Dziś mamy 19 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

19 kwietnia 2025

Czy będzie bezpieczniej? Nie ma chętnych do utworzenia przejścia

Mieszkańcy Zalesia od dawna sygnalizują problem# braku przejścia dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulicy Parkowej z drogą wojewódzką nr 247 (Kcynia-Szubin). Kto powinien je utworzyć?

Utworzenie przejścia dla pieszych na ulicy Parkowej w Zalesiu pozwoliłoby na bezpieczne dotarcie do przystanku autobusowego oraz do ścieżki prowadzącej do Szkoły Podstawowej w Mycielewie. Obecnie piesi, w tym duża liczba dzieci, nie mają bezpiecznej możliwości przekroczenia drogi, co stwarza poważne zagrożenie. Sytuacja jest tym bardziej skomplikowana, że ulica Parkowa prowadzi do Szaradowa, gdzie znajduje się kościół, co dodatkowo zwiększa ruch pojazdów. Mieszkańcy Zalesia również licznie korzystają z tej drogi, dojeżdżając nią do sklepu, paczkomatu, boiska oraz swoich domów.

Kto odpowiada za utworzenie przejścia?

Problemem jest brak jednoznacznego podmiotu odpowiedzialnego za realizację inwestycji. Zgodnie z przepisami, w przypadku skrzyżowania dróg różnych kategorii budowa przejścia dla pieszych powinna należeć do zarządcy drogi wyższej kategorii. Oznacza to, że skoro ulica Parkowa krzyżuje się z drogą wojewódzką, odpowiedzialność za ewentualne przejście spoczywa na Zarządzie Dróg Wojewódzkich.

Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Nakle, Bartosz Lamprecht, potwierdził, że zgodnie z ustawą o drogach publicznych, to zarządca drogi wyższej kategorii jest odpowiedzialny za organizację ruchu na skrzyżowaniu, w tym za oznakowanie i przejścia dla pieszych. Rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, Michał Sitarek, zaznaczył jednak, że budowa przejścia w ciągu drogi powiatowej w obrębie skrzyżowania z drogą wojewódzką może być możliwa, ale pod pewnymi warunkami.

ZDW dopuszcza takie rozwiązanie, ale wymaga wcześniejszej budowy oświetlenia oraz przeprowadzenia badań ruchu drogowego. Co więcej, skoro przejście miałoby znajdować się poza pasem drogi wojewódzkiej, według Michała Sitarka, jego realizacja powinna należeć do Zarządu Dróg Powiatowych.

Mieszkańcy oczekują rozwiązania

Na razie żadna ze stron nie przejęła inicjatywy w tej sprawie, co oznacza, że temat utworzenia przejścia dla pieszych na ulicy Parkowej pozostaje nierozwiązany. Mieszkańcy Zalesia liczyli, że odpowiednie organy podejmą działania w celu poprawy bezpieczeństwa, jednak w tej chwili brak jednoznacznej decyzji co do realizacji inwestycji.

Sprawa będzie wymagała dalszych uzgodnień między Zarządem Dróg Wojewódzkich, Zarządem Dróg Powiatowych oraz Urzędem Marszałkowskim, a także opinii policji i innych organów zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego. Miejmy nadzieję, że wkrótce zapadnie decyzja, która poprawi komfort i bezpieczeństwo pieszych na tym newralgicznym odcinku drogi.ub 22 595 06 11.

Źródło: 

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Budowa hal
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Konstrukcje stalowe
Budowa magazynów
0

Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.

(czytaj więcej)
0

Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)
0

Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.

(czytaj więcej)