Dziś mamy 8 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

18 stycznia 2022

Seniorki z województwa z medalami od marszałka. Odebrały gratulacje

fot. UM Włocławek

fot. UM Włocławek

Przeżyła trudne pięć lat robót przymusowych na# niemieckiej wyspie. Od urodzenia związana z naszym regionem, pani Marianna Wieniecka z Włocławka dołączyła do grona Rówieśników Niepodległej. W piątek (14 stycznia) otrzymała medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Odwiedził ją członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i prezydent miasta Włocławka Marek Wojtkowski. Odznaczono również jubilatkę z Solca Kujawskiego (powiat bydgoski), pasjonatkę szycia i matkę pięciorga dzieci panią Annę Kozioł.

- Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pani Marianna Wieniecka urodziła się w Siedliminie (powiat włocławski), w wieku 9 lat po śmierci matki zamieszkała z babcią we Włocławku. Czas wojny był dla pani Marianny dotkliwy i związany z tęsknotą za ojczyzną i domem. Została deportowana na niemiecką wyspę Rügen na roboty przymusowe aż do końca okupacji. Dwa lata po powrocie do kraju poślubiła Adama, z którym wychowywała troje dzieci. Ciepło wspomina trwające czterdzieści siedem lat małżeństwo. Pani Marianna to wciąż samodzielna i dzielna kobieta, obronną ręką przeszła zakażenie koronawirusem. Jest rozmowną i życzliwą osobą. Ma pięcioro wnucząt i pięcioro prawnucząt. Pełny biogram.

Anna Kozioł urodziła się 20 grudnia 1921 roku w Jadownikach Mokrych (województwo małopolskie, powiat tarnowski). Na Kujawach i Pomorzu osiedliła się wraz z mężem Władysławem w 1947 roku. Pani Anna zajmowała się domem i wychowywaniem pięciorga dzieci. Ulubionymi zajęciami nestorki było uprawianie działki i szycie. Czas wolny poświęcała czytaniu. Mieszka w Solcu Kujawskim (powiat bydgoski). Pełny biogram.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

Materiał: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Anna Kozioł, fot. archiwum rodziny Anna Kozioł, fot. archiwum rodziny

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zamiana jednej niewoli na inną. "Zwycięstwo bez wolności"

Europa świętuje rocznicę kapitulacji III Rzeszy 8 maja. W Polsce jest to #Narodowy Dzień Zwycięstwa. Jednocześnie, co roku, jest to czas rosyjskiej kłamliwej propagandy historycznej.

(czytaj więcej)