Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 listopada 2021

Czy zapach antyperspirantu jest istotny?

fot. powierzone

fot. powierzone

Pot towarzyszy nam każdego dnia. Choć dla wielu osób spocona skóra może być powodem do wstydu, pot jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i# tym samym pozwala nam zachować jego równowagę. Choć pocenie się jest naturalnym i ważnym elementem fizjologii człowieka, nikt z nas tak naprawdę nie poci się w jednakowy sposób. Niektóre osoby zmagają się z nadmierną potliwością, której obecność w bardzo dużym stopniu może wpływać na ich samopoczucie w ciągu dnia, a także kontakty z innymi – widoczne pod pachami ubrań plamy potu mogą w zauważalny sposób zaniżać samoocenę. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu może okazać się antyperspirant. Czy jego zapach jest istotny i wpływa na jego działanie?

 

Dezodorant czy antyperspirant?

Niestety znaczna część osób zmagających się z nadmierną potliwością dokonuje niewłaściwego wyboru kupując produkt, który ma za zadanie zmniejszyć wydzielanie potu. Błędnym przekonaniem jest, że na problemy z nadmierną potliwością skuteczny okaże się dezodorant. Dezodorant to produkt, który stosujemy wtedy, kiedy zależy nam na zamaskowaniu przykrego zapachu potu.

Warto pamiętać, że wydzielany przez gruczoły pot sam w sobie pozostaje bezwonny. Jest on jednak idealną pożywką dla bakterii znajdujących się na jej powierzchni i to właśnie one odpowiadają za jego nieprzyjemny zapach. Dlatego też to właśnie w dezodorantach znajdziemy przede wszystkim substancje zarówno bakteriobójcze (np. jony srebra), substancje absorbujące wilgoć (np. skrobia kukurydziana), substancje, które neutralizują nieprzyjemny zapach, a także kompozycję zapachową, która nadaje produktowi przyjemny aromat. 

Jak działa antyperspirant?

Kosmetykiem, po który powinny sięgać wszystkie osoby zmagające się z nadmierną potliwością, jest antyperspirant. Zawarte w nim składniki hamują wydzielanie potu poprzez obkurczenie ujść gruczołów potowych i ich tymczasowe zablokowanie. Trwałość antyperspirantu może wynosić od 24 do nawet 72 godzin. Warto jednak pamiętać, że zablokowanie gruczołów potowych jest całkowicie odwracalne – produkt zmywa się w trakcie kąpieli lub pod prysznicem.

Głównym składnikiem odpowiadającym za skuteczność antyperspirantu są zawarte w nim związki glinu, a także sole aluminium. Jednymi z silniejszych antyperspirantów są blokery – ich działanie jest silniejsze głównie ze względu na obecność w składzie chlorku glinu, czyli substancji, która znacznie intensywniej obkurcza ujście gruczołu potowego zarówno na powierzchni skóry, jak i w partiach naskórkac. Dlatego w porównaniu z antyperspirantem bloker jest znacznie trudniejszy do usunięcia.

Czy antyperspirant powinien pachnieć?

Jak już wspomniano, kompozycja zapachowa jest dość istotna w przypadku dezodorantu, którego zadaniem jest maskowanie i neutralizacja nieprzyjemnego zapachu. Czy zapach ma równie duże znaczenie w przypadku antyperspirantu? 

Ze względu na to, że antyperspiranty mają zmniejszać ilość wydzielanego potu, często są one bezzapachowe. W większości przypadków są to produkty, których nie stosuje się codziennie, a prawidłowa aplikacja powinna zostać przeprowadzona na czystej skórze tuż przed pójściem spać. Warto pamiętać o tym, że antyperspiranty nie działają natychmiast po aplikacji na skórę, dlatego sen to dobry moment, który pozwala na aktywację zawartych w produkcie składników. 

Jeśli z kolei chodzi o zapach, jest to już kwestia indywidualna. Na rynku znajdziemy zarówno antyperspiranty bezzapachowe, jak i te wzbogacone o kompozycję zapachową. Antyperspirant bezzapachowy to przede wszystkim bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają wrażliwą, delikatną skórę i często zmagają się z alergiami skórnymi, przez co nierzadko sztuczne kompozycje zapachowe mogą w ich przypadku wywołać niepożądane reakcje. Osoby, które posiadają skórę wrażliwą, powinny zwracać szczególną uwagę na skład antyperspirantu i przede wszystkim unikać w nim alkoholu etylowego. To składnik, który w dużej mierze odpowiedzialny jest za podrażnienia i nadmierne wysuszenie skóry pod pachami. 

 

Materiał Partnera

 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)