Dziś mamy 16 lipca 2025, środa, imieniny obchodzą:

25 października 2023

Lekcja astronomii w Niedźwiadach. Licealiści poznawali wszechświat

fot. powierzone

fot. powierzone

Poznanie wszechświata z perspektywy #obserwatorium astronomicznego było głównym celem wyjazdu do Niedźwiad uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią.

W poniedziałek 23 października 2023 r. młodzież klasy 1 matematyczno-informatycznej pod opieką wychowawcy Tomasza Bzdawki oraz nauczycieli geografii Andrzeja Kindermana i Krystiana Żydka poznała działanie zainstalowanych w obserwatorium   specjalistycznych teleskopów systemu Newtona. Następnie uczennice i uczniowie kolejno prowadzili obserwacje przez teleskop tarczy Księżyca. Po części praktycznej  przeszli do sali wykładowej, gdzie wysłuchali prelekcji multimedialnej astronoma Marka Nikodema – prezesa Pałucko – Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno – Ekologicznego. Profesjonalny i bardzo przystępny dla młodzieży wykład obejmował zagadnienia z zakresu powstania i ewolucji wszechświata, miejsca Układu Słonecznego w Galaktyce Mleczna Droga, powstania i budowy Układu Słonecznego, powstania i zróżnicowania planet oraz miejsca Ziemi w Układzie Słonecznym. Wszystkie poruszone zagadnienia z astronomicznych podstaw geografii znacząco poszerzyły i ugruntowały wiedzę przewidzianą programem nauczania geografii w liceum. Dodatkowo zajęcia w obserwatorium astronomicznym wpłynęły na skuteczną integrację młodego zespołu klasowego.

Lekcja astronomii w Niedźwiadach odbyła się w ramach realizacji przez Andrzeja Kindermana projektu zajęć pozalekcyjnych pn. „Klub Geografów w Krzywoustym” finansowanego przez samorząd Powiatu Nakielskiego

Materiał: Justyna Michalska / I LO w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 12 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.

(czytaj więcej)
0

Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.

(czytaj więcej)