Spotkanie kapłanów przed Triduum Paschalnym. Wspólnota stołu

fot. Diecezja Bydgoska
Od Modlitwy Jubileuszu rozpoczęto spotkanie w # bydgoskim Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II, jakie zorganizowano na pamiątkę zbliżającego się czasu Triduum Paschalnego.
Wspólnota stołu – z udziałem biskupa Krzysztofa Włodarczyka, biskupa seniora Jana Tyrawy – nawiązywała do Wielkiego Czwartku, dnia ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii. – Przyjmijcie od całej wspólnoty seniorów, ale i tu posługujących, życzenia mocy od Zmartwychwstałego Chrystusa, otulenia płaszczem od Matki Bożej Pięknej Miłości. Wiele życzliwości od tych, do których jesteście posłani, otaczacie swoją troską, apostolską pamięcią i ewangeliczną pracą – mówił dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej, ks. prałat Wojciech Przybyła, zwracając się do księży biskupów.
„Jezus żyje, a w Jerozolimie jest tylko jeden pusty grób. Ten, który opuścił Zmartwychwstały Chrystus.” – zauważył ordynariusz diecezji, bp Krzysztof Włodarczyk. – To Jezus, który może nas podźwignąć z naszych grobów, jakimi są często smutek, zniechęcenie, choroba, trudności. Potrzeba nam ten kamień odsunąć i z tego wszystkiego wyjść. Przed nami czas wychwalania Jezusa, który ma moc wyzwolenia – dodał bp Włodarczyk. – Po Zmartwychwstaniu Jezusa, kiedy miało miejsce Zesłanie Ducha Świętego, w Wieczerniku przebywało prawdopodobnie sześćdziesiąt osób. W czasie, pomiędzy 30. a 60. rokiem pierwszego wieku dokonał się cud – mówił bp senior Jan Tyrawa.
Jak dodał, wyraża się on w tym, że pierwszych, kilkunastu Apostołów – „absolutnie niewykształconych ludzi, którzy nigdy nie byli w mieście, nigdy nie przemawiali publicznie, zawojowało świat”. – Dokonała się niesamowita misja Kościoła, przewrócenie całego, dotychczasowego świata. – To oni przebudzili ten świat, głosząc nie tylko Zmartwychwstanie – mówił biskup senior. – Kiedy przeżywamy Święta Wielkiej Nocy, dotykamy tajemnicy życia. Nikt nie stwarza samego siebie, bo życie jest darem nadprzyrodzonym. Świętować Wielkanoc, to znaczy przyjąć, uwewnętrznić ten dar, czyniąc go treścią swojego życia – powiedział.
Podczas spotkania wszyscy swoją modlitwą otoczyli księży seniorów, którzy odeszli w ostatnim czasie do domu Ojca – ks. prałata Adama Kątnego i ks. Stanisława Bezlera. O swoim wsparciu duchowym zapewnili kapłanów wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przy SP nr 2 w Nakle nad Notecią, któremu patronuje bł. Stefan Wyszyński. Jego słowa, składając zarazem życzenia, przytoczyły Siostry Satyaseva – Katechetki Rodzin, Służebnice Prawdy Bożej, posługujące na co dzień w domu.
materiał: Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej Marcin Jarzembowski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria


















Czytaj również
- Potrzeby mieszkańców przewyższają zaplanowany budżet. Przeznaczono dodatkowe 25 tys. zł
- Czy będzie bezpieczniej? Nie ma chętnych do utworzenia przejścia
- Inicjatywa mieszkańców. Przydrożny krzyż jako znak wiary i pamięci
- Wielkopostny dzień skupienia. Tematem był Rok Jubileuszowy
- "Służba w zdrowiu". Ważna konferencja dla służb i pracowników
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)