"Trenuj z wojskiem". Darmowe i dobrowolne szkolenia rozpoczęte

Ministerstwo Obrony Narodowej powraca z # projektem dobrowolnych, praktycznych, bezpłatnych i atrakcyjnych szkoleń wojskowych „Trenuj z wojskiem”. Szósta edycja potrwa od 5 kwietnia do 5 lipca i zapewni miejsca dla kilku tysięcy chętnych.
Ministerstwo Obrony Narodowej powraca z projektem otwartych, praktycznych, bezpłatnych i atrakcyjnych szkoleń wojskowych „Trenuj z wojskiem”. Szósta edycja potrwa od 5 kwietnia do 5 lipca.
Na inauguracyjne, kwietniowe zajęcia ochotnicy będą mogli zapisać się w Warszawie, Lesznie oraz Gdyni. Wybrane jednostki wojskowe, co tydzień będą czekały na wszystkich chętnych, praktycznie w każdym zakątku kraju. Od dzisiaj można zgłosić się na szkolenie m. in. w Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Białymstoku, Rzeszowie, czy Krakowie.
8-godzinne szkolenia będą prowadzone przez najlepszych instruktorów wojskowych, którzy wprowadzają uczestników w tematy strzelania, rzutu granatem, walki wręcz, pierwszej pomocy w warunkach polowych, przetrwania w terenie, schronienia, reagowania na alarmy i wielu innych. Nie zabraknie też części integracyjnej i poczęstunku wojskowego. W każdą sobotę, przez 11 tygodni ochotnicy będą mogli trenować w różnych jednostkach w kraju. Już teraz można zapisać się na ten dzień do pancerniaków, terytorialsów, spadochroniarzy, marynarzy, logistyków, ale także do akademii wojskowych, czy do wojskowego centrum szkoleniowego.
Na zajęcia można się zgłosić w każdej chwili i w dowolny sposób – wystarczy imię, nazwisko, wiek i kontakt. Zapisywać można się przez telefon, komunikator, sms, mejl. Wojsko zaprasza chętnych w wieku od 15 do 65 lat z polskim obywatelstwem. Zapewniamy: szkolenie, ubezpieczenie, wyżywienie, ale też świetną, sobotnią rozrywkę i przygodę z Wojskiem Polskim.
Harmonogram szkoleń oraz lista kontaktowa dostępne są na stronie MON oraz na stronach dowództw i jednostek wojskowych.
„Trenuj z wojskiem” to podstawowe, krótkie (8-godzinne), bezpłatne, sobotnie szkolenie wojskowe. Prowadzone w jednostkach wojskowych przez wykwalifikowany personel wojskowy. To inicjatywa prospołeczna i proobronna. Plan szkolenia zakłada nabycie podstawowych umiejętności związanych z bezpieczeństwem i obronnością.
W poprzednich 5 edycjach oraz jednej edycji specjalnej, w naszych szkoleniach wzięło udział ok. 28 tys. Polaków. Warto pokreślić, że ponad 98% uczestników wyraziło zadowolenie z uczestnictwa w szkoleniu i wskazuje, że spełniło ich oczekiwania. A 99% zamierza polecić je swoim bliskim i znajomym. W szóstej edycji planujemy zapewnienie miejsc również dla kilku tys. chętnych.
Projekt „Trenuj z wojskiem” nie jest formą służby wojskowej – nie zawiera elementów przysięgi wojskowej, czy jakiejkolwiek mobilizacji. Nie jest też formą – zapowiadanego przez rząd – powszechnego szkolenia wojskowego. „Trenuj z wojskiem” jest kontynuacją sprawdzonego formatu sobotnich szkoleń dla chętnych, prowadzonych w przyjaznej atmosferze przez żołnierzy. Jest tylko i wyłącznie formą spędzenia czasu z wojskiem i nauczenia się podstaw przetrwania i poradzenia sobie w trudnych warunkach.
