Dziś mamy 22 września 2021, środa, imieniny obchodzą:

12 września 2021

Jakie projekty będą realizowane w szkołach? Konferencja ministra edukacji narodowej

fot. MEiN

fot. MEiN

9 września br. odbyła się konferencja ministra Przemysława Czarnka dotycząca aktualnie # realizowanych programów MEiN. Podczas wydarzenia minister przedstawił dane dotyczące realizacji poszczególnych projektów.

„Poznaj Polskę”

„Poznaj Polskę” to jeden z omawianych podczas konferencji programów. Minister podkreślił, że nabór wniosków ruszył 6 września 2021. Już po 5 dniach trwania programu chęć udziału w projekcie zgłosiło 950 organów prowadzących. W przyszłym tygodniu odbędzie się pierwszych 150 wycieczek na kwotę ponad 1,2 mln zł. Skorzysta z nich około 7 tys. uczniów .

Przypomnijmy, aby skorzystać z programu „Poznaj Polskę” organ prowadzący może złożyć wniosek dla podległej mu szkoły:

    jeden wniosek dla klas I-III szkół podstawowych,
    jeden wniosek dla klas IV-VIII szkół podstawowych,
    jeden wniosek dla każdej szkoły ponadpodstawowej.

Podczas konferencji minister podziękował za dotychczasowe zgłoszenia i zachęcił kolejnych przedstawicieli organów prowadzących.
 
– Program „Poznaj Polskę” cieszy się ogromnym zainteresowaniem: dzieci, młodzież wraz ze swoimi nauczycielami chcą poznawać Polskę, chcą być z niej dumni. Zachęcam kolejne szkoły do udziału. Mamy środki finansowe przewidziane na ten cel. To też jest element edukacji patriotycznej - podkreślił minister.

„Rozwój czasopism naukowych”

„Rozwój czasopism naukowych” to kolejny program, o którym mówił Minister Edukacji i Nauki. Projekt wystartował 6 września.

- Chcemy wspierać polskie czasopisma naukowe. Chcemy, żeby przy pomocy środków z ministerstwa – przeznaczamy na ten cel kwotę 40 mln zł - rozwijać polskie czasopisma naukowe, bo to jest miejsce publikowania wyników badań naszych naukowców ze wszystkich uczelni w Polsce. Warto dbać o to, żeby polskie czasopisma mogły się rozwijać. Myślę, że maksymalna kwota dofinansowania - 120 tys. zł, możliwa do uzyskania dla wydawców czasopism, przysłuży się publikowaniu wyników naukowych w polskich czasopismach - dodał minister.
„Nauka dla Społeczeństwa”

Kolejny program, o którym była mowa podczas konferencji to „Nauka dla Społeczeństwa”. To inicjatywa, której celem jest rozpowszechnianie nauki oraz wsparcie realizacji projektów mających na celu budowanie współpracy między podmiotami działającymi w obszarze nauki a podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej. Na ten cel przeznaczono w 2021 roku 20 mln zł. Nabór wniosków do programu rozpoczął się 2 sierpnia br.

Program obejmuje dofinansowanie w trzech obszarach:

     „Doskonałość naukowa” – obszar służący wspieraniu projektów mających na celu podnoszenie jakości i przełomowości badań naukowych, umiędzynarodowienie polskiej nauki, rozwój kadry naukowo-dydaktycznej czy podnoszenie jakości dydaktyki akademickiej.
    „Nauka dla innowacyjności” – głównym założeniem jest wspieranie efektywności współpracy nauki z otoczeniem gospodarczym, komercjalizacja wyników badań naukowych i prac rozwojowych, a także upowszechnianie wiedzy na temat związków nauki z gospodarką i innowacją.
    „Humanistyka – Społeczeństwo – Tożsamość” – to projekt, który ma na celu stymulowanie i promowanie innowacyjnych badań humanistycznych, promowanie wartości regionalnych, idei polskości, prowadzenia badań nad polskim muzealnictwem i miejscami pamięci narodowej w kraju i za granicą.

Szczepienia dla dzieci i młodzieży

Pod koniec konferencji minister Przemysław Czarnek odniósł się do aktualnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa.

– Zdarzają się sytuacje pojawienia się zakażenia koronawirusem w szkole, wtedy dyrektor szkoły wraz ze służbami sanitarnymi podejmuje decyzje o nauce zdalnej dla części placówki – podkreślił minister.

Szef MEiN zaapelował do kuratorów prosząc ich o przekazanie informacji dyrektorom szkół i rodzicom.

– Mam apel do kuratorów oświaty, po ustaleniu z ministrem zdrowia i GIS - kierujemy całą klasę na naukę zdalną, a nie tylko niezaszczepione dzieci. Nie pozwalamy na podział dzieci na zaszczepione i niezaszczepione – dodał.

materiał: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Oceń artykuł: 6 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (12)

  M, w dniu 12-09-2021 13:11:17 napisał:

  "Rozwój czasopism naukowych" - Po Czarnku spodziewam się, że w tym wypadku naukowy będzie synonimem słowa katolicki.

  odpowiedz

  • 8 (16)

  leśniczy, w dniu 12-09-2021 13:18:52 napisał:

  Jak to co? Propaganda kato-pisowska, że kobity mają siedzieć w chałupie i rodzić bachory bo są do tego stworzone. O tym nawet dziki w zaroślach wiedzą.

  odpowiedz

  • -10 (18)

  We, w dniu 12-09-2021 22:33:24 napisał:

  Do leśniczy jakim trzeba być idiotą żeby dzieci nazywać bachorami,to tylko prostak ,zwolennik PO tak postępuje.Wy tylko potraficie ubliżać ,a programu zero ,jak i ty jesteś zerem.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Test amortyzatorów
MEBLE PIOTR PASIEKA
Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)