Dziś mamy 5 grudnia 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

23 stycznia 2023

"Sól naszej ziemi". Blisko 460 tysięcy seniorów w kujawsko-pomorskim

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Seniorzy coraz częściej łamią stereotypy związane z wiekiem – pracują, biorą udział w warsztatach i kursach, korzystają z komputera. #Marszałkowska polityka senioralna uwzględnia różnorodne potrzeby tej grupy wiekowej. Dziś (23 stycznia) odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Polityki Senioralnej połączone z seminarium na temat działań na rzecz seniorów. Spotkanie rozpoczął występ Klubu Seniora Niezapominajka z Ciechocinka, zebranych przywitali marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. W wydarzeniu udział wzięły także radne województwa Katarzyna Lubańska i Małgorzata Taranowicz.

- Seniorzy to sól naszej ziemi. Czerpiemy od nich doświadczenie, wskazują nam w jakim kierunku powinien zmierzać region. Chciałbym podziękować wszystkim seniorom, babciom i dziadkom, którzy są w naszym regionie bardzo aktywni - mówił marszałek Piotr Całbecki.

Podczas spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka prelekcję o seniorach w literaturze i reklamie wygłosił dr Adam Wróbel, a Stowarzyszenie Nasza Ostoja i Klub Seniora Niezapominajka z Ciechocinka zaprezentowały dobre praktyki w działaniach na rzecz seniorów. Seminarium podsumowała dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Krystyna Żejmo-Wysocka.

Seniorzy stanowią ponad 26 procent polskiego społeczeństwa. W województwie kujawsko-pomorskim mieszka blisko 460 tysięcy osób powyżej 60 roku życia. Większość seniorów w regionie, 66 proc., to kobiety. 271 mieszkanek i mieszkańców Kujaw i Pomorza ma 100 i więcej lat (48 mężczyzn i 223 kobiety). (Informacje za Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy)

W ramach akcji Rówieśnicy Niepodległej honorujemy stuletnich mieszkańców województwa marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Od początku trwania akcji, czyli od 2018 roku, to już 287 stulatków z marszałkowskim odznaczeniem.

Powołana w 2014 roku Wojewódzka Rada ds. Polityki Senioralnej przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest organem opiniodawczo-doradczym wspierającym działania samorządu województwa w obszarach szczególnie istotnych z punktu widzenia seniorów. Samorząd województwa realizuje program polityki senioralnej, który obejmuje między innymi tworzenie dziennych domów pobytu, centrów usług środowiskowych, projekt teleopieki, sieć dziennej opieki domowej, system pomocy sąsiedzkiej, infolinię dla seniorów, gospodarstwa opiekuńcze na wsi i bezpłatne badania profilaktyczne.

Skład Wojewódzkiej Rady ds. Polityki Senioralnej 2019 – 2024:

Henryka Tracz – Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w Nakle nad Notecią
Czesław Zarzeczny – Włocławska Rada Seniorów
Henryk Szczepański – Gminna Rada Seniorów w Barcinie (powiat żniński)
Wiesława Taranowska – Miejska Rada Seniorów w Ciechocinku (powiat aleksandrowski)
Paweł Kaźmierczak – Klub Seniora „Malwa” w Pruszczu (powiat świecki)
Lidia Chmielewska – Grudziądzka Rada Seniorów
Alina Strzelczyk - Uniwersytet Trzeciego Wieku przy WSG w Bydgoszczy – Filia w Pakości (powiat inowrocławski)
Barbara Sosnowska - Uniwersytet Trzeciego Wieku przy WSG w Bydgoszczy – Filia w Koronowie (powiat bydgoski)
Ireneusz Frelichowski – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Seniora z siedzibą w Bydgoszczy
Ludwik Śliwiński – Rada Seniorów Miasta Chełmży
Henryk Sobczak – Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy
Ewa Zbelicka – Artystyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku „Agora Nestora” w Bydgoszczy
Krystyna Żejmo-Wysocka – Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Departament Spraw Społecznych
Marcin Swaczyna – Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Biuro ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Joanna Chaberska – Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Departament Zdrowia
Iwona Wełnicka – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 38 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  kwachu, w dniu 24-01-2023 05:47:00 napisał:

  sól w oku

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Mors, w dniu 24-01-2023 10:52:52 napisał:

  Trochę muszę się zgodzic z opinia kwacha. Starsi ludzie(mimo że mam do nich szacunek) to często elektorat PiSu. Jak wszyscy wiedzą starsi ludzie mają olbrzymie doświadczenie życiowe ale jest też druga prawda że człowiek z wiekiem dziecinnieje i trochę głupieje. Dlatego na takiej grupie osób skupił się PiS i przekupuje ich na potęgę różnymi plusami. Sęk w tym drodzy dziadkowie i babcie ze to nie wy a wasze dzieci i wnuki będą płacić całe życie za te beneficiarskie rozdawnictwo PiSu. Dlatego jeżeli nienawidzicie jakiekolwiek partii opozycyjnej to chociaż nie idźcie do wyborów aby nie układać (czytaj nie rujnować) życia młodym ludziom. Was za 10-20 lat już nie będzie a my zostaniemy z problemami na całe życie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (4)

  Emeryci, w dniu 24-01-2023 11:30:37 napisał:

  Jestem emerytem i tak po ludzku chciałbym wiedzieć co się dzieje w tej wyremontowanej szkole w Paterku za wiele milionów złotych. Ilu tam uczęszcza emerytów, jakie jest obłożenie tego ośrodka z czego można korzystać????? Bo szczerze mówiąc nie znam żadnego emeryta żeby tam uczęszczał. Redakcjo!!!!! Prosimy o jakiś konkretny artykuł

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Spotkanie z największymi agencjami kosmicznymi. Zgłoszenia do 11 grudnia

Zachęcamy studentów zainteresowanych badaniami #kosmicznymi do udziału w warszawskim spotkaniu z przedstawicielami najważniejszych agencji kosmicznych świata. Wydarzenie odbędzie się 14 grudnia o godz. 14:00 w budynku Ministerstwa Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)