Dziś mamy 16 lipca 2025, środa, imieniny obchodzą:

09 lipca 2025

"Imiona zapisane są w niebie". Pogrzeb dzieci zmarłych przed urodzeniem

fot. Jarosław Gajewski

fot. Jarosław Gajewski

„Każde z tych dzieci nie jest zapomniane #przez Boga i jak słyszeliśmy w niedzielnej Ewangelii: wasze imiona zapisane są w niebie” – powiedział ks. Arkadiusz Muzolf. W Grobie Dzieci Utraconych przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy spoczęło 48 urn z prochami.

Pogrzeb dzieci zmarłych przed urodzeniem, bez względu na czas trwania ciąży, odbył się 8 lipca. Przed nim w parafii świętego Stanisława Biskupa i Męczennika i błogosławionego ks. Antoniego Świadka, sprawowana była Msza Święta w intencji zmarłych i osieroconych rodzin. – To trudny moment, dla rodziców, którzy utracili to, co dla nich było upragnione i najcenniejsze – życie dziecka. Jednak wiemy, że dla ludzi wiary, choć było ono często krótkie, to się nie skończyło. Jako Kościół nie możemy zostać obojętni. Naszym obowiązkiem jest towarzyszenie i wsparcie modlitewne – podkreślił ks. Arkadiusz Muzolf, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy, który przewodniczył uroczystościom.

Był to drugi, a zarazem ostatni zaplanowany w tym roku pogrzeb dzieci zmarłych przed urodzeniem. – Liczba urn w pewnym stopniu tylko częściowo oddaje skalę liczby poronień, jakie w ostatnich miesiącach miały miejsce na terenie Bydgoszczy. Dla wielu rodziców po stracie miejsce to ma wymiar głównie symboliczny, a ceremonia pogrzebowa jest w pewnym sensie, „zastępcza”, gdy nie można było zorganizować rzeczywistego pochówku. Pomimo takich dylematów za każdym razem gromadzi się grupa kilkudziesięciu osób, pragnących zaakcentować pamięć po dziecku – bez względu na jakim etapie życia ciążowego ono było – powiedział lekarz Szymon Grzybowski, od początku zaangażowany w powstanie specjalnego grobu.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 17 19

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.

(czytaj więcej)
0

Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.

(czytaj więcej)