Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 października 2021

Gminny raport. Koszty większe niż możliwości

fot. pow.

fot. pow.

Przez gminę Mrocza przebiegają drogi wojewódzkie, powiatowe# i gminne. Wiele z nich wymaga remontów i sporych nakładów inwestycyjnych. Praktycznie większość dróg gminnych nie ma dotąd utwardzonej nawierzchni. Niestety, możliwości gminnego budżetu są mocno ograniczone.

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej przedstawiono radnym sprawozdanie dotyczące stanu dróg na terenie gminy Mrocza. Okazuje się, że wiele z nich musiałoby już teraz przejść gruntowny remont. W najlepszym stanie są drogi wojewódzkie. Dwie drogi tej kategorii, które przebiegają przez gminę mają łączną długość ponad 26 kilometrów. O ile droga nr 241, prowadząca z Nakła przez Mroczę do Rogoźna niedawno przeszła gruntowny remont i jest w dobrym stanie, to druga o numerze 243 – łącząca Mroczę z Koronowem wymaga znacznych nakładów. Niedawno odbyło się spotkanie w tej sprawie. Przez to, że nawierzchnia jest pofałdowana i spękana, stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa. Poza tym drzewa, które rosną w skrajni jezdni uniemożliwiają poszerzenie jezdni. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydała opinię, że drzewa te powinny być objęte ochroną więc niemożliwe jest ich wycięcie. – Pozostawienie drzewostanu uniemożliwia poszerzenie jezdni do wymaganych dla dróg wojewódzkich parametrów, co stanowi kluczową kwestię poprawy bezpieczeństwa – czytamy w sprawozdaniu o stanie dróg.

Poza drogami wojewódzkimi przez gminę przebiega ponad 67 kilometrów dróg powiatowych. Z tego nieco ponad 6 kilometrów to drogi o nawierzchni brukowej, a pozostałe są pokryte asfaltem. Spośród dróg powiatowych w gminie Mrocza pilnej modernizacji wymaga droga między Liszkowem a Mroczą, Wielem i Białowieżą oraz Ostrowem a mieszalnią. Nawierzchnia na tych drogach jest w dużej części wykruszona i spękana. Da się to zauważyć zwłaszcza po okresie zimowym. Obecnie powiat nakielski remontuje odcinek między Mroczą a Małocinem oraz między Wielem a Białowieżą.

Najgorzej na drogach gminnych
Sieć gminnych dróg ma długość prawie 180 kilometrów. Z tego 17 kilometrów leży w samej Mroczy, a pozostałe drogi przebiegają przez teren gminy. Z dróg w samej Mroczy niecałe 8 kilometrów ma nawierzchnię bitumiczną, niecałe 6 kilometrów to drogi z kostki betonowej. Ponadto niecałe pół kilometra to drogi brukowe, półtora kilometra to ulice o nawierzchni tłuczniowej. Ponad półtora kilometra dróg gminnych w Mroczy to drogi gruntowe. Poza Mroczą jest już znacznie gorzej, aż 70% dróg gminnych to drogi gruntowe. Drogi te łatwo ulegają zniszczeniu przez zbyt duży ruch pojazdów czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Ich stan pogarsza się szczególnie po zimie, po intensywnych opadach. Poza tym sporo z tych dróg w ogóle nie ma odwodnienia. Po deszczach woda opadowa rozmywa je. Niewiele pomaga równiarka, którą zakupiono w 2012 roku. Problem stwarzają również sami użytkownicy dróg. Wielu rolników dopuszcza się podorywania dróg i niszczenia rowów, które służą do przyjmowania wód opadowych z dróg. Jeżeli chodzi o gminne drogi o utwardzonej nawierzchni, to pilnego remontu wymaga kilometrowy odcinek ul. Piotra w Mroczy, w kierunku osiedla Wiele. – Ze względu na ograniczony budżet na drogach rok rocznie przeprowadzany jest jedynie remont cząstkowy nawierzchni. Droga ta wymaga położenia warstwy ścieralnej asfaltu, która zapobiegłaby niszczeniu nawierzchni oraz powstawaniu ubytków w nawierzchni. W chwili obecnej są przygotowane dokumentacje techniczne na remont ul. Piotra, ul. Zwycięstwa i ul. Łużyckiej, a także ul. R. Dmowskiego i Słonecznej. W miarę pojawiania się możliwości pozyskania dofinansowań na te zadania będziemy aplikować o takie środki – zapewnił w sprawozdaniu zastępca burmistrza Mroczy Waldemar Chudzik. To jedyna wymieniona droga gminna, która praktycznie musiałaby przejść remont natychmiast. Nie należy jednak zapominać o drogach gminnych poza Mroczą, których stan jak wspomniano jest w dużej mierze zły. Mimo tego w ubiegłym roku udało się wykonać kilka remontów gminnych dróg. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych powstało rondo na ulicy Nakielskiej, obecnie trwają prace związane z budową łącznika między ul. Zieloną a Kościuszki. W ubiegłym roku wykonano 10 inwestycji drogowych na łączną kwotę ponad 5,7 mln zł. Nie można więc twierdzić, że gmina nie wykonuje inwestycji drogowych. Niestety, potrzeby są niewspółmierne do przeznaczanych na drogi nakładów. – Koszty utrzymania dróg gminnych są często zbyt wysokie w stosunku do możliwości budżetu gminy, jednakże w ramach posiadanych środków finansowych podejmowane są działania zmierzające do poprawy stanu technicznego dróg gminnych na terenie gminy Mrocza – przekazał w sprawozdaniu zastępca burmistrza Waldemar Chudzik.

