będziemy pamiętać a potem przy wyborze sołtysa również będziemy pamiętać...czas dorosnąć Pan wójt ma rację

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Mieszkanka Dębowa, w dniu 10-02-2024 08:51:48 napisał:

  Ciekae czy gdyby Pan Michał nie był konkurentem podczas nadchodzych wyborów to sprawa by wyglądała tak jak teraz? Moim zdanie jest to wyeliminowanie przeciwnika. Liczę, że wyborcy zagłosują mądrze.

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Anonim123, w dniu 10-02-2024 09:20:02 napisał:

  Ludzie, czy Wy nie widzicie, że nasz obecny wójt robi to wszystko specjalnie żeby zrobić pod górkę pozostałym kandydatom?

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Wyborca Dębowa , w dniu 10-02-2024 10:10:46 napisał:

  Ludzie bądźmy poważni Olejniczak konkurencją dla Gryniewicz he he aż się rozbawilem

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Wojtek , w dniu 11-02-2024 21:03:33 napisał:

  Panie Michale...kotlety odgrzewane.... pan jak wiartaczek...jak zawieje tak pan leci...he he

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Wypalanie traw jest niedozwolone. Jakie są konsekwencje prawne?

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian #w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

(czytaj więcej)
0

Polskie produkty mięsne w europejskiej czołówce. Smak tradycji

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki #pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

(czytaj więcej)
0

Nie korzystaj z telefonu, gdy prowadzisz. Akcja "Łapki" na kierownicę

Jazda z telefonem w ręku znacząco zwiększa ryzyko #wypadku. Nawet kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

(czytaj więcej)