Wyjazdowa "Ciekawość świata". Odwiedzili Muzeum Kanału Bydgoskiego

fot. Barbara Grajek
W sobotę, 12 kwietnia br. 40-osobowa grupa # mieszkańców udała się na wyjazdową "Ciekawość świata". Naszym celem było Muzeum Kanału Bydgoskiego.
W placówce czekali na nas Tomasz Izajasz - kustosz muzeum oraz Krzysztof Kozłowski. Nasi gospodarze w sposób niezwykle interesujący przedstawili nam historię budowy Kanału Bydgoskiego i to, jak decyzja władcy Prus Fryderyka II Wielkiego (w Polsce znanego jako Fryderyk II Hohenzollern) wpłynęła bezpośrednio na rozwój miasta. Nasz przewodnik wskazywał, że także przez I rozbiorem Polski rozważano budowę kanału, autorem koncepcji był kartograf węgierskiego pochodzenia, pracownik kancelarii królewskiej Franciszek Florian Czaki. Pan Tomasz Izajasz wyjaśniał, że dzięki budowie kanału udało się połączyć dorzecze Odry z dorzeczem Wisły - dorzecza dwóch największych rzek Polski. Kanał je połączył, sprawiając, że Bydgoszcz stała się bardzo ważnym ośrodkiem gospodarczym. Położenie Bydgoszczy, przez którą przepływają dwie rzeki - Brda i Wisła sprawiło, że miejsce to było niezwykle dogodne dla lokalizacji takiej inwestycji. Do budowy kanału sprowadzono 8 tysięcy osadników z Prus. Kanał jest szczytowym osiągnięciem XVIII-wiecznej myśli technicznej.
Dzięki budowie kanału Bydgoszcz stała się znaczącym ośrodkiem handlu i przemysłu - podkreślał kustosz Tomasz Izajasz. Znacząco zwiększyła się populacja miasta. Wysłuchaliśmy także opowieści o rekreacyjnej funkcji kanału - Tomasz Izajasz, posługując się archiwalnymi pocztówkami, zaprezentował nam, jak wyglądały takie restauracje, w których stoliki były ustawione bezpośrednio w otoczeniu zieleni. Poprawa warunków pracy (skrócenie czasu pracy) spowodowały, że bywanie nad kanałem w jednej z kilkudziesięciu restauracji stało się modne wśród przedstawicieli różnych warstw społecznych, także wśród robotników. Można było wypożyczyć kajak, a także udać się na jedną z licznych wycieczek organizowanych przez branżowe organizacje i stowarzyszenia.
Grupa wycieczkowiczów z Kcyni została podzielona na dwie części - jedna uczestniczyła w warsztatach z Krzysztofem Kozłowskim, druga natomiast zwiedzała wystawę stałą na temat historii Kanału. Podczas warsztatów z Krzysztofem Kozłowskim poznaliśmy historię potęgi I Rzeczpospolitej, której bogactwo wynikało z faktu, że Polska była "spichlerzem Europy", sprzedając zboże do krajów Europy Zachodniej. Często bywało tak, że szlachcic otrzymywał wynagrodzenie za zboże, które dopiero będzie w następnym sezonie zebrane. Spławiano także drewno z polskich borów. Pan Krzysztof Kozłowski zaprezentował nam szczegółowo elementy stroju szlacheckiego, a także przekazał informacje o uzbrojeniu szwedzkich oddziałów, które trafiły na te tereny w trakcie Potopu Szwedzkiego. Mogliśmy zapoznać się z licznymi rekwizytami wykorzystywanymi w trakcie warsztatów.
To był bardzo ciekawy, a jednocześnie spędzony w miłej atmosferze czas. Koszty związane z organizacją wyjazdu zostały sfinansowane z budżetu Gminy Kcynia.
materiał: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria



Czytaj również
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)