Źródło: 

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (4)

    Kierowca, w dniu 24-10-2021 10:08:39 napisał:

    Droga 243 jest w najlepszym stanie na terenie gminy..chyba nikt z urzedasow tamtędy nie jeździ,ta droga to katastrofa,tragedia goni tragedię. A krew ofiar na swoich rękach ma i będzie miala Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska!

    odpowiedz

    • 0 (2)

    LO, w dniu 24-10-2021 10:53:45 napisał:

    No tak nie ma pieniędzy na drogi ale na oświetlenie stadionu w Mroczy to gmina znalazła pieniądze, trzeba ponieść koszty energii elektrycznej, konserwacji a przecież na tym stadionie w okresie jesienno zimowym w godzinach wieczorowych nikt nie gra bo wszyscy chętni grają na salach sportowych. Może niech ktoś z gminy w Mroczy powie ile kosztowała ta inwestycja

    odpowiedz

    • 1 (1)

    TR, w dniu 24-10-2021 11:01:52 napisał:

    Tak przyznaję rację ważniejsze jest chyba bezpieczeństwo mieszkańców niż oświetlenie stadionu w Mroczy chyba że Państwo radni o tym nie wiedzą bo nikt im nie powiedział. Nie wiem ile kosztowała ta inwestycja oświetlenia ale zapewne te środki finansowe rada mogła przesunąć i dołożyć do remontu jakiejś drogi, chodnika lub lampy do oświetlenia ulicznego

    odpowiedz

    • 0 (4)

    Sołtys, w dniu 24-10-2021 11:08:03 napisał:

    Na terenach wiejskich gminy Mrocza brakuje oświetlenia ulicznego a gmina w Mroczy wydaje pieniądze na oświetlenie stadionu gdzie nikt tam nie gra po zmroku a jak będą grać i oświetlać boisko to trzeba będzie płacić za prąd i kto będzie płacił gmina czy klub

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Tego nie wiem.., w dniu 24-10-2021 11:27:39 napisał:

    Pytanie czy to oświetlenie na stadionie świeci się cały czas,przez całą noc,czy tylko włączane jest na czas treningow..bo jeśli tak to raczej nie ma się co oburzać.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (3)

    Mieszkaniec, w dniu 24-10-2021 12:02:30 napisał:

    Jest wiele osób co podoba się że w końcu coś na stadionie drgnęło.Zobaczcie kiedy jest włączone a potem komentujcie.To ten stadionik ma wyglądać jak skansen?w każdym mieście modernizuje się.Jesli czepiacie się to ja mogę do świetlic wiejskich,po co komu skoro wciąż przynoszą duże straty.Darujcie sobie te komentarze,bo ciągle szukacie problemów tam gdzie ich niema

    odpowiedz

    • 4 (4)

    ..........., w dniu 24-10-2021 12:54:08 napisał:

    Oświetlenie kosztowało 50 tyś zł z czego gmina dołożyła do tej inwestycji około 30% bo reszta pochodziła z dofinasowania na sport !!!! Jeżeli chodzi o zużycie prądu to jest niewielkie a kluby takie jak Tarpan Morcza czy Feniks , płaca co miesiąc określoną kwotę miedzy innymi za pokrycie kosztów oświetlenia .Więc za nim coś jeden z drugim hejterzy napiszecie to proszę się pierw zapoznać ze stanem faktycznym. Zamiast się cieszyć , że nasz stadion pomału zaczyna wyglądać jak stadio i piłka zarówno ta w wykonaniu Feniksa jak i Tarpana staje się co raz lepsza i młodzież ma alternatywę do grania w gry to Wy krytykujecie bezmyślnie byle by się wyżyć przed klawiaturą .Rozumiem , że mamy wyłączyć te światła i wygnać dzieci do domu ?!!! To samo seniorzy , bez świateł nie mają możliwości trenowania i musieli by jak rok temu wynajmować sztuczne boisko w Nakle za kupę pieniędzy. Domyślam się kto pisze te mądrości , na pewno nikt mądry !!!!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    Ziom, w dniu 24-10-2021 15:19:28 napisał:

    Wiadomo, że zimą kiedy jest szybko ciemno i tak z reguły nie ma treningów na zewnątrz, a latem kiedy są, to jest długo jasno. Chyba trochę bezsensowna ta inwestycja. Ludzie w niektórych miejscach naprawdę potrzebują oświetlenia, i to przez całe wieczory, a nie na chwilę - dla własnego bezpieczeństwa.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    Wiele II, w dniu 25-10-2021 12:20:16 napisał:

    za 50 tyś. można zrobić trzy punkty oświetlenia ulicznego na osiedlu Wiele II gdzie to gmina sprzedaje działki Panowie radni i Przewodniczący Osiedla Młodych i to oto powinni oni walczyć i powinni o tym wiedzieć że tam mieszkają ludzie a jak nie wiedzą niech się podają do dymisji

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    GH, w dniu 25-10-2021 12:22:11 napisał:

    50 tyś inwestycji dla 7 osób z powiatu to nasza gmina musi być bardzo bogata ale to jeszcze trzeba zapłacić za zużytą energię

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)