Dziś mamy 24 marca 2023, piątek, imieniny obchodzą:

01 lutego 2023

Wiatraki będą rosły jak grzyby po deszczu? Kolejna firma, kolejne wiatraki

fot. freepik

fot. freepik

Kolejna spółka chce projektować farmę wiatrową na terenie gminy Kcynia. Pismo w tej sprawie już trafiło do burmistrza i radnych#, jednak na razie nie ma żadnych wiążących decyzji ze strony samorządowców.

W związku z przystąpieniem przez spółkę do projektowania farmy wiatrowej na terenie gminy Kcynia, jej przedstawiciele zwrócili się do Rady Miejskiej z prośbą o podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kcynia celem wprowadzenia obszarów, na których rozmieszczone będą urządzenia wytwarzające energię z odnawialnych źródeł, a także stref ochronnych.

O co chodzi? Kolejna spółka (przypomnijmy, że aktualnie trwa zmiana studium w tej samej sprawie na wniosek spółki Farma Wiatrowa Kcynia Szubin Żnin) chce zaprojektować na terenie gminy farmę wiatrową. Spółka chce więc, aby gmina przystąpiła do zmiany studium, umożliwiającej budowę takiej farmy.

Sprawę wyjaśnia Joanna Wysocka z Urzędu Miejskiego w Kcyni. - To zupełnie inny temat niż poprzednia sprawa wiatraków. Obszary, które wskazuje spółka, nie są objęte uchwałą, którą podjęliśmy we wrześniu. Firma sugerowała, żebyśmy rozszerzyli nasze obszary ujęte w uchwale, ale nie możemy tak zrobić, musimy podjąć nową uchwałę. Chodzi tu szczególnie o rejon Grocholina, Bąka i Żurawii. Nie ma jednak konkretnych lokalizacji i żadnych badań – wyjaśniła urzędniczka. Radni muszą zastanowić się nad tym, co zrobić z tym „fantem”. - Nie chcemy wprowadzać ograniczeń, ale musimy się też jakoś zabezpieczyć – stwierdzili na wspólnym posiedzeniu komisji.

Burmistrz proponuje na początek spotkanie z przedstawicielami firmy, w celu poznania konkretów. - Chodzi o to, aby nie zablokować wszystkich terenów gminy. Problem polega na tym, jak będzie brzmiała ustawa wiatrakowa. Nie wiadomo, co z nią będzie i jakie będą zapisy. Dlatego najpierw spróbujmy wysłuchać, co firma ma do zaproponowania, a droga do realizacji jest bardzo długa – skomentował sprawę Marek Szaruga.

Jan Kurant podkreśla, że nie można dopuścić do tego, żeby mieszkańcy mieli wiatraki w domach i w oknach. - Nie możemy też blokować firm, to rolnik będzie podpisywał umowy, nie my - stwierdził.

Szaruga podkreśla też, że nowe studium to kolejne środki finansowe, które gmina będzie musiała zapewnić. - Nie możemy też „skakać” od jednej firmy do drugiej. Postaramy się nałożyć nowe obszary na te, które są aktualnie uchwalane i postaramy się zorganizować spotkanie radnych z przedstawicielami firmy. Odbędzie się ono najprawdopodobniej w styczniu 2023 roku – powiedział burmistrz.

Radni obawiają się, że sytuacja będzie powtarzała się co kilka miesięcy i co jakiś czas będzie uchwalane nowe studium gminy. Do tematu wrócimy.

Źródło:  

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  Hendrixa , w dniu 01-02-2023 20:53:00 napisał:

  Wiatry to mamy najlepsze po grochowce

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Doradca, w dniu 01-02-2023 21:14:19 napisał:

  Bardzo ważne ile podmiotów za tą firmą stoi, i czy ta firma ma jakąś tradycje, czy gdzieś się sprawdziła?

  odpowiedz

  • 11 (11)

  Twardy łeb i dwa rogi , w dniu 01-02-2023 21:55:01 napisał:

  Pan przewodniczący i ta cała bezrada to się nadaje do pchania karuzeli

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Cwaniaki , w dniu 01-02-2023 23:52:46 napisał:

  A gdzie ludzie? Pokażcie ludziom gdzie konkretnie te wiatraki będą stały! Podobno nic nie zrobisz bez pytania ludzi.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Lolek, w dniu 02-02-2023 18:51:34 napisał:

  W lutym piszecie że spotkacie się w styczniu nie pij jak piszesz takie informacje

  odpowiedz

  • 1 (1)

  mizia, w dniu 04-02-2023 08:57:35 napisał:

  spokojnie - znając nasze władze, a zwłaszcza MS oraz JK projekt upadnie :) znowu sobie nie poradzą

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Budowa hal
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)