Konferencja na temat Zbrodni Katyńskiej. Rozstrzygnięto wojewódzki konkurs

fot. powierzone
11 kwietnia w Kujawsko-Pomorskim # Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się Wojewódzka Konferencja Historyczna zatytułowana „Katyń. Zbrodnia, która nie może być zapomniana”, zorganizowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli.
Podczas konferencji wygłoszono prelekcje na temat Zbrodni Katyńskiej, armii gen. Władysława Andersa, kłamstwa katyńskiego i Cyfrowego Archiwum Pamięci o Zbrodni.
W trakcie uroczystości został rozstrzygnięty Wojewódzki Konkurs Historyczny pt. „Tatusiu Kochany! Najdroższy! Czemu nie wracasz? Obraz tragedii i śmierci polskich oficerów - rozpacz, ból i niepojęta strata dla polskiego narodu”.
W zaszczytnym gronie wyróżnionych znalazły się uczennice klasy III humanistycznej I LO w Nakle - Zofia Kończak i Martyna Młynarek, które zajęły II miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych. Laureatki opracowały prezentację multimedialną zawierającą materiały, pamiątki i dokumenty oddające obraz tragedii mordu katyńskiego.
Praca została wzbogacona o rodzinne relacje Zosi Kończak, której brat pradziadka, Sylwester Kończak, zginął w Katyniu. Uczennice przedstawiły również sylwetki katyńczyków naszego regionu - Franciszka Poczekaja, Kazimierza Wegenke, Stanisława Karolczaka i Stanisława Derczyńskiego.
Opiekunem merytorycznym laureatek była Violetta Hejza, nauczycielka historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią.
materiał: Ilona Świder/ I LO Nakło
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria










Czytaj również
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)