Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

25 września 2022

Dwójka na Festiwalu Nauki w Lublinie. Integrująca wycieczka uczniów

fot. pow.

fot. pow.

Już po raz siódmy w dniach 10 – 15 września uczniowie Szkoły# Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią uczestniczyli w XVIII Lubelskim Festiwalu Nauki pod hasłem „Ogrody Nauki”.

Jak co roku była to wycieczka integrująca uczniów pięciu szkół, które są objęte patronatem Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II: Strzelewo, Kruszyn, Potulice, Wojnowo oraz Nakło nad Notecią. Wyjazd w większości został sfinansowany przez Fundację Potulicką.

Pierwszego dnia, pomimo niesprzyjającej pogody, uczniowie brali udział w Pikniku Naukowym rozpoczynającym Festiwal Nauki. Mieli możliwość korzystania z ponad 100 festiwalowych stoisk prezentujących projekty z różnych dziedzin nauki.

W kolejnych dniach miały okazję poczuć się jak prawdziwi studenci. Uczestniczyli w wielu projektach i warsztatach przygotowanych przez studentów, doktorantów i profesorów uniwersytetów lubelskich. Nasi uczniowie brali udział w zajęciach na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej, Politechnice Lubelskiej, Instytucie Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II m.in.:
- Warsztaty kreatywności
- Dlaczego właśnie muzyka?
- Ciepła woda w naszych domach, skąd ją mamy?
- Trening matematyczno – sportowy
- Pokazy chemiczne – świat kolorowych ciekawych eksperymentów
- Zobaczyć własne DNA
- Fantastyczne owady i jak je znaleźć?

Nasi mali studenci tworzyli „narty z papieru”, starali się przetrwać na bezludnej wyspie, dowiedzieli się skąd się bierze ciepła woda w domu, poznali zasadę funkcjonowania fotowoltaiki i pompy ciepła. Zobaczyli DNA: truskawki, banana, kiwi, winogrona. Obserwowali pod mikroskopem ciekawe owady, a nawet smakowali niektóre z nich. Obliczali BMI własnego ciała.

W sali koncertowej przy dźwiękach fortepianu i skrzypiec wysłuchali utworów m.in. Bacha, Chopina oraz Wieniawskiego.

Uczniowie nie tylko uczyli się lecz również poznawali uroki Lubelszczyzny. Wraz z Przewodnikiem Panem Volodimirem spacerowali po malowniczych zakątkach Lublina poznając jego historię. W Muzeum Cebularza wypiekali cebularza według tradycyjnej receptury. Zwiedzając Muzeum Wsi Lubelskiej dowiedzieli się jak dawniej żyli mieszkańcy wsi.

W drodze powrotnej zwiedzali Sandomierz. Przeszli podziemną trasą turystyczną, odwiedzili Zbrojownię, w której wysłuchali ciekawej historii Sandomierza.
Wyjazd był bardzo udany, uczniowie zadowoleni, pełni emocji z nowymi przyjaźniami szczęśliwie wrócili do domu.

Materiał: Jolanta Stawicka

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)