Dziś mamy 3 marca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

01 lutego 2023

Wiatraki będą rosły jak grzyby po deszczu? Kolejna firma, kolejne wiatraki

fot. freepik

fot. freepik

Kolejna spółka chce projektować farmę wiatrową na terenie gminy Kcynia. Pismo w tej sprawie już trafiło do burmistrza i radnych#, jednak na razie nie ma żadnych wiążących decyzji ze strony samorządowców.

W związku z przystąpieniem przez spółkę do projektowania farmy wiatrowej na terenie gminy Kcynia, jej przedstawiciele zwrócili się do Rady Miejskiej z prośbą o podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kcynia celem wprowadzenia obszarów, na których rozmieszczone będą urządzenia wytwarzające energię z odnawialnych źródeł, a także stref ochronnych.

O co chodzi? Kolejna spółka (przypomnijmy, że aktualnie trwa zmiana studium w tej samej sprawie na wniosek spółki Farma Wiatrowa Kcynia Szubin Żnin) chce zaprojektować na terenie gminy farmę wiatrową. Spółka chce więc, aby gmina przystąpiła do zmiany studium, umożliwiającej budowę takiej farmy.

Sprawę wyjaśnia Joanna Wysocka z Urzędu Miejskiego w Kcyni. - To zupełnie inny temat niż poprzednia sprawa wiatraków. Obszary, które wskazuje spółka, nie są objęte uchwałą, którą podjęliśmy we wrześniu. Firma sugerowała, żebyśmy rozszerzyli nasze obszary ujęte w uchwale, ale nie możemy tak zrobić, musimy podjąć nową uchwałę. Chodzi tu szczególnie o rejon Grocholina, Bąka i Żurawii. Nie ma jednak konkretnych lokalizacji i żadnych badań – wyjaśniła urzędniczka. Radni muszą zastanowić się nad tym, co zrobić z tym „fantem”. - Nie chcemy wprowadzać ograniczeń, ale musimy się też jakoś zabezpieczyć – stwierdzili na wspólnym posiedzeniu komisji.

Burmistrz proponuje na początek spotkanie z przedstawicielami firmy, w celu poznania konkretów. - Chodzi o to, aby nie zablokować wszystkich terenów gminy. Problem polega na tym, jak będzie brzmiała ustawa wiatrakowa. Nie wiadomo, co z nią będzie i jakie będą zapisy. Dlatego najpierw spróbujmy wysłuchać, co firma ma do zaproponowania, a droga do realizacji jest bardzo długa – skomentował sprawę Marek Szaruga.

Jan Kurant podkreśla, że nie można dopuścić do tego, żeby mieszkańcy mieli wiatraki w domach i w oknach. - Nie możemy też blokować firm, to rolnik będzie podpisywał umowy, nie my - stwierdził.

Szaruga podkreśla też, że nowe studium to kolejne środki finansowe, które gmina będzie musiała zapewnić. - Nie możemy też „skakać” od jednej firmy do drugiej. Postaramy się nałożyć nowe obszary na te, które są aktualnie uchwalane i postaramy się zorganizować spotkanie radnych z przedstawicielami firmy. Odbędzie się ono najprawdopodobniej w styczniu 2023 roku – powiedział burmistrz.

Radni obawiają się, że sytuacja będzie powtarzała się co kilka miesięcy i co jakiś czas będzie uchwalane nowe studium gminy. Do tematu wrócimy.

Źródło:  

Oceń artykuł: 4 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  Hendrixa , w dniu 01-02-2023 20:53:00 napisał:

  Wiatry to mamy najlepsze po grochowce

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Doradca, w dniu 01-02-2023 21:14:19 napisał:

  Bardzo ważne ile podmiotów za tą firmą stoi, i czy ta firma ma jakąś tradycje, czy gdzieś się sprawdziła?

  odpowiedz

  • 11 (11)

  Twardy łeb i dwa rogi , w dniu 01-02-2023 21:55:01 napisał:

  Pan przewodniczący i ta cała bezrada to się nadaje do pchania karuzeli

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Cwaniaki , w dniu 01-02-2023 23:52:46 napisał:

  A gdzie ludzie? Pokażcie ludziom gdzie konkretnie te wiatraki będą stały! Podobno nic nie zrobisz bez pytania ludzi.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Lolek, w dniu 02-02-2023 18:51:34 napisał:

  W lutym piszecie że spotkacie się w styczniu nie pij jak piszesz takie informacje

  odpowiedz

  • 1 (1)

  mizia, w dniu 04-02-2023 08:57:35 napisał:

  spokojnie - znając nasze władze, a zwłaszcza MS oraz JK projekt upadnie :) znowu sobie nie poradzą

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Wypalanie traw jest niedozwolone. Jakie są konsekwencje prawne?

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian #w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

(czytaj więcej)
0

Polskie produkty mięsne w europejskiej czołówce. Smak tradycji

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki #pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

(czytaj więcej)
0

Nie korzystaj z telefonu, gdy prowadzisz. Akcja "Łapki" na kierownicę

Jazda z telefonem w ręku znacząco zwiększa ryzyko #wypadku. Nawet kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

(czytaj więcej)