Nie żyje Krystyna Krzemkowska. Autorytet dla pokoleń niewidomych

fot. freepik
W sobotę, 2 listopada, w wieku 87 lat zmarła Krystyna Krzemkowska#, osoba zasłużona dla Polskiego Związku Niewidomych i duszpasterstwa niewidomych diecezji bydgoskiej.
Wraz z ks. kanonikiem Benonem Kaczmarkiem tworzyła podwaliny duszpasterstwa w naszym regionie. Była współorganizatorem pielgrzymek do sanktuariów maryjnych w Polsce. Ze swoją niewidomą siostrą śp. Zofią Krzemkowską brała również udział w comiesięcznych spotkaniach duszpasterstwa, przygotowując m.in. oprawę liturgiczną. Była moralnym autorytetem dla pokoleń niewidomych. Do końca życia troszczyła się o innych. Dogłębnie znała problemy środowiska osób z dysfunkcją wzroku.
„Takie spotkania są najpierw okazją do wspólnej modlitwy. Pomagają także w przełamywaniu wielu lęków, zwłaszcza dzisiaj. Spotykając się w grupie, czujemy, że jesteśmy razem. Poza tym słysząc słowa otuchy, nadziei, z ust naszego duszpasterza, te lęki można jakoś złagodzić” – mówiła w 2020 roku Krystyna Krzemkowska podczas majówki i pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na bydgoskich Piaskach.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w kościele Świętego Krzyża w Bydgoszczy na Cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej – w sobotę, 9 listopada, o godz. 9.00. Pół godziny wcześniej rozpocznie się różaniec.
Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie…
Autor: ks. Piotr Buczkowski / Diecezjalny duszpasterz niewidomych diecezji bydgoskiej
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)