Dziś mamy 19 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

17 kwietnia 2025

O zbrodni i kłamstwie katyńskim. Ważne lekcje muzealne

fot. powierzone

fot. powierzone

W tym roku przypada 85 rocznica # zbrodni na Polakach dokonana wiosna 1940 przez ZSRR.

W kwietniu w murach Muzeum Ziemi Szubińskiej dostępna jest wystawa pt. „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”. Wystawa elementarna, przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Fotografie pochodzą ze zbiorów: IPN, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnego Archiwum Wojskowego, Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie, osób prywatnych oraz domeny publicznej. Ekspozycja w szubińskim muzeum była tematem spotkań w ramach lekcji edukacyjnych.

W muzealnych lekcjach uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka pod kierunkiem Jarosława Odrobińskiego i młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego pod kierunkiem Piotra Szybowicza i Joanny Biernackiej-Kozerewicz. Przewodnikiem po wystawie była kustosz Kamila Czechowska. Obok aspektów ogólnopolskich i ogólnoświatowych młodzież z szubińskich szkół poznała związki dotyczące naszych mieszkańców, którzy ponieśli śmierć z ręki Rosjan.

Serdecznie dziękujemy nauczycielom za przybliżanie historii Polski we współpracy z Muzeum Ziemi Szubińskiej.

materiał: Kamila Czechowska

Autor nie wyraża zgody na dodawanie komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.

(czytaj więcej)
0

Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)
0

Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.

(czytaj więcej)