Wycieczka do Warszawy. Poznali okoliczności Zbrodni Katyńskiej

fot. Iwona Sołdan i Michał Wiśniewski
Dnia 4 kwietnia br. uczniowie Zespołu Szkół # Żeglugi Śródlądowej oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią odwiedzili Muzeum Katyńskie oraz Powązki Wojskowe w Warszawie.
Celem wyjazdu było zaznajomienie jego uczestników z okolicznościami Zbrodni Katyńskiej, której 85. rocznicę obchodzimy w tym roku.
Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Katyńskim, które gromadzi i prezentuje na wystawie stałej m.in. artefakty grobowe wydobyte podczas prac ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni, a także pamiątki, fotografie i archiwalia przekazywane przez rodziny ofiar. Pod krzyżem sąsiadującym z Lasem „Warta“ zapalono znicze pamięci.
Na Cmentarzu Wojskowym Powązki uczniowie odwiedzili Dolinkę Katyńską – jedno z najstarszych upamiętnień ofiar katyńskich. To tutaj już w latach 80. w uroczystość Wszystkich Świętych gromadziły się setki osób, które oddawały hołd polskim jeńcom wojennym zamordowanym w 1940 roku w Katyniu przez radziecką policję polityczną NKWD.
Chwile zadumy towarzyszyły uczniom odwiedzającym mogiły powstańców warszawskich oraz żołnierzy Armii Krajowej.
Szczególnym miejscem były również Panteon – Mauzoleum Wyklętych – Niezłomnych oraz „Łączka“ - miejsce pochówku pomordowanych, często w więzieniu mokotowskim polskich patriotów przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945 – 1956.
Podczas piątkowej wycieczki uczniom z Czwórki i Żeglugi towarzyszyły uczennice z ZS – P w Potulicach.
Tematyką zbrodni katyńskiej uczniowie nakielskiej Żeglugi zajmowali się również na lekcjach katechezy oraz podczas spacerów edukacyjnych do miejsc upamiętnia w Nakle. Tę formę edukacji i pamięci historycznej zorganizowała katechetka p. Iwona Sołdan.
Wycieczkę do Warszawy zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały p. Lucyna Wojciechowska i p. Brygida Majewska.
materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria









































































Czytaj również
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)