Harmonogram “Trenuj z wojskiem” – 6. edycja
I. 5 kwietnia
1. Warszawa – 1. Warszawska Brygada Pancerna
2. Leszno – 4. Pułk Przeciwlotniczy
3. Gdynia – Akademia Marynarki Wojennej
II. 12 kwietnia
1. Poznań – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych
2. Lublin – 19. Brygada Zmechanizowana
III. 26 kwietnia
1. Wrocław – Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
2. Bydgoszcz – 1. Brygada Logistyczna
3. Opole – 10. Brygada Logistyczna
IV. 10 maja
1. Rzeszów – 21. Brygada Strzelców Podhalańskich
2. Dęblin – Lotnicza Akademia Wojskowa
3. Grupa – Centrum Szkolenia Logistyki Grupa
4. Kraków – 6. Brygada Powietrznodesantowa
V. 17 maja
1. Toruń – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia
2. Żagań – 34. Brygada Kawalerii Pancernej
3. Ustka – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej
4. Zegrze – Szkoła Podoficerska SONDA
VI. 24 maja
1. Świnoujście – 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
2. Międzyrzecz – 17. Brygada Zmechanizowana
3. Wrocław – Akademia Wojsk Lądowych
VII. 31 maja
1. Suwałki – 14. Pułk Przeciwpancerny
2. Bolesławiec – 23. Pułk Artylerii
3. Gdynia – 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej
VIII. 7 czerwca
1. Białystok – 18. Pułk Rozpoznawczy
2. Kielce – 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej
IX. 14 czerwca
1. Tomaszów Maz. – 25. Brygada Kawalerii Powietrznej
2. Warszawa – Wojskowa Akademia Techniczna
3. Bydgoszcz – 1. Brygada Logistyczna
4. Opole – 10. Brygada Logistyczna
5. Grupa – Centrum Szkolenia Logistyki Grupa
X. 28 czerwca
1. Gliwice – 6. Brygada Powietrznodesantowa
2. Toruń – 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej
3. Bielsko Biała – 6. Brygada Powietrznodesantowa
XI. 5 lipca
1. Warszawa – 1. Warszawska Brygada Pancerna
2. Kraków – 6. Brygada Powietrznodesantowa
3. Kraków – 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej
***
Oprócz „Trenuj z wojskiem”, MON prowadzi także inne projekty o charakterze społecznym, proobronnym i edukacyjnym.
„Wakacje z wojskiem” - to wakacyjna forma pełnienia służby wojskowej. Projekt adresowany dla ochotników, przede wszystkim młodych ludzi (18-35 lat). Przez niespełna miesiąc, w atrakcyjnych lokalizacjach i z b. elastycznym podejściem rekruterów, maturzyści, studenci i młodzi ludzie przechodzą podstawowe szkolenie wojskowe. Każdy turnus to strzelanie, przetrwanie w ternie, walka wręcz, taktyka wojskowa, szkolenia na pojazdach wojskowych, itd. To także 6 tys. zł uposażenia oraz unikalne doświadczenie zawodowe i życiowe dla każdego, kto stawi się na takie szkolenie i ukończy je po 27 dniach przysięgą. Dodatkowo, każdy ochotnik po takim szkoleniu będzie miał szansę na dłużej związać się z Wojskiem Polskim – czy to jako żołnierz aktywnej rezerwy, terytorials w WOT, żołnierz zawodowy, czy podchorąży akademii wojskowej. Szkolenie realizowane jest w kilkudziesięciu różnych jednostek w każdym zakątku Polski. To jednostki o różnorodnej specyfice. Można się sprawdzić m.in. jako żołnierz wojsk lądowych - piechoty, marynarz, żołnierz desantu, czołgista, rakietowiec i wiele innych. Dla każdego znajdzie się jednostka w pasującym terminie i miejscu.
"Edukacja z wojskiem " - to wyjątkowa inicjatywa dwóch resortów - obrony narodowej i edukacji narodowej skierowana do naszych najmłodszych obywateli. W szkołach, które zgłosiły się do programu odbyły się zajęcia teoretyczne i praktyczne z udziałem żołnierzy. Uczniowie poznają zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia, zapoznają się z sygnałami alarmowymi, powtórzą techniki udzielania pierwszej pomocy.
„Poradnik kryzysowy” – równolegle z programem szkolenia w MON trwają prace (przy współpracy z MSWiA oraz RCB) nad poradnikiem kryzysowym, który zarówno w wersji online jak i drukowanej, trafi w tym roku do wszystkich gospodarstw domowych w kraju.
materiał: Ministerstwo Obrony Narodowej
Czytaj również
Dodaj komentarz
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!